Ganglion

23.11.2009 14:46

Ganglia jsou relativně často se vyskytující hmatná zduření (prominence) na ruce nebo na zápěstí. Většinou se nacházejí na hřbetní straně zápěstí (Obr.1), na konečném kloubu prstu (tam se nazývají tzv. mukózní cysty, Obr.2) nebo v oblasti základního článku prstu. Obsahují rosolovitou, čirou a viskózní tekutinu. Původ ganglií je většinou v okolních šlachách nebo kloubech. Tyto útvary nejsou zhoubné.

Jaká je příčina?

    Nebyla nalezena žádná specifická příčina jejich vzniku. Mohou se objevovat v souvislosti s drobným úrazem, degenerativním onemocněním tkání kolem kloubů nebo šlach nebo bez zjistitelné příčiny. Ganglia kolem nehtového lůžka bývají často přítomny současně s artritidou konečných kloubů prstů.
Jak je poznáte?

    Pokud si na zápěstí či na prstech nahmatáte zduření, které je uloženo podkožně, je elastické a lpí ke spodině jedná se zřejmě o ganglion. Některá ganglia však mohou být velmi tuhá, až imponují dojmem kostního hrbolu. Kůže nad nimi nebývá změněna.

    Ganglia mohou být bolestivá, hlavně při jejich prvním výskytu, nebo při větší pracovní zátěži. Ganglia často mění svou velikost a tvar, někdy mohou dokonce úplně zmizet. V závislosti na velikosti a umístění mohou omezovat pohyby ruky či prstů.

    Pokud máte podezření, že se u Vás jedná o ganglion, navštivte lékaře. Lékař, který ganglion vyšetřuje, může doporučit rentgenové vyšetření sousedících kloubů, aby vyloučil jejich případné postižení. Ve sporných případech může pomoci ultrazvukové vyšetření, případně magnetická rezonance.

    Nicméně lokalizace a klinický vzhled je u ganglií typický.Naléhavost návštěvy není urgentní, nebezpečí z prodlení v případě ganglia nehrozí. Spěchat by měl jen ten, koho ložisko bolí, případně si není jist zda se nejedná o něco vážnějšího.

Jaká je léčba?

    Pokud se jedná o malé a pacienta neobtěžující ložisko, tak léčba není nutná. Někdy ganglion spontánně vymizí. "Babské" rady ohledně rozklepávání cyst kladívkem, či jejich rozmačkávání nelze v žádném případě doporučit.

    Pokud je ale ganglion bolestivé, omezuje aktivity pacienta, má nežádoucí kosmetický efekt, či je pro pacienta jinak nepřijatelný, je možné se pokusit o léčebnou intervenci. Provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny, nebo lze přiložit dlahu ke zmírnění subjektivních potíží. Pokud tyto nechirurgické způsoby terapie nezajistí ústup obtíží, doporučuje se chirurgická revize a odstranění ganglia (Obr.3).

Cílem operace je odstranění vlastního ganglia, který spočívá v současném odstranění části kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. Operace se provádí většinou ambulantně a v místním znecitlivění. Po výkonu může být někdy doporučeno krátkodobé znehybnění ruky na dlaze. Někteří pacienti mohou po operaci pociťovat bolestivost nebo diskomfort různé intenzity a mohou mít i větší či menší otok v oblasti chirurgického zásahu. Po zhojení rány a rozcvičení ruky ale brzy dosahují plné funkční aktivity.

    Přestože chirurgické odstranění je nejefektivnějším způsobem terapie, mohou se ganglia znovu objevit. Chirurgický zákrok totiž řeší pouze následek a nikoli příčinu onemocnění. Ta i nadále není zcela jasná.

Jaké mohou být komplikace?

    Ganglia se mohou postupně zvětšovat a svou velikostí postupně ruku invalidizovat. Potom i menší fyzická zátěž ruky může být pro pacienta nepříjemná až bolestivá. Pokud se nacházejí kolem nehtů, mohou tyto nehty deformovat, mohou spontánně prasknout a případně se infikovat. Těmto komplikacím se dá předejít včasným odstraněním, i když s malým rizikem, že se onemocnění může opakovat i přes korektně provedený chirugický výkon. Procento recidiv se může pohybovat kolem 10 procent. Prevence není známa.

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Vyhledávání