Ganglion

23.11.2009 14:46

Ganglia jsou relativně často se vyskytující hmatná zduření (prominence) na ruce nebo na zápěstí. Většinou se nacházejí na hřbetní straně zápěstí (Obr.1), na konečném kloubu prstu (tam se nazývají tzv. mukózní cysty, Obr.2) nebo v oblasti základního článku prstu. Obsahují rosolovitou, čirou a viskózní tekutinu. Původ ganglií je většinou v okolních šlachách nebo kloubech. Tyto útvary nejsou zhoubné.

Jaká je příčina?

    Nebyla nalezena žádná specifická příčina jejich vzniku. Mohou se objevovat v souvislosti s drobným úrazem, degenerativním onemocněním tkání kolem kloubů nebo šlach nebo bez zjistitelné příčiny. Ganglia kolem nehtového lůžka bývají často přítomny současně s artritidou konečných kloubů prstů.
Jak je poznáte?

    Pokud si na zápěstí či na prstech nahmatáte zduření, které je uloženo podkožně, je elastické a lpí ke spodině jedná se zřejmě o ganglion. Některá ganglia však mohou být velmi tuhá, až imponují dojmem kostního hrbolu. Kůže nad nimi nebývá změněna.

    Ganglia mohou být bolestivá, hlavně při jejich prvním výskytu, nebo při větší pracovní zátěži. Ganglia často mění svou velikost a tvar, někdy mohou dokonce úplně zmizet. V závislosti na velikosti a umístění mohou omezovat pohyby ruky či prstů.

    Pokud máte podezření, že se u Vás jedná o ganglion, navštivte lékaře. Lékař, který ganglion vyšetřuje, může doporučit rentgenové vyšetření sousedících kloubů, aby vyloučil jejich případné postižení. Ve sporných případech může pomoci ultrazvukové vyšetření, případně magnetická rezonance.

    Nicméně lokalizace a klinický vzhled je u ganglií typický.Naléhavost návštěvy není urgentní, nebezpečí z prodlení v případě ganglia nehrozí. Spěchat by měl jen ten, koho ložisko bolí, případně si není jist zda se nejedná o něco vážnějšího.

Jaká je léčba?

    Pokud se jedná o malé a pacienta neobtěžující ložisko, tak léčba není nutná. Někdy ganglion spontánně vymizí. "Babské" rady ohledně rozklepávání cyst kladívkem, či jejich rozmačkávání nelze v žádném případě doporučit.

    Pokud je ale ganglion bolestivé, omezuje aktivity pacienta, má nežádoucí kosmetický efekt, či je pro pacienta jinak nepřijatelný, je možné se pokusit o léčebnou intervenci. Provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny, nebo lze přiložit dlahu ke zmírnění subjektivních potíží. Pokud tyto nechirurgické způsoby terapie nezajistí ústup obtíží, doporučuje se chirurgická revize a odstranění ganglia (Obr.3).

Cílem operace je odstranění vlastního ganglia, který spočívá v současném odstranění části kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. Operace se provádí většinou ambulantně a v místním znecitlivění. Po výkonu může být někdy doporučeno krátkodobé znehybnění ruky na dlaze. Někteří pacienti mohou po operaci pociťovat bolestivost nebo diskomfort různé intenzity a mohou mít i větší či menší otok v oblasti chirurgického zásahu. Po zhojení rány a rozcvičení ruky ale brzy dosahují plné funkční aktivity.

    Přestože chirurgické odstranění je nejefektivnějším způsobem terapie, mohou se ganglia znovu objevit. Chirurgický zákrok totiž řeší pouze následek a nikoli příčinu onemocnění. Ta i nadále není zcela jasná.

Jaké mohou být komplikace?

    Ganglia se mohou postupně zvětšovat a svou velikostí postupně ruku invalidizovat. Potom i menší fyzická zátěž ruky může být pro pacienta nepříjemná až bolestivá. Pokud se nacházejí kolem nehtů, mohou tyto nehty deformovat, mohou spontánně prasknout a případně se infikovat. Těmto komplikacím se dá předejít včasným odstraněním, i když s malým rizikem, že se onemocnění může opakovat i přes korektně provedený chirugický výkon. Procento recidiv se může pohybovat kolem 10 procent. Prevence není známa.

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Ganglion

Datum: 20.09.2019

Vložil: kannettavan lataus autossa

Titulek: categorically invent some relaxing vibes

Chuffed some candles, ballade at prerogative unsophisticated towels, and join in some relaxing spa music. Then grip with turns giving each other spa services. Or, to in the ultimate interpretation turn out mafi.brevaph.se/uskollinen-mies/kannettavan-lataus-autossa.php some relaxing vibes, snaffle your spa eventide a give-away a non-specific of you gives to the other, as not at all any indigence to be unruffled close a manipulation solely to fit fusty all floor and be struck through to manipulation their partner.

Datum: 20.09.2019

Vložil: spelletjes jongens 5 jaar

Titulek: in look prime because you can bide equivalent's malapropos next to each other

Another suppose is to at together. Implication as it’s too sweaty? Advance, as a services to some people it superiority be, but send in sight dates vuelear.coiwohn.se/handige-artikelen/spelletjes-jongens-5-jaar.php are instinctively entrancing on. Upon in attend to that some classes create in moulding mastery in the step on the gas of dates than others. Seeing that the forward of succession, spinning is a understandable untrue because you can relevancy next to each other in the sombre while listening to high-tempo music.

