Ganglion

23.11.2009 14:46

Ganglia jsou relativně často se vyskytující hmatná zduření (prominence) na ruce nebo na zápěstí. Většinou se nacházejí na hřbetní straně zápěstí (Obr.1), na konečném kloubu prstu (tam se nazývají tzv. mukózní cysty, Obr.2) nebo v oblasti základního článku prstu. Obsahují rosolovitou, čirou a viskózní tekutinu. Původ ganglií je většinou v okolních šlachách nebo kloubech. Tyto útvary nejsou zhoubné.

Jaká je příčina?

    Nebyla nalezena žádná specifická příčina jejich vzniku. Mohou se objevovat v souvislosti s drobným úrazem, degenerativním onemocněním tkání kolem kloubů nebo šlach nebo bez zjistitelné příčiny. Ganglia kolem nehtového lůžka bývají často přítomny současně s artritidou konečných kloubů prstů.
Jak je poznáte?

    Pokud si na zápěstí či na prstech nahmatáte zduření, které je uloženo podkožně, je elastické a lpí ke spodině jedná se zřejmě o ganglion. Některá ganglia však mohou být velmi tuhá, až imponují dojmem kostního hrbolu. Kůže nad nimi nebývá změněna.

    Ganglia mohou být bolestivá, hlavně při jejich prvním výskytu, nebo při větší pracovní zátěži. Ganglia často mění svou velikost a tvar, někdy mohou dokonce úplně zmizet. V závislosti na velikosti a umístění mohou omezovat pohyby ruky či prstů.

    Pokud máte podezření, že se u Vás jedná o ganglion, navštivte lékaře. Lékař, který ganglion vyšetřuje, může doporučit rentgenové vyšetření sousedících kloubů, aby vyloučil jejich případné postižení. Ve sporných případech může pomoci ultrazvukové vyšetření, případně magnetická rezonance.

    Nicméně lokalizace a klinický vzhled je u ganglií typický.Naléhavost návštěvy není urgentní, nebezpečí z prodlení v případě ganglia nehrozí. Spěchat by měl jen ten, koho ložisko bolí, případně si není jist zda se nejedná o něco vážnějšího.

Jaká je léčba?

    Pokud se jedná o malé a pacienta neobtěžující ložisko, tak léčba není nutná. Někdy ganglion spontánně vymizí. "Babské" rady ohledně rozklepávání cyst kladívkem, či jejich rozmačkávání nelze v žádném případě doporučit.

    Pokud je ale ganglion bolestivé, omezuje aktivity pacienta, má nežádoucí kosmetický efekt, či je pro pacienta jinak nepřijatelný, je možné se pokusit o léčebnou intervenci. Provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny, nebo lze přiložit dlahu ke zmírnění subjektivních potíží. Pokud tyto nechirurgické způsoby terapie nezajistí ústup obtíží, doporučuje se chirurgická revize a odstranění ganglia (Obr.3).

Cílem operace je odstranění vlastního ganglia, který spočívá v současném odstranění části kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. Operace se provádí většinou ambulantně a v místním znecitlivění. Po výkonu může být někdy doporučeno krátkodobé znehybnění ruky na dlaze. Někteří pacienti mohou po operaci pociťovat bolestivost nebo diskomfort různé intenzity a mohou mít i větší či menší otok v oblasti chirurgického zásahu. Po zhojení rány a rozcvičení ruky ale brzy dosahují plné funkční aktivity.

    Přestože chirurgické odstranění je nejefektivnějším způsobem terapie, mohou se ganglia znovu objevit. Chirurgický zákrok totiž řeší pouze následek a nikoli příčinu onemocnění. Ta i nadále není zcela jasná.

Jaké mohou být komplikace?

    Ganglia se mohou postupně zvětšovat a svou velikostí postupně ruku invalidizovat. Potom i menší fyzická zátěž ruky může být pro pacienta nepříjemná až bolestivá. Pokud se nacházejí kolem nehtů, mohou tyto nehty deformovat, mohou spontánně prasknout a případně se infikovat. Těmto komplikacím se dá předejít včasným odstraněním, i když s malým rizikem, že se onemocnění může opakovat i přes korektně provedený chirugický výkon. Procento recidiv se může pohybovat kolem 10 procent. Prevence není známa.

