Poranění nervů

23.11.2009 14:49

Nervy lidského těla jsou systémem "elektrických drátů" přenášející impulsy z mozku do těla a zpět. Bez těchto "informačních dálnic" bychom nebyli schopni své tělo nijak ovládat. Rozlišujeme nervy motorické, které vedou vzruchy z mozku ke svalům a ovládají tak pohyby těla, a nervy senzitivní, které k mozku přinášejí informace o okolním prostředí - teplota, tlak, bolest apod. Většina nervů je však smíšených a oba typy vláken jsou v nich jen zastoupeny různou měrou. Stejně jako elektrický drát má i nerv svou "izolaci" - tzv. myelinovou pochvu, která ho jednak chrání a jednak se podílí na způsobu vedení vzruchu.

Jak může dojít k poranění?

    Nerv je velmi křehký orgán, který se může poranit nejen ostrým předmětem, ale i tlakem okolí či nadměrným natažením. Výsledkem poranění je pak výpadek hybnosti nervem zásobených svalů a ztráta citlivost v dané oblasti. Zatím co při ostrém poranění nervu dochází k porušení jak vlastního vlákna, tak pochvy, může dojít při tupém poranění (tlak, tah) pouze k přerušení vlákna bez poškození myelinové pochvy. Prognosticky je příznivější druhý způsob, protože po odstranění příčiny poranění lze s velkou pravděpodobností očekávat jeho regeneraci a návrat funkce

Jak se nerv hojí?

    Po kompletním přerušení nervu dochází k odumření té části vlákna, která je od mozku vzdálenější. Část bližší může postupně regenerovat a prorůstat směrem do myelinové pochvy po odumřelém vlákně. Pokud je přerušena myelinová pochva, která i přes chirurgický zákrok dostatečně přesně nenaléhá na dorůstající nervové vlákno, může to zabránit jeho regeneraci. V místě poranění potom dojde ke zbytnění nervu, které bývá na dotek bolestivé. Takto vzniklé "klubíčko" nervového vlákna se nazývá neurom.

Jaké jsou příznaky poranění nervu?

    V závislosti na tom, o jaký nerv se jedná, dojde ke vzniku necitlivosti kůže v oblasti zásobené poraněným nervem (senzitivní nerv), nebo dojde k výpadku funkce svalu, který je ovládán tímto nervem (motorický nerv). Případně dojde k obojímu pokud se jedná o nerv smíšený.

První pomoc

    Pokud zjistíte, že po úrazu (i drobném) kůži na ruce nebo její části necítíte, nebo nejste schopni provést rukou určitý pohyb, který jste před úrazem normálně provedli, jedná se zřejmě o nervové poranění. V tomto případě vyhledejte ihned a bez zbytečného odkladu lékařskou pomoc. Pokud se však příznaky špatné funkce nervu objevují spíše pomalu a plíživě, není nutno ihned spěchat o půlnoci k lékaři. Navštivte v nejbližší době Vašeho praktického lékaře, který Vás případně odešle ke specialistovi.

Jaká je léčba?

    V případě přerušení nervu je nutné provést sešití tohoto nervu a ponechat ho dostatečný čas v klidu, aby mohlo dojít k jeho regeneraci. Pokud je rána významně znečištěna či zhmožděna může být rekonstrukce nervu odložena do zhojení měkkých tkání. Někdy je nutné přemostit ztrátové poranění transplantací nervu ze vzdáleného místa s následkem ztráty citlivosti v odběrové oblasti. Nervové vlákno totiž potřebuje ke správnému zahojení myelinovou pochvu jako oporu, skrze kterou může dorůst do původní velikosti.

    Operace drobných nervů lze provést v místním znecitlivění. Větší nervy se operují v celkové anestézii (narkóze). Nerv se sešívá velmi jemným materiálem a pod mikroskopem (nebo alespoň se zvětšujícími tzv.lupovými brýlemi). Velmi důležité je pečlivé napojení přerušených myelinových pochev na sebe, aby měly regenerující vlákna kudy prorůstat.

