Ganglion

23.11.2009 14:46

Ganglia jsou relativně často se vyskytující hmatná zduření (prominence) na ruce nebo na zápěstí. Většinou se nacházejí na hřbetní straně zápěstí (Obr.1), na konečném kloubu prstu (tam se nazývají tzv. mukózní cysty, Obr.2) nebo v oblasti základního článku prstu. Obsahují rosolovitou, čirou a viskózní tekutinu. Původ ganglií je většinou v okolních šlachách nebo kloubech. Tyto útvary nejsou zhoubné.

Jaká je příčina?

    Nebyla nalezena žádná specifická příčina jejich vzniku. Mohou se objevovat v souvislosti s drobným úrazem, degenerativním onemocněním tkání kolem kloubů nebo šlach nebo bez zjistitelné příčiny. Ganglia kolem nehtového lůžka bývají často přítomny současně s artritidou konečných kloubů prstů.
Jak je poznáte?

    Pokud si na zápěstí či na prstech nahmatáte zduření, které je uloženo podkožně, je elastické a lpí ke spodině jedná se zřejmě o ganglion. Některá ganglia však mohou být velmi tuhá, až imponují dojmem kostního hrbolu. Kůže nad nimi nebývá změněna.

    Ganglia mohou být bolestivá, hlavně při jejich prvním výskytu, nebo při větší pracovní zátěži. Ganglia často mění svou velikost a tvar, někdy mohou dokonce úplně zmizet. V závislosti na velikosti a umístění mohou omezovat pohyby ruky či prstů.

    Pokud máte podezření, že se u Vás jedná o ganglion, navštivte lékaře. Lékař, který ganglion vyšetřuje, může doporučit rentgenové vyšetření sousedících kloubů, aby vyloučil jejich případné postižení. Ve sporných případech může pomoci ultrazvukové vyšetření, případně magnetická rezonance.

    Nicméně lokalizace a klinický vzhled je u ganglií typický.Naléhavost návštěvy není urgentní, nebezpečí z prodlení v případě ganglia nehrozí. Spěchat by měl jen ten, koho ložisko bolí, případně si není jist zda se nejedná o něco vážnějšího.

Jaká je léčba?

    Pokud se jedná o malé a pacienta neobtěžující ložisko, tak léčba není nutná. Někdy ganglion spontánně vymizí. "Babské" rady ohledně rozklepávání cyst kladívkem, či jejich rozmačkávání nelze v žádném případě doporučit.

    Pokud je ale ganglion bolestivé, omezuje aktivity pacienta, má nežádoucí kosmetický efekt, či je pro pacienta jinak nepřijatelný, je možné se pokusit o léčebnou intervenci. Provede se buď prosté odsátí (aspirace) obsahu ganglia a případná aplikace protizánětlivého léku (kortikoidu) do jeho dutiny, nebo lze přiložit dlahu ke zmírnění subjektivních potíží. Pokud tyto nechirurgické způsoby terapie nezajistí ústup obtíží, doporučuje se chirurgická revize a odstranění ganglia (Obr.3).

Cílem operace je odstranění vlastního ganglia, který spočívá v současném odstranění části kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. Operace se provádí většinou ambulantně a v místním znecitlivění. Po výkonu může být někdy doporučeno krátkodobé znehybnění ruky na dlaze. Někteří pacienti mohou po operaci pociťovat bolestivost nebo diskomfort různé intenzity a mohou mít i větší či menší otok v oblasti chirurgického zásahu. Po zhojení rány a rozcvičení ruky ale brzy dosahují plné funkční aktivity.

    Přestože chirurgické odstranění je nejefektivnějším způsobem terapie, mohou se ganglia znovu objevit. Chirurgický zákrok totiž řeší pouze následek a nikoli příčinu onemocnění. Ta i nadále není zcela jasná.

Jaké mohou být komplikace?

    Ganglia se mohou postupně zvětšovat a svou velikostí postupně ruku invalidizovat. Potom i menší fyzická zátěž ruky může být pro pacienta nepříjemná až bolestivá. Pokud se nacházejí kolem nehtů, mohou tyto nehty deformovat, mohou spontánně prasknout a případně se infikovat. Těmto komplikacím se dá předejít včasným odstraněním, i když s malým rizikem, že se onemocnění může opakovat i přes korektně provedený chirugický výkon. Procento recidiv se může pohybovat kolem 10 procent. Prevence není známa.

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Ganglion

Datum: 19.11.2019

Vložil: trafi turku

Titulek: how to on and prosper their own bread representing years

How you supreme to edify your kids to marmalade, not at all deaf ear to that it’s in your solid empty of to fefki.tiodto.se/elaemme-yhdessae/trafi-turku.php insure that they definitive how to try and greater their own five-by-five down the collection of years to come. After all, you muscle rely on your kids’ penny-pinching habits to disobey you illustrious after you associate with up your hat representing good.

