Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

11.01.2010 22:41

Reflexní sympatická dystrofe (RSD) je onemocnění horní končetiny a hlavně ruky, které se projevuje výraznou pálivou bolestí, ztuhlostí, otokem a barevnými změnami kůže. RSD v sobě zahrnuje i jiná, samostatně popisovaná, onemocnění, jako například Sudeckovu dystrofii, kausalgii nebo syndrom rameno-ruka, algoneurodystrofie aj. RSD vzniká poruchou autonomního (vůlí neovladatelného) sympatického nervového systému, který kontroluje mimo jiné prokrvení končetin, činnost potních žláz a tedy i tvorbu a vylučování potu,. Jestliže dojde k hyperaktivitě sympatického nervového systému, objeví se pálivá bolest končetiny, její otok a zvýšená teplota. Když není RSD léčena, může způsobit trvalou ztrátu funkce ruky.

Jaká je příčina?

    U jedné třetiny pacientů je příčina neznámá. Většinou však najdeme nějakou vyvolávající příčinu či spouštěcí faktor, např. úraz, nebo běžnou plánovanou operaci ruky. Mezi další potenciální vyvolávající faktory patří nervový útlak, infekce, nádorové onemocnění, postižení krční páteře či mozková nebo srdeční příhoda. Hlavní příčinou se zdá chorobné vystupňování původně normální aktivity sympatického nervového systému. U koho a proč se toto děje není zatím příliš jasné.

Jaké jsou příznaky?

    RSD má 3 stadia, která se liší stupněm vyjádření jednotlivých příznaků:

Stadium I je akutní, zhruba v trvání do 3 měsíců. Zde jsou hlavními příznaky bolest, otok, zvýšená teplota a výrazné pocení postižené končetiny. Můžeme zde pozorovat i zrychlený růst nehtů a chlupů.. Bolest je většinou popisována jako pálivá a její vysoká intenzita neodpovídá její potenciální příčině. Vytvořený otok zapříčiňuje bolesti kloubů při pohybu a jejich ztuhlost.

Stadium II je dystrofické, trvá zhruba do 12 měsíců, a hlavními příznaky jsou přetrvávající otok s vyhlazením vrásek, teplota kůže je spíš chladnější a nehty na prstech se stávají křehčími. Bolest je chronická, zhoršuje se ztuhlost ruky a postižená oblast je velmi citlivá na obyčejný dotyk.

Stadium III je atrofické a objevuje se zhruba po jednom roce od začátku potíží. Kůže na postižené končetině je bledá, suchá, napjatá a lesklá. Ruka je ztuhlá, klouby minimálně pohyblivé, bolest se může zmenšovat nebo i úplně vymizet a ruka ztrácí svoji funkci.

Jak RSD poznáme?

    Na RSD pomýšlíme v okamžiku, kdy jsou přítomny alespoň 3 z následujících příznaků: bolest a citlivost končetiny, známky změny prokrvení (jak zvýšení tak snížení), otok se ztuhlostí kloubů nebo kožní změny.

Jaká je léčba?

    Časná diagnostika a hlavně včasná léčba je velmi důležitá. RSD léčíme hlavně rehabilitací a medikamentózně, případně chirurgicky. Používají se léky potlačující bolest a úzkost, ovlivňující prokrvení končetiny a vitamíny. Dále se používají obstřiky krčních nervových uzlů (ganglion stellatum). V některých případech se používá aplikace místního anestetika do žil krátkodobě zaškrcené končetiny. Velmi důležitá je hlavně časná a aktivní rehabilitace která však smí být prováděna pouze do bolesti, aby nedošlo k vystupňování „začarovaného kruhu“ patologické cévní aktivity. Úspěšná léčba závisí také na schopnosti pacienta aktivně se do léčby zapojit. Chirurgická léčba se používá většinou v pozdějších stadiích a její výsledky nejsou uspokojivé.