    Pokud je nerv správně ošetřen, začíná regenerovat asi po 4 týdnech rychlostí 1 mm za den v závislosti na věku pacienta a dalších faktorech. Znamená to, že přerušený nerv např. v oblasti paže doroste ke konečkům prstů asi za 1 rok. Pocity mravenčení či jakoby píchání jehlou jsou v době hojení velmi časté a po kompletním zhojení ustávají. Jsou známkou regenerace nervu.

    Pokud je porucha způsobena mechanismem, při kterém nedojde k přerušení nervového svazku (myelinových pochev) ale jen nervových vláken, postupuje se jinak.

    Nejdříve je nutno odstranit příčinu poranění pokud přetrvává (útlak, zvýšený tah…) a poté je nutno vyčkat samovolné regenerace. Rychlost prorůstání nervového vlákna je stejná jako v případě kompletního přerušení nervu.

Pooperační péče

    V pooperační péči je kladen důraz na zachování svalové aktivity a plné hybnosti přilehlých kloubů. Při poranění větších nervů se provádí v rámci rehabilitace svalová elektrostimulace. Jedná se o proceduru, při které se dosahuje zatnutí ochrnutého svalu pomocí elektrického proudu. Pokud je totiž sval delší dobu v nečinnosti, zmenšuje se jeho objem, a po určité době se může celý přeměnit na jizevnatou tkáň. Potom by se mohlo stát, že když nerv po čase zregeneruje, nebude už existovat sval, který by mohl ovládat. Pokud má pacient ztrátu citlivosti, je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k popálení nebo jiným úrazům v postižené oblasti.

Jaké lze očekávat výsledky

    Návrat funkce postiženého nervu závisí na mnoha faktorech, z nichž zásadní jsou věk pacienta, typ poranění a jeho lokalizace. Při poranění hlavních nervů na ruce (medianus, ulnaris, radialis) se jedná vždy o velmi vážné poranění s rizikem trvalých následků. Proto by vždy měla být léčena specialistou s dostatečnou zkušeností (plastický chirurg, neurochirurg, traumatolog).

Autoři: MUDr.Aleš Fibír, MUDr. Radek Kebrle

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Poranění nervů

Datum: 27.02.2019

Vložil: RADOSLAV

Titulek: BELLO

DOBRY DEN MAL SOM PRACOVNI URAZ NA UKAZOVAKU SLACHOVE POCHVE BOLO MI TROSKA ODREZANO SLACHOVI NERV TAD MAM UZ MESIC NECITLIVOST PRUSTU AZ KU SPICKE NECHTU A NEMUMI POZADNE UCHIPIT ZILETKU KDYZ SE HOLIM JE TO TRVALI NASLEDOK

Datum: 17.01.2018

Vložil: Natálie

Titulek: zlomená klíční kost

Dobrý den ja jsem byla na operaci s klíční kostí je to už asi 2 měsíce zpátky a pořád s tím chodim na kontroly. Mám tam dráty a budou mi je vytahovat operativně. Kdyz si štípnu do kůže kolem té kosti tak nějaké místo necítím kolem toho. Znamená to něco vážného?

Datum: 06.12.2017

Vložil: Yvona Herinkova

Titulek: Paní

Dobrý den ´ mám po vyndani. Zubu osmičky dole necitlivý jazyk půl jazyka .bylo me nabídnuta operace nervu . Bojím se ze to bude horší než je . Teď me jazyk stále brni a je možné ze kdyby se to nepovedlo ze tu půl jazyka bude úplně necitlivý,teď té také necitlivý a ještě brni . Co mám dělat prosím vás o radu. Teď jazyk půl tedy značně vadí sladké a slané . Dekuji za odpověď herinkova

Datum: 06.02.2018

Vložil: Vejkadu

Titulek: Re: Paní

Dobrý deň, ako ste prosím dopadli? Mam taky istý problém, síce mi zub vyberali iba včera ale tiež mám polku jazyka strpnutu a bojím sa, že mi to tak ostane.

