Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

11.01.2010 22:41

Reflexní sympatická dystrofe (RSD) je onemocnění horní končetiny a hlavně ruky, které se projevuje výraznou pálivou bolestí, ztuhlostí, otokem a barevnými změnami kůže. RSD v sobě zahrnuje i jiná, samostatně popisovaná, onemocnění, jako například Sudeckovu dystrofii, kausalgii nebo syndrom rameno-ruka, algoneurodystrofie aj. RSD vzniká poruchou autonomního (vůlí neovladatelného) sympatického nervového systému, který kontroluje mimo jiné prokrvení končetin, činnost potních žláz a tedy i tvorbu a vylučování potu,. Jestliže dojde k hyperaktivitě sympatického nervového systému, objeví se pálivá bolest končetiny, její otok a zvýšená teplota. Když není RSD léčena, může způsobit trvalou ztrátu funkce ruky.

Jaká je příčina?

    U jedné třetiny pacientů je příčina neznámá. Většinou však najdeme nějakou vyvolávající příčinu či spouštěcí faktor, např. úraz, nebo běžnou plánovanou operaci ruky. Mezi další potenciální vyvolávající faktory patří nervový útlak, infekce, nádorové onemocnění, postižení krční páteře či mozková nebo srdeční příhoda. Hlavní příčinou se zdá chorobné vystupňování původně normální aktivity sympatického nervového systému. U koho a proč se toto děje není zatím příliš jasné.

Jaké jsou příznaky?

    RSD má 3 stadia, která se liší stupněm vyjádření jednotlivých příznaků:

Stadium I je akutní, zhruba v trvání do 3 měsíců. Zde jsou hlavními příznaky bolest, otok, zvýšená teplota a výrazné pocení postižené končetiny. Můžeme zde pozorovat i zrychlený růst nehtů a chlupů.. Bolest je většinou popisována jako pálivá a její vysoká intenzita neodpovídá její potenciální příčině. Vytvořený otok zapříčiňuje bolesti kloubů při pohybu a jejich ztuhlost.

Stadium II je dystrofické, trvá zhruba do 12 měsíců, a hlavními příznaky jsou přetrvávající otok s vyhlazením vrásek, teplota kůže je spíš chladnější a nehty na prstech se stávají křehčími. Bolest je chronická, zhoršuje se ztuhlost ruky a postižená oblast je velmi citlivá na obyčejný dotyk.

Stadium III je atrofické a objevuje se zhruba po jednom roce od začátku potíží. Kůže na postižené končetině je bledá, suchá, napjatá a lesklá. Ruka je ztuhlá, klouby minimálně pohyblivé, bolest se může zmenšovat nebo i úplně vymizet a ruka ztrácí svoji funkci.

Jak RSD poznáme?

    Na RSD pomýšlíme v okamžiku, kdy jsou přítomny alespoň 3 z následujících příznaků: bolest a citlivost končetiny, známky změny prokrvení (jak zvýšení tak snížení), otok se ztuhlostí kloubů nebo kožní změny.

Jaká je léčba?

    Časná diagnostika a hlavně včasná léčba je velmi důležitá. RSD léčíme hlavně rehabilitací a medikamentózně, případně chirurgicky. Používají se léky potlačující bolest a úzkost, ovlivňující prokrvení končetiny a vitamíny. Dále se používají obstřiky krčních nervových uzlů (ganglion stellatum). V některých případech se používá aplikace místního anestetika do žil krátkodobě zaškrcené končetiny. Velmi důležitá je hlavně časná a aktivní rehabilitace která však smí být prováděna pouze do bolesti, aby nedošlo k vystupňování „začarovaného kruhu“ patologické cévní aktivity. Úspěšná léčba závisí také na schopnosti pacienta aktivně se do léčby zapojit. Chirurgická léčba se používá většinou v pozdějších stadiích a její výsledky nejsou uspokojivé.


MUDr. Aleš Fibír

Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

Datum: 05.04.2014

Vložil: Jaroslava Polanská

Titulek: Re: Re: Mám 2. stadium algoneurodystrofie pravé ruky

Velice vítám nabízenou pomoc-doufám,že ještě platí,protože jsem objevila Vaší nabídku dnes.Mám dignostikovaný sudeckův syndrom na levé ruce- dlani od 6.1.2014 léčena masážemi,esccinem,Caltrex a vitaminy řady B.Mám pocit ,že mám postižené prsty obou dolních končetin.Jsou nateklé,rudé,pocit neustálého tlaku v nich. Budu vám vděčná za přijetí do vaší studie.Tel.:777 234 319,mail:jarka.polanská@seznam.cz

Datum: 19.10.2011

Vložil: Věra

Titulek: KRBS

Já mám díky zanedbání péče třetí stádium tohoto onemocnění. Je to hrůza. Pokud máte někdo nějaké dobré rady prosím napište na verca.ober@seznam.cz Díky

Datum: 10.12.2011

Vložil: Petr

Titulek: Re: KRBS

Bohužel se mé manželce stalo to samé.Pokud nemá lékař osobní zkušenost,anebo o tom má malé znalosti tak je zaděláno na velký problém,zvlášt když se tato komplikace "rozjíždí"od kotníku do celé levé poloviny těla.Správně jste uvedla,že mohlo dojít k zanedbání péče a o tom také píše MUDr.Kozák z centra pro vědu a výzkum bolestivých stavů v Motole již v roce 2002,že je pacient považován za agravanta(bohužel je bolest jen subjektivní pocit)a co bolí druhé Nás přece nebolí.Z právního hlediska doporučuji žalobu na nemocnici kde se Vám to stalo a z medicínského bohužel při atrofickém stádiu jde jen o ovlivnění bolesti tedy paliativní léčba.Vzhledem k této skutečnosti se My s manželkou budeme obracet na alternativní způsob léčby zkrátka vše co "normální"medicína nedokáže.Je to alespon určitá naděje.Jinak Vám přeji hodně sil a cítím s Vámi,protože je to něco strašného co si zdraví člověk může jen stěží vůbec představit.Držte se!!!

Datum: 18.03.2011

Vložil: Petr

Titulek: KRBS

Jsem v šoku,že zde není popsáno "nové"označení KRBS(Krajně regionální bolestivý syndrom),které zahrnuje různé bolestivé stavy,aby se nestalo to co se stalo nám,že manželce tak dlouho hledali skvrnitou osteoporozu(což je asi od roku 93 již nekonstantním nálezem) až skončila v třetim atrofickém stádiu tohoto onemocnění.

Datum: 17.06.2010

Vložil: Jiřina

Titulek: RSD

Přišla jsem od lékaře s touto dianozou a jsem z toho "hotová!"Fakt je tak nemožné vyléčení ? Měla jsem na zlomené ruce vnější fixátor a ruku ztuhlou strašně........

Datum: 20.01.2013

Vložil: milada

Titulek: Re: RSD

MÁM MÉNĚ JIŽ 24 LET JSEM LÉČENA V MOTOLE U PRIM KOZAKA DÁL MI NEUROSTYMULATOR TAK ŽE BOLEST MÁM NA. 7. Alespoň už neomluvil zavolejte si do motola na centru bolesti tel. Najdete na internete oni vám všechno vysvětlí doporučí vám na jaké pracoviště se máte obrátit hlavně tonevzdavejte.

Datum: 20.11.2013

Vložil: Dagmar

Titulek: Re: RSD

Dobrý den, moc ráda bych věděla, jak jste na tom zdravotně nyní, tj. 11/2013. Mám KRBS 1. typ 2. stadium. Děkuji za odpověď : info@garret-cats.cz

Vyhledávání