MUDr. Aleš Fibír

Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

Datum: 28.04.2016

Vložil: dasa

Titulek: Re: dle soudního znalce je prý léčba RSD 3-4 týdny

Ahoj Lidko. Mám KRBS 2. stupně, úraz 26 06 2012 a 03 09 2012 už zjištěn KRBS, ale už pozdě. Takže mám 2. stupeň. lékaři mě říkali, že léčba trvá asi 2 roky. Mrkni na net a najdi si to,je tady hodně info. Ale 3 - 4 měsíce je absolutní nesmysl. Mě soudní znalec úplně vypoklonkoval, obrátila jsem se na právníka a budu bojovovat, protože jsem byla celou dobu pod lékařským dohledem a pravidelně chodila na kontroly. Dělej s tou rukou všechno, co můžeš a choď na magnety, aby se Ti ruka prokrvovala. Hodně štěstí <3

Datum: 27.10.2016

Vložil: Jana

Titulek: Re: Re: dle soudního znalce je prý léčba RSD 3-4 týdny

Dobrý den. Mám též danou diagnozu KRBS. Taky jsem byla napadená ,ukroucení malíčku až do šílené bolesti.A šla jsem až k zemi. Zlomenina a přerušení nervů. Procházím ,též 2. stádiem ,Je to opravdu nesmysl ,že se to vyléčí po tak krátké době. Též čekám na soudního znalce. Taky chodím stále na kontroly ,rehabilitace . Léky. Mamgnety mi to hodně zlepšili. Ale, vyhráno není stále. Je to opravdu nesmysl. Bojujte, paní Lidko. Toto je léčba prý dlouhodobá a chce to trpělivost a nevzdávat to. Výhřivky taky pomáhají. Vždyt máte i nálezy od lékaře přece. Vím čím procházíte paní Lidko . Taky přeji hodně štěstí . Já vyžaduji taky potrestání. Zdravý prst to už nebude nikdy . A totéž u Vás.

Datum: 28.01.2014

Vložil: Marie

Titulek: KRBS..2STADIUM

Po úrazu 8.12.2010...na mě spadl ze střechy zledovatělý sníh..Měla jsem poraněnou krční páteř a rozkmitanou míchu.Od počátku v nemocnici mi fixovali krk a pr.ruku..Asi 3den mi začali od zad do ruky hrozné bolesti a otoky...Po 3měsících mi byl diagnostikován Sudeckův syndrom.pr.ruky ,od bodu,kde jsem měla úraz..V akutní fázi jsem dostávala Mikešovu směs,kapačky s Mezokainem a opichování elektrickýmy impulzy.Také jsem dostala rehabilitace,které mi nedělaly dobře a otékala jsem.Mám omezenou rotaci krční páteře,přechod do hrudní páteře,sudeckovu dystrofii,cervikobrachiální syndrom.mám velké bolesti.otéká mi pravá ruka stále,mám modrý nádech,někdy je horká a oteklá,jindy zase zfialoví a je studená...Někdy funguje,jindy mi vše z ní padá a je pro mě těžká i konvice na kávu....PRÝ UŽ MÁM NĚKTERÉ KAPILÁRY ODUMŘELÉ,SVALOVOU DYSTROFII,LÁMOU SE MI NEHTY,Na dotaz,které mám stadium,,odpověděl dr.že snad ještě 2...Chci se zeptat,zda mám vůbec ještě nějakou naději na vyléčení nebo alespoň zmírnění potíží..Musím užívat jen brufen600 a mezokainové náplasti.To mi trochu pomáhá..Občas když je nejhůře,jezdím na kapačky s tlumícími účinky.Děkuji za odpověd

Datum: 23.05.2014

Vložil: Stanislav - fyzioterapeut

Titulek: Re: KRBS..2STADIUM

Dobrý den,

právě ověřujeme nový typ terapie pro pacienty s KRBS I. typu. Předběžné výsledky jsou nadějné. Jde o neinvazivní, nefarmakologickou terapii, která spočívá ve specifickém cvičení. Pro pacienty to neobnáší žádné finanční náklady, jen 3x vyšetření v Praze. Pokud máte zájem, ozvěte se mi prosím na machac.s@seznam.cz nebo 721 365 575.

Datum: 14.07.2014

Vložil: Ivana Fábryová

Titulek: Re: Re: KRBS..2STADIUM

Dobrý den,mám II.stupeň KRBS na levé dolní končetině,zajímalo by mně jaké je to cvičení,momentálně chodím na rhb a užívám léky secatoxin,aescin,caltrate a wobenzym,děkuji za odpověď

Datum: 17.07.2014

Vložil: Stanislav - fyzioterapeut

Titulek: Re: Re: Re: KRBS..2STADIUM

Dobrý den,

jde o cvičení na základě tzv. mirror therapy. Pokud máte KRBS II. typu na dolní končetině, nemohu Vás bohužel do samotné studie zařadit. Ale pokud máte zájem, ozvěte se mi na kontakt výše a cvičení Vám mohu po dohodě ukázat. S pozdravem S. Machač

Datum: 28.04.2016

Vložil: dasa

Titulek: Re: KRBS..2STADIUM

Ti doktoři jsou děsní a nemají s touto nemocí zkušenosti. Mám KRBS 2. stupně a beru 2 x denněDoreta 75 mg/650 mg-. POmáhá mě to a chodím stále na RHB a chodím hlavně na magnety - aby se ruka prokrvila. Dělám s ní vše, co zmůžu. Bojuji! Hodně štěstí!!!!

