Poranění šlach extenzorů

23.11.2009 13:01

Ač Vám slovo extenzor zní třeba cize a příliš odborně, označuje tento termín šlachy, bez kterých se na ruce jen těžko obejdete. Extenzory jsou totiž všechny šlachy, které natahují prsty či zápěstí. Pokud na někoho tedy ukazujete prstem tak vězte, že bez normálně fungujícího natahovače (extenzoru) by se Vám to asi nepovedlo.

 

Co to jsou extenzory?

    Jsou to šlachy nalézající se na zadní straně ruky a předloktí, zajišťující natažení prstů ruky a zápěstí. Tyto šlachy jsou napojeny na příslušné svaly předloktí. Tak, jak přecházejí šlachy na jednotlivé prsty, stávají se plochými a tenčími. Na prstech jsou pak tyto šlachy spojeny s drobnými svaly ruky a spolu s nimi zajišťují jemné pohyby prstů a jejich koordinaci.

Jak se mohou extenzorové šlachy poranit?

    Extenzory na ruce se nacházejí těsně pod kůží, v tenkém prostoru mezi ní a kostí, a tam mohou být velice snadno poraněny i z relativně malého řezu. Při pohledu na hřbet ruky je můžete snadno pod kůží najít. (viz obr.1) Převážná část poranění jsou otevřené úrazy. Zavřené poranění prstu může způsobit odtržení šlachy od jejího úponu na kost. Léčba je nezbytná, abychom vrátili ruce její plnou funkci.

Další i když méně častý mechanismus poranění je přerušení extenzoru následkem zánětu kloubu (artritidou) například zápěstí. Tento zánět může tak dlouho narušovat stavbu a výživu šlachy v oblasti zápěstí až dojde k samovolnému prasknutí šlachy (zavřené spontánní ruptuře)

Jak poznám poranění šlachy?

    Extenzory natahují jak zápěstí tak prsty ruky. Pokud po úrazu, typicky řezná rána na hřbetu prstu (viz obr.2), ruky, zápěstí či předloktí (i drobná), nebo i náhle bez zjevné příčiny nejste schopni jeden nebo více prstů (případně zápěstí) natáhnout, měl by lékař myslet i na možnost

šlachového poranění. Které pohyby při poranění nejsou možné závisí na místě a rozsahu poranění, většinou nefunguje šlacha v místě od poranění ke konečkům prstů.

Co mám v tomto případě dělat?

    Pokud si myslíte, že máte přerušen některý z natahovačů na ruce, tak doporučuji navštívit bez zbytečného odkladu lékaře. Většinou chirurga, traumatologa nebo plastického chirurga. Pokud je stav následkem akutního úrazu, případně i s řeznou či tržnou ránou na ruce, navštivte lékaře ihned. Pokud není kůže porušena a porucha hybnosti vznikla bez zjevného úrazu a pokud nemáte ještě jiné obtíže, můžete s návštěvou lékaře vyčkat do dalšího dne. Operaci přerušené šlachy, pokud nejsou poraněny ještě další struktury ruky, je možno provést i druhý den bez zvýšeného rizika.

    Jako první pomoc přikryjte obvazem případnou otevřenou ránu, ruku poté uložte na improvizovanou dlahu a vydejte se k lékaři. Pokud se jedná o rozsáhlejší poranění ruky, nebo pokud jsou přítomna ještě jiná závažná poranění, volejte záchrannou službu.

Jak tato poranění léčíme?

    Každé podezření nebo prokázané přerušení šlachy by mělo být vyšetřeno zkušeným chirurgem. A to bez zbytečného odkladu. Operativní sešití šlachy však již není nutno provádět ihned ("o půlnoci"). Extenzorová poranění by měla být ošetřena do 12-24 hodin po úrazu. Sešití šlachy tedy lze přesunout na klidnější část dne, kdy chirurg má dostatek času k pečlivé operaci. Otevřená poranění a poranění při kterých dojde k přerušení šlachy v jejím průběhu řešíme operativně sešitím šlachy (viz obr.3) a vlastní rány a následným uložením ruky do dlahy.

    Některá zavřená poranění extenzorů (kdy kterých není poraněna kůže) řešíme jen dlahováním. Zastaralá poranění se většinou řeší operativně různými druhy šlachových rekonstrukcí. (viz obr.4)

    Jako prevenci srůstů mezi sešitou šlachou a okolní tkání (jiné šlachy, podkoží, kosti) a pro zajištění klouzání šlachy poté co sroste je nutno začít s časnou rehabilitací. Časné kontrolované (bez tahu na sešitou šlachu) pohyby, případně rovnou dynamická dlaha (viz obr.5), významně zvyšují naději na dobré a hlavně rychlé zhojení. Dynamická dlaha je taková dlaha, která nahrazuje funkci poraněné šlachy elastickým gumovým tahem. Dlaha zasahuje až na předloktí a umožňuje regulované pohyby poraněných prstů, což je důležité pro chráněné hojení šlachy a zároveň jako prevence ztuhnutí znehybněných prstů.