Datum: 12.02.2018

Vložil: Marián

Titulek: Re: Paní

Ako ste dopadli, mám uplne rovnaky problem

Datum: 26.10.2017

Vložil: Ilona

Titulek: Přerušení nervu

Dobrý den, má maminka má v poslední době, špatnou koordinaci nohou a zda se mi i rukou. Pila alkohol a večer pak prášek o nervů neurol a kouří. Přestala okamžitě pít a má špatně játra. Má 65 let. Je nějaká šance, že by se to nějak operativně mohlo zlepšit. Nemůže se zvednout bez opory, nemá jistotu v nohou a je to horší. Děkuji za odpověď

Datum: 12.05.2017

Vložil: Adéla

Titulek: Poškozený nerv a regenerace

K regeneraci nervů hodně pomůže užívat mega dávky vitaminu B, takže nakupte v lékárně B-Complex či B-Complex forte a klidně 2-3 tablety denně. Citlivost se ale vrací pouze asi do 1 roku od úrazu či operace a pak už většinou zůstává stav neměnný.

Datum: 09.04.2017

Vložil: Liberda Miloslav

Titulek: Poškození nervu ischiadicus

Přeji hezký den, Je mi 70 let, v dubnu 2012 jsem se podrobil operačnímu zákroku výměny kyčelního kloubu na pravé noze. Ihned po probuzení z narkózy jsem nemohl pohnout s prsty na chodidle operované nohy, cítil jsem brnění a pálení střílející do palce u nohy.
Prošel jsem řadu rehabilitací a pod., v září 2012 jsem musel ukončit rehabilitace z důvodu citlivosti prstů u nohy, zejména palce. Provedeným vyšetřením metodou EMG mi bylo potvrzeno, že došlo k poškození nervu v oblasti vpravo pod kolenem, kde mi byl proveden vpich, bez výsledku. (z jednoho vyšetření EMG cituji, Dominující peroneální postižení n.ischiadicus vpravo, peroneální porce s výraznou alterací funkce nadále zániková. Mám spoustu vyšetření, chtěl bych odbornou radu, nebo vyjádření, nebo mé podezření, že došlo k útlaku nervu v antirotační botě (připustil i tuto možnost operátor) a tím k poškození nervu. Trpím bolestmi ve formě brnění, pálení a citlivostí v kotníku. Bolesti vycházejí z místa poškození do chodidla, nemohu se postavit na špičky atd.Nyní se bolest po delší chůzi přenáší až nahoru směrek ke kyčli.Užíval jsem dlouhodobě lék Lyriku, dodnes navštěvuji neurologa. Děkuji za odpověd. Liberda, liberda2@email.cz, 723032485, Ostrava.

Datum: 22.01.2017

Vložil: Helena

Titulek: Poškození nervů po operaci křečových žil

Dobrý den, prosím o radu, v roce 2012 jsem byla na operaci křečovych žil a doteď mám nepříjemný pocit v nártu a podél vnitřní strany chodidla, jakobych měla v nártu zašitý kámen, který sebou neustále vláčím, při doteku také nepříjemný pocit, jakoby umrtvený, ale přitom mravenčení, žádný lékař není schopný mi vysvětlit, co s tím mám dělat, nemůžu ani pořádně chodit.... Děkuji za odpověď

Datum: 14.01.2017

Vložil: Mikuláš kanci

Titulek: Muž

Dobrý den 29.11.2016 se mi stal úraz na noze mám přetrvane váží dělali mi operaci v Kadani a pak ústí nad Labem a porad mě bolí noha dole u prstů píchání a pálení nespim a tet půjdu zase na třetí operaci nebo mi padá špička dolů je necítila mám tam poranění nerv a budou tam ji tahat přes šlachu tak uvidím

Vyhledávání