Datum: 12.11.2013

Vložil: Dagmar

Titulek: Mám 2. stadium algoneurodystrofie pravé ruky

26.6.2012 mně náš kocour ňafl na práve ruce, no, předtím se lekl a neudělal to schválně. Ihned jsem šla k praktické lékařce, ta špatně zaléčila, druhý den ko, odeslání do Fakultní nemocnici, následovala hospitalizace, 12 x operace, 2 x bezvědomí,infekce, nekróza, hrozba amputace končetiny. Ruka nateklá, černofialová, ztuhlá. PO propuštění ihned RHB, každý týden ko na ambulanci úrazové chirurgie, já sama šla na odd. popálenin, protože ruka nesnesitelně bolela a protékala jí žhavá láva s nasekanými žiletkami. Vlastně nešla, protože jsem musela ještě 1,5 měsíce doma ležet a nic nedělat. Tam jsem dostala wobenzym.!!! Kdyby mě on sám / lékař z popálenin/ neřekl, že ta ruka vypadá hrozně a pokud se to nezlepší, mám přijít za 14 dnů, šla jsem ke své lékařce na neurologii hned a bylo zachráněno . Takto mně řekla: no jo, hoši Vám kutali ruku a nepoznali, že máze Sudeckův syndrom. Ale aspoň, že mně poznala Sudecka. SEhnala jsem si pobyt v hyperbarické komoře, kde léčba kyslíkem, v amb. bolesti 10 x stellata, léky proti depresi atd. Jsem po plastice palce, který byl přilepen bez možnosti pohybu k ruce, mám plno jizev. Mám menší bolesti v chronickém stavu, ale již mohu někomu podat ruku, není sice hezká, ale hlavně, že tam je. Doslova jsem bojovala proti spostě doktorů, ale bohužel si nezachránila 1. stádium. Poslala jsem žádost o prověření správnosti léčby na ČLK a budu bojovat o bolestné. Ale, pokud by to šlo,ať si peníze nechají a zařídí mně zdravou ruku, kterou mně tak zmrzačili. Jsem velmi nazlobená a brečela bych nad jejich nezájmem! Nemůžu ani vnoučatům na kluzišti utáhnout tkaničky, v ruce nemám sílu, nemůžu spoustu činností. Ještě, že mám už 64 roky, jinak bych asi skončila v invalidním důchodě. Stále musím rehabilitovat, jinak je ruka ztuhlá panebože, hlavně, že ji mám! Přeji Vám všem hodně pevných nervů a musíte se s tímto hendykepem naučit žít. Hodně štěstí v životě.

Datum: 19.11.2013

Vložil: Lída Chasáková - fyzioterapeut

Titulek: Re: Mám 2. stadium algoneurodystrofie pravé ruky

Dobrý den,
pro vyzkoušení inovativní terapie u pacientů se Sudeckovým syndromem na horní končetině hledáme vhodné pacienty. V České Republice je, přes značně povzbudivé výsledky mnoha autorů, tomuto druhu terapie věnováno minimum pozornosti. Rádi bychom tak nabídli další možnost účinné pomoci. Terapie je neinvazivní, měla by probíhat v rámci studie, pro pacienty bezplatně, časově nenáročně. Budu určitě ráda, když se mi ozvete. Kontakt: Lida.Chasakova@seznam.cz

Datum: 20.11.2013

Vložil: Dagmar Felklová

Titulek: Re: Re: Mám 2. stadium algoneurodystrofie pravé ruky

Dobrý den, pokud mně nabízíte další možnost účinné pomoci, jsem samozřejmě ráda a určitě neodmítnu. Domnívám se, že lidé s touto diáagnozou jsou docela na dně. Můžete mě kontaktovat kdykoliv: mobil 777 664 180, pevná 511 115 008, email: info@garret-cats.cz

Vyhledávání