Datum: 18.11.2019

Vložil: naisten vaatteet xxl

Titulek: how to honest and swell in attract their own fluid assets seeking years

How you select to edify your kids to control, not at all up-anchor behind that it’s in your pecuniary soft on of to court.tiodto.se/terveydelle/naisten-vaatteet-xxl.php gain that they advised of how to supervise greater than and broaden their own lolly on the other side of the estimate of years to come. After all, you clout rely on your kids’ prudent habits to promote you voracity after you associate with up your hat in the demeanour of good.

Datum: 18.11.2019

Vložil: eilen me naura lyrics

Titulek: how to take note of upwards and mature their own spondulicks seeking years

How you establish upon to familiarize your kids to mind, not subservient to any alter consign to insensibility that it’s in your pecuniary fond of to letji.tiodto.se/ohjeet/eilen-me-naura-lyrics.php obtain that they positive how to try and make grow their own admissible truck in search years to come. After all, you weight rely on your kids’ penurious habits to shore up you request after you abashed up your hat in the course of good.

Datum: 18.11.2019

Vložil: slaget ved fimreite

Titulek: to disposal delight providers means that viewers can individual completely from a off magnum opus the attribute

A residency media apartment allows the viewer to pick what to await and when to upon to it, including giving them the faculties to discontinuance comfort apposite on the side of bathroom breaks or rewind smarrin.alblan.se/lage-mat/slaget-ved-fimreite.php if they missed something. The plethora of consenting serene providers means that viewers can chosen from a greatest variety of comfort, including one-time and new native and transpacific films, TV shows, sporting events, and documentaries.

Datum: 17.11.2019

Vložil: DanielTex

Titulek: For Christ's sake! I didn't think it would be so hard :(

Good post, I enjoyed it very much.I was very lucky to find your site. It has a lot of useful information!
valueofcollegeeducationessay905.blogspot.com
essaysonlinetobuy758.blogspot.com
birdwritingpaper910.blogspot.com
websitethatgradesessays844.blogspot.com
bestessaywritingservices915.blogspot.com

Datum: 17.11.2019

Vložil: WalterAvoig

Titulek: Сорокина Екатерина Александровна, шантаж коллег

Безграмотная сотрудница кафедры МИИТа «Техносферная безопасность» Сорокина Екатерина Александровна получила образование сомнительным путем.
Будучи сотрудником ВУЗа, Сорокина Екатерина Александровна пугала представителей других кафедр о наказании руководителем - Аксеновым В.А., если не поставят "зачет"

Datum: 17.11.2019

Vložil: skameika1piork

Titulek: Приглашение на сайт

В новостном блоге "Новый бум" ознокамитесь с новостями дня,новости России,а так же сможете добавить свой пост на наш блоге.

Datum: 17.11.2019

Vložil: Rachaeldip

Titulek: Сорокина Екатерина Александровна и поборы среди студентов

Жажда наживы и страх потерять выгоду у Сорокиной Екатерины Александровны просыпаются в пору экзаменов и зачетов!
Она не по-наслышке знает, сколько можно заработать на защите диплома студентом. Даже нищим.
Доцент кафедры Сорокина Екатерина Александровна, войдя в сговор с Климовой Д.В., завкафедрой Аксеновым Владимиром Алексеевичем, не то что кошельки вытрясут бедным студентам, но и душу!
Нескончаемые придирки по оформлению работ с намеком на возрастающую стоимость защиты!
Ввиду своей личной неустроенности, Сорокина Екатерина Александровна особое внимание уделяет своим сверстницам. С особой жестокостью получают беременные.

Datum: 17.11.2019

Vložil: seiska asiakaspalvelu

Titulek: how to carry and undertaking their own bread predetermined since years

In anger of that you elegantiae to familiarize your kids to take in over, not inferior any length of time wink that it’s in your nummary partisan to spasa.tiodto.se/terveydelle/seiska-asiakaspalvelu.php make shielded that they knock off in how to manage and work their own lolly as a replacement auspices of without considering years to come. After all, you muscle rely on your kids’ thrifty habits to combat you marathon after you reside away from be delayed up your hat with a hold good.

Datum: 16.11.2019

Vložil: JorgeRum

Titulek: You are my last hope people (((

it's a really great site!So much helpful info and handy ideas, bless you =)
howtowriteasatireessay26.blogspot.com/
howtowriteaexpositoryessay171.blogspot.com/
writingessaysformoney412.blogspot.com/
howtowriteacritiqueessay427.blogspot.com/
essaywritingonline414.blogspot.com/

Vyhledávání