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Ganglion

Datum: 02.07.2019

Vložil: SharonJem

Titulek: XRumer 16.0 + XEvil 4.0 bypass of captchas Google, Facebook, Captcha.Com, SolveMedia, Bing

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Datum: 13.12.2018

Vložil: Klara

Titulek: Je mi 12

Mam na prstu jak je na obrazku bouly neboly a je tuha mam s tim zajit k lekari mam to uz asi od narozeni myslim

Datum: 09.10.2018

Vložil: Martin

Titulek: Ganglion v kotníku

Dobrý den prosim o doporučení nějakého lékaře který umi odstranit ganglion z kotníku...bohužel naše zdravotnictví si mě prehazuje již 3 měsíce a pořád nic...hraju hokej takže jsem už 3 měsíce mimo hru a ganglion je stále uvnitř a do bruslí nemůžu pokud tu někdo ví o klinice která tohle odstraňuje prosím o informaci na hokejista01@seznam.cz díky za odpověď

Datum: 17.01.2019

Vložil: Jakub

Titulek: Re: Ganglion v kotníku

Dr lenz Břeclav

Datum: 24.11.2017

Vložil: Bozenka

Titulek: Ganglion

Ganglion se mi vytvořil na prostředničku prave ruky ,z přetěžovani.po operaci karpalu necitim palec a ukazovak přišili mi nervy,takže byl velice namahan prostředniček .Před dvěma roky jsem zjistila ,že na prosředniku u nehtoveho lužka se mi vytvořila bulka.Když jsem ji zmačkla tak mi vytekla rosolovita tekutina.pak jsem se odhodlala na chirurgickem odstrněni ,ale bohužel než se to zahojilo byl znovu na prstě.A to mi řekla sestra že se to vraci.v Květnu 2017 jsem opět žadala o odstraněni.Bylo mi doporučeny leisr, ktery jsem si zaplatila.Při vykonu mě to dost bolelo 2krat mi to umrtvovali,dira skoro až na kost,nehet zničeny a ganglion se znovu oběvil.Poradila mi sousedka ktera ho měla na zapěsti a ztratil se ji použivam naplasti z tianDE detoxiny musy pryč aspoň tyden vydensikuji to deně aspoň 5krat a uvidime jak dal jo a prvni jsem to až do krve vytlačila.To mi take poradil muj obvodni lekař .Držte palce dam vědět.

Datum: 03.10.2017

Vložil: Smithd963

Titulek: John

Howdy! Would you mind if I share your weblog with my twitter group? Theres lots of people that I think would truly enjoy your content material. Please let me know. Thanks bkbeeaeacgfecgde

Datum: 23.06.2017

Vložil: Klára

Titulek: Je pryč!!

Zhruba před dvěma lety se mi na pravém hřbetu ruky objevil Ganglion. Říkala jsem si, že to bude nějaká poúrazová kulička a po nějaké době jsem si na ni zvykla. Nebolela, ale esteticky to nevypadalo pěkně. Zkoušela jsem ji zatlačit a povedlo se, ale za pár měsíců se Ganglion objevil znovu. Opět mě nijak neomezoval, ale v posledních měsících mě začalo pobolívat zápěstí, protože jsem měla na ruku větší zátěž (nová práce). Jednoho dne jsem se probudila a Ganglion byl pryč. Sama nevím jak se mi to povedlo, ale pravděpodobně prasknul. Ruka mě pár dní bolela, ale pak všechno v pořádku a tekutina se pravděpodobně vstřebala. Očekávám, že se Ganglion znovu objeví. Dle mého názoru je to onemocnění, kterého se nikdy nezbavíme.

Datum: 11.11.2016

Vložil: Daniela Výbochová

Titulek: osteoartroza malých klbov na prstoch ruk

Chcela by som sa opýtat,lebo už som fakt bezradna.Mam dost velke všľetkých prstov ruky,no prostrednikom -bol.opuch v pritriedku prsta,je riadne zhrbnutý a boli,to iste sa deje už aj na druhej ruky,ostatne prsty su este ohybne,len bolia.&Chodim na reumat./je vraj osteoartroza/avsak nič nepomaha len je to hršie.Už ma to tak boli,že som si zapl.lok.krioterapiu-boli 3min.Avsak mam pocit že je to este horšie/asi som urobila riadnu blbost.Lenže horuce absol.neznasam a tak som sa ufala,že mi ten chlad pomôže,no nie.Čo mam robit?

Datum: 23.06.2016

Vložil: Lucka

Titulek: ganglion

Jsem mesíc po operaci ruka už nemá bolet a přitom boli jak zmetek třese se mi boli me prsty i zápěsti je to nemożné už lekařka tvrdí že už nemá bolet a bolí nevim co mám dělat všechno mi padá na zem

Datum: 28.06.2016

Vložil: Ivlin

Titulek: Re: ganglion

JSEM PO OPERACI GANGLIA UŽ ROK A RUKA POŘÁD BOLÍ. TAK JAK TO PÍŠETE. TAKY MI TVRDILI ,ŽE ANI NEPOZNÁM KDE TO BYLO. MOŽNÁ NENÍ ODSTRANĚNÁ PŘÍČINA POUZE NÁSLEDEK, JAK JSEM SE DOČETLA.

Vyhledávání