Historie
Klub chirurgie ruky byl založen v České republice v roce 1986 a o rok později byl transformován na Československou společnost chirurgie ruky. Prvním předsedou byl profesor Karel Dlabal. V roce 1997 došlo k rozdělení Československé společnosti chirurgie ruky na samostatné společnosti v České republice a na Slovensku, přičemž vznikla Česká společnost chirurgie ruky. Jejím prvním předsedou byl profesor Václav Smrčka. Od té doby je tato společnost součástí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje většinu lékařských společností v České republice.
Počátky chirurgie ruky na území českých zemí lze vystopovat do poloviny 19. století, kdy byla součástí všeobecné chirurgie. Bylo publikováno několik článků týkajících se chirurgie ruky. Profesor Eduard Albert, rodák ze Žamberka (Čechy), zastával mezi lety 1881 a 1900 katedru chirurgie ve Vídni. Publikoval práce o pochvách šlach (článek v češtině: Příspěvek k poznání synoviálních pochev a slizných míšků, Časopis lékařův českých, 1869), transplantacích nervů (kniha v němčině: Lehrbuch der Chirurgie und Operationslehre, 1887) a artrodéze (článek v němčině: Einige Fälle künstlicher Ankylosen, 1882). Profesor Karel Maydl v roce 1882 publikoval práce o poraněních šlach a vazů ruky a také o ulnárním a mediánním nervu. Profesor Arnold Jirásek vydal v roce 1935 monografii v češtině o zánětlivých onemocněních ruky (Hnisavá onemocnění prstů a ruky, Melantrich, Praha, 1935).
V první polovině 20. století byla chirurgie ruky vnímána jako specifická lékařská disciplína, které se původně věnovali plastičtí chirurgové. Jedním z průkopníků rekonstrukční chirurgie ruky byl slavný český plastický chirurg profesor František Burian, který krátce po první světové válce založil jedno z prvních nezávislých oddělení plastické chirurgie na světě v Praze. V roce 1934 se toto oddělení stalo Klinikou plastické chirurgie.
Ve druhé polovině 20. století byly publikovány vědecké články a knihy zaměřené na vrozené vady ruky, poranění ruky a rekonstrukci. V roce 1978 byla v České republice provedena první úspěšná replantace amputovaného prstu, což spolu se zavedením mikrochirurgických technik v plastické a chirurgii ruky urychlilo vývoj specializace. Po roce 1989 spolupráce se zahraničními společnostmi chirurgie ruky, včetně evropských a mezinárodních federací, dále podpořila rozvoj chirurgie ruky v České republice.
Vzdělávání
V současnosti není chirurgie ruky v České republice samostatným oborem a neexistuje certifikační zkouška. Nejsou stanovena žádná pevná kritéria, podle kterých by mohl být jednotlivec klasifikován jako chirurg ruky. Většina chirurgů ruky absolvovala vzdělání v oborech plastická chirurgie, ortopedie nebo traumatologie. Výcvik je specifický pro každý z těchto oborů a trvá minimálně 5 až 6 let.
Česká společnost chirurgie ruky je členem Mezinárodní federace společností pro chirurgii ruky (IFSSH) od roku 1992 a Evropské federace společností pro chirurgii ruky (FESSH) od roku 2007. Většinu členů tvoří plastičtí chirurgové, ortopedi a traumatologové, kteří reprezentují celkovou organizaci lékařské péče o pacienty s onemocněními a úrazy ruky v České republice.
Společnost pořádá každé dva roky výroční kongresy na různých místech. Kongres většinou trvá 2 dny a účastní se ho stovky odborníků z České i Slovenské republiky. Výroční kongres bývá organizován společně s Českou společností pro terapii ruky. Společnost rovněž pořádá dva instruktážní kurzy ročně, které pokrývají celé spektrum chirurgie ruky v tříletém cyklu. Společnost spolupracuje s časopisem Acta Chirurgiae Plasticae na publikaci odborných článků, ale nemá vlastní vědecký časopis.
Současný stav
Zdravotní péče o onemocnění a poranění ruky je v České republice poskytována jak státními a městskými zdravotnickými zařízeními, tak soukromými poskytovateli zdravotní péče, z nichž většinu tvoří ambulantní specialisté. Většina péče v oblasti chirurgie ruky je hrazena z povinného zdravotního pojištění. Úrazy ruky jsou primárně řešeny traumatology a plastickými chirurgy. Chronická onemocnění kostí a kloubů, včetně revmatoidní artritidy, jsou léčena ortopedy. Onemocnění šlach a měkkých tkání, vrozené vady a další specifická onemocnění ruky jsou převážně v kompetenci plastických chirurgů. S pokračujícím vzděláváním a mezioborovou spoluprací však dochází k rostoucí interakci mezi těmito odborníky.
V České republice je již po desetiletí zajištěna 24hodinová replantační služba, kterou poskytují především největší kliniky plastické chirurgie v Praze a Brně, s podporou oddělení plastické chirurgie v Ostravě, Českých Budějovicích a ve Vysokém nad Jizerou. V nemocnicích neexistují samostatná oddělení chirurgie ruky, s výjimkou jediné instituce – Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, který od roku 1975 poskytuje komplexní péči v oblasti chirurgie ruky a zároveň se věnuje specializačnímu výcviku. Do budoucna je nezbytné dále zlepšovat spolupráci mezi jednotlivými odborníky a úzce spolupracovat s terapeuty ruky, aby se zabránilo nebo minimalizovalo zpoždění mezi chirurgickým zákrokem a následnou rehabilitací.