 

Jaké jsou výsledky léčby?

    Pokud je přerušení šlachy způsobeno ostrým předmětem (nůž, sklo atd.), je ošetřeno krátce po úrazu a pokud pacient dobře spolupracuje při rehabilitaci, je možno očekávat rychlé a kompletní zhojení. Naděje na dobrý výsledek se snižuje při velkém zhmoždění okolí šlachy, při současných zlomeninách kostí, nebo při špatné spolupráci při rehabilitaci.

    Poraněná šlacha má silnou tendenci v místě poranění přirůstat k okolí a ke kosti. Tato tendence je ještě zesílena pokud jsou poraněny i ostatní tkáně ruky, hlavně kosti, nebo pokud v průběhu hojení dojde k místní infekci. Také vytvoření tuhé jizvy může bránit obnovení plné pohyblivosti prstu i přes maximální péči. O to důležitější je dobrá spolupráce lékaře s pacientem a časná a kontrolovaná rehabilitace.

    Odtržením nebo přeříznutím úponu šlachy od posledního článku prstu, někdy i s odlomením části kosti, vzniká tzv. kladívkový prst. Poslední článek prstu zde jakoby "přepadává" a nelze ho zcela narovnat (viz obr.2). Netýká se palce, který je tvořen, na rozdíl od ostatních prstů, jen dvěma články. Toto poranění se léčí přiložením na míru zhotovené dlahy, udržující poslední článek prstu v natažení na cca 8-10 týdnů. Při otevřeném poranění se šlacha sešívá. Následně je nutno dlahu nosit trvale a smí se na krátkou dobu sejmout nejdříve po 4 týdnech, Znehybňuje však většinou jen střední a konečný článek takže ruka není úplně vyřazena.

    Po poranění extenzoru nad středním kloubem prstu se při nedostatečném zaléčení může po čase objevit tzv. deformita typu boutonniere. Prst je pak v tomto kloubu ohnutý s nemožností natažení, ale poslední článek natažen být může, dokonce i mírně přetažen na opačnou stranu (hyperextenze). Zavřené poranění se léčí přiložení dlahy na prst v natažení dokud nedojde ke zhojení šlachy. Otevřená poranění vyžadují sešití šlachy a dlahování. Jestliže toto poranění není léčeno, nebo není-li dlaha nošena dostatečně dlouho, může velmi rychle dojít ke ztuhnutí prstu s ohnutím ve středním kloubu. Je nutné nosit dlahu dle instrukcí lékaře dostatečně dlouhou dobu.

Autor: MUDr.Aleš Fibír

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Poranění šlach extenzorů

Datum: 09.01.2020

Vložil: Zdeňka

Titulek: Šlacha na prostředničku

Dobrý den. Před vánoci jsem si přeřízla šlachu na prstu. Poslední článek na prostředníčku. Sešily mi to,dali dlahu, kterou mám pořád,ale ten článek mám pořád přiohnutý. Mám začít rehabilitovat ,ale bolí to když se snažím ho trochu ohnout. Jen se chci ujistit,že je to v pořádku. Děkuji za odpověď.

Datum: 08.11.2018

Vložil: Daniel Svoboda

Titulek: pořezání cirgulárkou

Dobrý den mam stratu kůže na levém ukazováku prvního kloubu za nehtem po neúspěšné plastice,která se neujmula. Při tomto zranění došlo k tříštivé zlomenině kloubu a ztráty šlachy a můj lékař navrhuje amputaci prvního članku prstu jen kvuli tomu že se mi doposud nevytvořila nová kuže na tomto kloubu. Da se toto nějak řešit než amputácí? Děkuji za odpověď

Datum: 21.03.2017

Vložil: Tomas S.

Titulek: Pretrzena šlacha na 4. prstu ruky pri volejbalu

Dobry den, chtel bych Vas pozadat o radu, jak postupovat pri poraneni pri sportu 4. prstu posledniho clanku na ruce. Posledni clanek je ohnuty dolu, na pohotovosti mi tekli, ze si mam koupit dlahu na prst a mit ji 3 mesice. Mam obavu, aby mi konec prstu fungoval, ohybal se a vracel se. Muze slacha pri fixaci dlahou srust nebo prirust ke kosti? Dekuji. S pozdravem Tomas. S.

