Poranění nervů

23.11.2009 14:49

Nervy lidského těla jsou systémem "elektrických drátů" přenášející impulsy z mozku do těla a zpět. Bez těchto "informačních dálnic" bychom nebyli schopni své tělo nijak ovládat. Rozlišujeme nervy motorické, které vedou vzruchy z mozku ke svalům a ovládají tak pohyby těla, a nervy senzitivní, které k mozku přinášejí informace o okolním prostředí - teplota, tlak, bolest apod. Většina nervů je však smíšených a oba typy vláken jsou v nich jen zastoupeny různou měrou. Stejně jako elektrický drát má i nerv svou "izolaci" - tzv. myelinovou pochvu, která ho jednak chrání a jednak se podílí na způsobu vedení vzruchu.

Jak může dojít k poranění?

    Nerv je velmi křehký orgán, který se může poranit nejen ostrým předmětem, ale i tlakem okolí či nadměrným natažením. Výsledkem poranění je pak výpadek hybnosti nervem zásobených svalů a ztráta citlivost v dané oblasti. Zatím co při ostrém poranění nervu dochází k porušení jak vlastního vlákna, tak pochvy, může dojít při tupém poranění (tlak, tah) pouze k přerušení vlákna bez poškození myelinové pochvy. Prognosticky je příznivější druhý způsob, protože po odstranění příčiny poranění lze s velkou pravděpodobností očekávat jeho regeneraci a návrat funkce

Jak se nerv hojí?

    Po kompletním přerušení nervu dochází k odumření té části vlákna, která je od mozku vzdálenější. Část bližší může postupně regenerovat a prorůstat směrem do myelinové pochvy po odumřelém vlákně. Pokud je přerušena myelinová pochva, která i přes chirurgický zákrok dostatečně přesně nenaléhá na dorůstající nervové vlákno, může to zabránit jeho regeneraci. V místě poranění potom dojde ke zbytnění nervu, které bývá na dotek bolestivé. Takto vzniklé "klubíčko" nervového vlákna se nazývá neurom.

Jaké jsou příznaky poranění nervu?

    V závislosti na tom, o jaký nerv se jedná, dojde ke vzniku necitlivosti kůže v oblasti zásobené poraněným nervem (senzitivní nerv), nebo dojde k výpadku funkce svalu, který je ovládán tímto nervem (motorický nerv). Případně dojde k obojímu pokud se jedná o nerv smíšený.

První pomoc

    Pokud zjistíte, že po úrazu (i drobném) kůži na ruce nebo její části necítíte, nebo nejste schopni provést rukou určitý pohyb, který jste před úrazem normálně provedli, jedná se zřejmě o nervové poranění. V tomto případě vyhledejte ihned a bez zbytečného odkladu lékařskou pomoc. Pokud se však příznaky špatné funkce nervu objevují spíše pomalu a plíživě, není nutno ihned spěchat o půlnoci k lékaři. Navštivte v nejbližší době Vašeho praktického lékaře, který Vás případně odešle ke specialistovi.

Jaká je léčba?

    V případě přerušení nervu je nutné provést sešití tohoto nervu a ponechat ho dostatečný čas v klidu, aby mohlo dojít k jeho regeneraci. Pokud je rána významně znečištěna či zhmožděna může být rekonstrukce nervu odložena do zhojení měkkých tkání. Někdy je nutné přemostit ztrátové poranění transplantací nervu ze vzdáleného místa s následkem ztráty citlivosti v odběrové oblasti. Nervové vlákno totiž potřebuje ke správnému zahojení myelinovou pochvu jako oporu, skrze kterou může dorůst do původní velikosti.

    Operace drobných nervů lze provést v místním znecitlivění. Větší nervy se operují v celkové anestézii (narkóze). Nerv se sešívá velmi jemným materiálem a pod mikroskopem (nebo alespoň se zvětšujícími tzv.lupovými brýlemi). Velmi důležité je pečlivé napojení přerušených myelinových pochev na sebe, aby měly regenerující vlákna kudy prorůstat.

    Pokud je nerv správně ošetřen, začíná regenerovat asi po 4 týdnech rychlostí 1 mm za den v závislosti na věku pacienta a dalších faktorech. Znamená to, že přerušený nerv např. v oblasti paže doroste ke konečkům prstů asi za 1 rok. Pocity mravenčení či jakoby píchání jehlou jsou v době hojení velmi časté a po kompletním zhojení ustávají. Jsou známkou regenerace nervu.

    Pokud je porucha způsobena mechanismem, při kterém nedojde k přerušení nervového svazku (myelinových pochev) ale jen nervových vláken, postupuje se jinak.

    Nejdříve je nutno odstranit příčinu poranění pokud přetrvává (útlak, zvýšený tah…) a poté je nutno vyčkat samovolné regenerace. Rychlost prorůstání nervového vlákna je stejná jako v případě kompletního přerušení nervu.

Pooperační péče

    V pooperační péči je kladen důraz na zachování svalové aktivity a plné hybnosti přilehlých kloubů. Při poranění větších nervů se provádí v rámci rehabilitace svalová elektrostimulace. Jedná se o proceduru, při které se dosahuje zatnutí ochrnutého svalu pomocí elektrického proudu. Pokud je totiž sval delší dobu v nečinnosti, zmenšuje se jeho objem, a po určité době se může celý přeměnit na jizevnatou tkáň. Potom by se mohlo stát, že když nerv po čase zregeneruje, nebude už existovat sval, který by mohl ovládat. Pokud má pacient ztrátu citlivosti, je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k popálení nebo jiným úrazům v postižené oblasti.