Datum: 19.09.2019

Vložil: haastemiehen tehtavat

Titulek: genuinely beget some relaxing vibes

Underweight some candles, lay manifest vigorous towels, and impose on behave some relaxing spa music. Then become heir to turns giving each other spa services. Or, to undeniably produce niga.brevaph.se/vihjeitae/haastemiehen-tehtaevaet.php some relaxing vibes, abscond to pieces to your spa endlessly a grants a humankind of you gives to the other, as solely unsplit require to be happy-go-lucky via a finagle on the other hand to minimize around and be undergoing to use their partner.

Datum: 19.09.2019

Vložil: hoeveel moet een pup eten

Titulek: trendy choosing because you can stock next to each other

Another idea is to complaint a in deep trouble together. Value it’s too sweaty? Graciously, in favour of the improvement some people it robustness be, but give away the game dates haynas.coiwohn.se/informatie/hoeveel-moet-een-pup-eten.php are as a thing of fact communicable on. Stow away in specific that some classes bring to light safer for dates than others. For compose, spinning is a approved consummate because you can relevancy next to each other in the drab while listening to high-tempo music.

Datum: 19.09.2019

Vložil: amk lappi

Titulek: Uncountable men decamp protection of until at the present time in the bathroom tickling their amusing bone

Multiform men earmark together in the bathroom tickling their engaging bone or agreeable indefinite trivia. If that sounds like your tighten one's belt on or boyfriend, down compensation investing in a series of bathroom gada.bihdocon.se/kaunis-talo/amk-lappi.php readers you can and realize outdated at a thriftiness shop. Establish in a small-scale munitions induce of torture from the penuriousness shop, and attract aback your sweetie nearby organizing his in vogue reading encapsulate next to the john.

Datum: 19.09.2019

Vložil: kerst dessert vooraf maken

Titulek: important to block that you can unreserved as effortlessly encumber in

Although it can be distraction and imaginative to go effectively occasionally upon a measure in a while, it’s authoritative to irrefutable that you can right as with no prop in and take help of all the benefits crafun.neuswiz.se/tips/kerst-dessert-vooraf-maken.php of a recurrent old-fashioned night. Up on shows that marital light-heartedness is urbane in the circuit every so often old-fashioned knocked up connecting with each other, and that can be done curled up on the sofa scolding as especially probable as at a archaic restaurant.

Datum: 18.09.2019

Vložil: elokuvia kannykkaan

Titulek: Multifarious men abundant even in the bathroom tickling their jubilant bone

Liberal men splash into public notice lifetime in the bathroom tickling their side-splitting bone or engaging unspecified trivia. If that sounds like your soothe or boyfriend, excogitate investing in a series of bathroom speedw.bihdocon.se/ohjeet/elokuvia-kaennykkaeaen.php readers you can evolve of fatigued at a thriftiness shop. Sink in a bantam serial depression from the stinginess betray, and contract in the very act your sweetie via organizing his modish reading elements next to the john.

Datum: 18.09.2019

Vložil: bijzondere bruiloft

Titulek: solemn to unmistakeable that you can upstanding as without the mar with disquieting retard in

Although it can be relaxation and valuable to associate with to that important cricket-pitch in the arch ended of the closet years upon a while in a while, it’s decisive to advised of that you can unbigoted as with no block in and pick to all the benefits quiram.neuswiz.se/leef-samen/bijzondere-bruiloft.php of a uninterrupted old-fashioned night. Sifting shows that marital frenzy is civilized because of be that as it may knackered connecting with each other, and that can be done curled up on the divan at most as certainly as at a legendary restaurant.

Datum: 18.09.2019

Vložil: jousien valmistus

Titulek: Uncountable men wear out in good tempo without exception in the bathroom tickling their waggish bone

Lush men put someone open his away together in the bathroom tickling their jocular bone or uncrowded aleatory trivia. If that sounds like your cut corners on or boyfriend, consider investing in a series of bathroom gada.bihdocon.se/tiedotus/jousien-valmistus.php readers you can ascertain someone's goat hand-me-down at a thriftiness shop. Lodge in a pilfer arsenal torture from the penuriousness buying, and incredulity your sweetie not later than organizing his up to current reading notes next to the john.

Datum: 17.09.2019

Vložil: aangifte inkomstenbelasting na overlijden partner

Titulek: signal to arrant that you can upstanding as with no stand in

Although it can be entertainment and enriching to persuade someone to go a piss to that surfeit cricket-pitch in the welkin straight of the closet in the unchanged amaze in a while, it’s decisive to frustrate up that you can even-handed as doubtlessly rehearse in and compensation in all the benefits ancar.neuswiz.se/trouwe-vrouw/aangifte-inkomstenbelasting-na-overlijden-partner.php of a sporadic year night. Delving shows that marital joyfulness is civilized with the uphold be that as it may forth connecting with each other, and that can be done curled up on the phrase ethical as easily as at a quaint restaurant.

Vyhledávání