Datum: 03.12.2013

Vložil: jana

Titulek: zapal sliach

Prosim o radu.Mam rok a pol problemy s rukami.Mam diagnostikovany zapal vsetkych sliach na rukach aj zapastia.Stlaca mi to aj nerv v karp.tunely.Nazory na liecbu sa roznia a ja uz som bezradna,co s tym .Opuchy a bolesti v kuse rok a pol.Uz neviem na koho sa mam obratit.Za radu,ci pomoc dakujem.

Datum: 03.11.2016

Vložil: Orimak1

Titulek: Re: zapal sliach

Ahoj.
Skúste si na opuchy prikladať na noc celé listy z červenej kapusty (najlepšie čerstvá, samozrejme podľa možnosti ). Mám to osobne vyskúšané .Tiež pomáha červená cibuľa.

Datum: 14.10.2013

Vložil: Magda Siekliková

Titulek: tříštivá zlomenina zápěstí - ruptura extensoru pollicis longus

Dobrý den, prosím Vás o radu, existuje nějaký lékařský přístroj na kterém by bylo vidět šlachy? jestli jsou nějak porušeny? 20.5.2013 mne operovali tříštivou zlomeninu zápěstí-titanová destička+8 šroubů, 17.9.2013 - těsně před ukončením rehabilitací se mi z ničeho nic - jen lehounké brnknutí o opasek, přetrhla šlacha palce=zůstal viset!existuje i jiná možnost než operace=transpozice šlach? zásadní je pro mne i informace o možnosti nějakého vyšetření šlach-mám totiž panickou hrůzu-hýbat s rukou, aby se mi nepřetrhly i další šlachy:-( prosím poraďte...děkuji mnohokrát. s pozdravem Magda Siekliková

Datum: 23.04.2013

Vložil: Slavomíra

Titulek: Krátka šlacha na malíčku!

Dobrý den! Prosím o radu. Můj tříletý synček nemůže úplne narovnat malíčky. Vypadá to jakoby měl krátke šlachy nebo krátkou kůži. Nevíte prosím co by to mohlo být? Protože úraz žádny neměl a já jako matka to mám taky. Takže to vypadá že to je rodový. Moc vám dekuju.

Datum: 06.03.2013

Vložil: patrik kolator

Titulek: nehybu s prstenickem a ohnul se smerem dolu

dobry den .potreboval bych informaci.stala se me nehoda ,ze jsem si prerizl slachu na zacatku prstu ,vse bylo osetreno ale nebyl jsem informovan ze s rukou nemuzu pracovat ,asi po dvou tydnech jsem vyjmul stehy ,ale prst nereagoval a nemohl jsem zajit k lekari protoze jsem byl na cestach tak jsem to nechal byt.
Prst me zustal ohnuty a nemuzu ho narovnat ,chtel bych vedet jestli je mozne asi po dvou letech neco udelat aby byl znovu funkcni.
dekuji

Datum: 26.10.2012

Vložil: roman lesák

Titulek: pořezání prstu přes kloub a naříznutí šlachy

Dobrý den, zhruba před třemi měsíci jsem se pořezal ostrým předmětem přes kloub třetího prstu, šel jsem k lékaři at mi ránu vyčistí a sešije. Doktor se podíval ránu otevřel a uviděl naříznutou šlachu tu sešil ale žádnou fixaci nepoužil a nepoučil mě, že to má být v klidu. tak jsem s ním normálně pracoval dál. Zhruba po týdnu jsem šel vytáhnout stehy a prst se očividně začal kroutit. Dr se podíval, že je vše v pořádku a že se to zpraví ač se tak nestalo. po nějaké době jsem šel na konzultaci k jinému doktorovi a ten jak to viděl tak zaujal postoj, že je prst deformován a bude potřeba provézt operativní nápravu. Ted jsem po operaci a chodím na rehabilitaci a vypadá to, že vše bude v pořádku. Zajímalo by mě zda měl první doktor provézt fixaci prstu a nasledná operace by nebyla nutná.
Děkuji za odpověd.
S pozdravem Lesák

Datum: 25.04.2010

Vložil: Lukas Trojan

Titulek: kladivkovy prst

Dobry den, vcera jsem mel uraz a jelikoz jsem na polarnim kruhu kde nemuzu vyhledat zadneho odborneho lekare obracim se na vas zde. Na leve ruce prst vedle malicku ma tkzv. kladivkovy prst. Posledni clanek me nejde narovnat a je porad ohnuty. Nic me neboli a zlomeny neni. Vracim se do republiky za 20 dnu a zajima me jaky typ dlahy mam na nej pouzit aby prst byl zase nekdy funkcni. zda dlaha na cele zapesti nebo pouze na prst ? mirne uhnuta nebo zcela rovna? Kudy slachy vedou zvenku nebo zevnitr ruky? Za pripadnou pomoc dekuji... Mupro@seznam.cz

Vyhledávání