Skákavý prst (trigger finger)

23.11.2009 12:46

Skákavý prst (stenosující tendovaginitida, trigger finger) je onemocnění postihující šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka. Šlachy jsou zde orgánem spojující svaly předloktí s kostmi prstů ruky. Jejich prostřednictvím je přenášen svalový stah na drobné klouby ruky a je tak zajištěn jejich pohyb. Funkcí šlachových poutek je udržovat správný průběh šlachy ve dlani a prstu. Vytváří zde jakýsi tunel, kterým může šlacha při svém pohybu volně klouzat.

    Obraz skákavého prstu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází k místnímu zesílení šlachy, které brání jejímu hladkému průchodu šlachovým potkem. Násilný průchod místa zduření přes poutko při pohybech prstu způsobuje bolest, vyvolává fenomén lupnutí či přeskočení a omezuje hybnost prstu. Zvýšené tření v místě zesílení vyvolává místní zánětlivou reakci obalu šlachy (synovie) a poutka, provázenou otokem a dalším zduřením. Tím se uzavírá bludný kruh, který může vyústit ve stav, kdy prst již nelze ohnout či natáhnout.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby není vždy jasná. Častěji se vyskytuje u pacientů s revmatoidní artritidou, dnou či cukrovkou nebo po předchozích operačních výkonech na ruce..

Jaké jsou příznaky?

    V počátečních stadiích se choroba projevuje jen mírnou bolestí v místě základního kloubu palce či prstů. V místě poutka může být hmatné bolestivé zduření. Později dochází k příznaku přeskočení a omezení pohybu prstu.

Jaká je léčba?

    Cílem léčby skákavého prstu je obnovit hladký průchod šlachy poutkem. Ke snížení otoku šlachy se užívají protizánětlivé léky užívané ve formě tablet či místní injekční aplikací přímo ke šlaše. Dočasná imobilizace(znehybnění) postiženého prstu dlahou urychlí hojení zánětu a sníží otok v postižené oblasti.

    Ve většině případů je však indikována operační léčba. Operace se provádí ambulantně v místním znecitlivění a spočívá v protětí šlachového poutka, které tak přestane bránit volnému pohybu zesílené šlaše. Pacient tak může prstem volně hýbat ihned po operaci. Plně zatěžovat ruku je možné v podstatě okamžitě po odstranění stehů, což je asi desátý den po operaci.

Autor: MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Skákavý prst (trigger finger)

Datum: 28.03.2020

Vložil: onenesuecesi

Titulek: On pancreatitis polydipsia; fresh survival.

https://mewkid.net/when-is-regylia/ - 36 <a href="https://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis 20 Mg Lowest Price</a> ulp.umou.m.handsurgery.cz.itu.om https://mewkid.net/when-is-regylia/

Datum: 28.09.2017

Vložil: jana měřínská

Titulek: odpověd

Když jsem byla u ortopeda, prohlídl mi prsty, mám to na více prstech a říkal, že se to spravit nedá, je to nová nemoc a po operaci se to dělá zase a i jinde, takže to neřeším operací, ale procvičuji prsty. jsem už v důchodu 70 let, takže už s tím zepřu, ale mladí lidé, no je to škoda, snad na to někdo něco vynaleze.

Datum: 08.07.2013

Vložil: Marian

Titulek: diagnóza

Dobrý den, jsem po operaci, doktor má dovolenou celý měsíc a já potřebuji pro pojišťovnu číslo diagnózy skákavého prstu. Děkuji marjius@seznam.cz
8.7.2013

Datum: 16.12.2013

Vložil: Zuzka

Titulek: Re: diagnóza

M 65.3

Datum: 31.07.2014

Vložil: Andy

Titulek: Re: diagnóza

M6534

Datum: 22.05.2010

Vložil: LenkaKomendova@seznam.cz

Titulek: Zkušenosti po operaci lupavého prstu

Mám tento dotaz. Jsem 19. den po operaci lupavého prstu na pravé ruce. Mám při pohybu bolesti, prst je mírně oteklý, nemohu prst ani úplně narovnat, ani úplně pokrčit. Přestože s prstem cvičím, provádím tlakovou masáž, snažím se prst krčit v dlani a opět narovnat, výsledky jsou minimální, spíše žádné. V ruce nemohu nic nosit a nemohu ani provádět všechny práce, na které jsem byla před operací zvyklá. Stav po operaci je o mnoho horší než před ní. Lékař (se kterým jsem mimo jiné byla vždycky spokojená) mne pozval až za další měsíc. Nevím co mám dělat, abych něco nezanedbala. Můžete mi poradit?
Poznámka: Cca před 5 lety jsem byla na operaci levého lupavého prstu, který se zahojil velmi rychle a žádné následky nemám. Řez byl ale veden šikmo v dlani, kdežto, tentokráte je řez veden příčně mezi dlaní a posledním článkem prostředníku.

Datum: 16.07.2016

Vložil: alena Vranova

Titulek: Re: Zkušenosti po operaci lupavého prstu

V únoru jsem prodělala operaci lupaveho prstu prave ruky.po zákroku byl velký otok .zevní stehy se hojily sekundarne,jizva je sílna,stahu
je se .prst se zcela neskrcí. Udělám pouze špetku. Nepomahaji ani masáže a cvičení. Je možná ještě náprava? Prst me hodně omezuje.při uchopení volantu,noze,konve,prstenik trci,takže zavazi..Děkuji. Alena.

Vyhledávání