Jaké lze očekávat výsledky

    Návrat funkce postiženého nervu závisí na mnoha faktorech, z nichž zásadní jsou věk pacienta, typ poranění a jeho lokalizace. Při poranění hlavních nervů na ruce (medianus, ulnaris, radialis) se jedná vždy o velmi vážné poranění s rizikem trvalých následků. Proto by vždy měla být léčena specialistou s dostatečnou zkušeností (plastický chirurg, neurochirurg, traumatolog).

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Poranění nervů

Datum: 07.12.2020

Vložil: Miloš Urbánek

Titulek: Útlak nervových kořenů po po operaci páteře

Byl jsem operován pro stenozu páteřního kanálu oblasti bederní páteře pote sydron kaudy s částečnou parezou dolnich končetin.Po dvou letech zlepšení pohyblivosti ale trvá nacitlivost části hyzdí a plocek nohou.Nyni mě začalo mravenčí a bodani v těchto mistech.Je možné že důvodem je regenerace nervů?Děkuji za odpověď.

Datum: 10.02.2022

Vložil: Petra

Titulek: Re: Útlak nervových kořenů po po operaci páteře

Dobrý den pane Urbánek, jak to s Vámi vypadá nyní? Já byla operována před 17ti dny (syndrom kaudy). Necítím levou nohu až k hýždi. Zregenerovaly Vám nervy? Děkuji za odpověď

Datum: 07.11.2020

Vložil: LloydSkype

Titulek: сайт

Hi, here on the forum guys advised a cool Dating site, be sure to register - you will not REGRET it <a href=https://bit.ly/3kZUqMg>https://bit.ly/3kZUqMg</a>

Datum: 10.06.2019

Vložil: Jana

Titulek: Poranění tváře-rtu

Dobry den-po silných uderech do prave strany tvare s poranenim celisti mam stale po 3mesicich ztuhlou cast praveho horniho rtu-jakoby po opichnuti u zubare.
Obcas bodnuti,pichani,mravenceni.
Co s tim?
Dekuji za odpoved

Datum: 27.04.2020

Vložil: Andrea

Titulek: Ukazováček, bodnutí nožem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mám dělat když se my stal úraz do ukazováčku bodnutí nožem a hned v tu chvíly sem věděla že s tým prstem není něco v pořádku: necítila sem konec prstu, navštívila jsem chirorgickou ambulanci a tam mně pan doktor vzdělil že tam mám záhnět a že mám brát vitamíny ale ja jsem říkala že to není v pořádku, a nebylo my tam nějak pomoci...
A za 14dni nato jsem se tam vrátila spátky a rána byla už zahojená a prst stále necítím byl tam jiný pan doktor a ten my vzdělil že sem si propíchla nerv na ukazováčku a že už se s tím nedá nic dělat tak nemněl by ste nějakou radu prosím vás?

Datum: 28.04.2019

Vložil: Blanka

Titulek: Operace artrozy na palci levé ruky

Dobrý den. Jsem 6 týdnů po operaci palce, ale stále mám ukazováček necitliví, bolesttivý a neohebný. Mám mít ještě týden sádru. Při poslední kontrole mi p. doktorka řekla, že se to časem srovná. Bez prášků na bolest nemůžu být. Nevím jestli si na to mám dávat teplé nebo chladné. Je to asi přerušení nervu, ale nikdo mi to nepovrdil. Jsem z toho nešťastná. Prosím o radu a děkuji za odpověď.

Datum: 27.02.2019

Vložil: RADOSLAV

Titulek: BELLO

DOBRY DEN MAL SOM PRACOVNI URAZ NA UKAZOVAKU SLACHOVE POCHVE BOLO MI TROSKA ODREZANO SLACHOVI NERV TAD MAM UZ MESIC NECITLIVOST PRUSTU AZ KU SPICKE NECHTU A NEMUMI POZADNE UCHIPIT ZILETKU KDYZ SE HOLIM JE TO TRVALI NASLEDOK

Datum: 17.01.2018

Vložil: Natálie

Titulek: zlomená klíční kost

Dobrý den ja jsem byla na operaci s klíční kostí je to už asi 2 měsíce zpátky a pořád s tím chodim na kontroly. Mám tam dráty a budou mi je vytahovat operativně. Kdyz si štípnu do kůže kolem té kosti tak nějaké místo necítím kolem toho. Znamená to něco vážného?

Datum: 06.02.2020

Vložil: MOnika

Titulek: Re: zlomená klíční kost

Dobrý den, jen se zeptám, jestli to je lepší, jsem 5 týdnů čerstvě po operaci a mám stejný problém s necitlivostí. Zlepšilo se Vám to?

Datum: 06.12.2017

Vložil: Yvona Herinkova

Titulek: Paní

Dobrý den ´ mám po vyndani. Zubu osmičky dole necitlivý jazyk půl jazyka .bylo me nabídnuta operace nervu . Bojím se ze to bude horší než je . Teď me jazyk stále brni a je možné ze kdyby se to nepovedlo ze tu půl jazyka bude úplně necitlivý,teď té také necitlivý a ještě brni . Co mám dělat prosím vás o radu. Teď jazyk půl tedy značně vadí sladké a slané . Dekuji za odpověď herinkova

Vyhledávání