Poranění šlach flexorů

23.11.2009 12:51

Svaly, jejichž hlavní funkcí je ohnutí v kloubu, se nazývají flexory (ohýbače). Bez flexorů kyčle se neposadíte, bez flexorů kolen by jste daleko nedošli a bez flexorů ruky a lokte nepřemůžete v "páce" ani mouchu. Svaly se na svém konci upínají na kosti pomocí šlach, které jsou právě na ruce typicky tenké a dlouhé. Průměr šlachy ohýbače prstu lze přirovnat k více či méně silné tkaničce od bot.

    Mluví li se o poraněních flexorů, často se myslí právě poranění šlach, i když může být samozřejmě poraněno i svalové bříško. Svalová bříška pro svaly, které ohýbají prsty leží většinou na předloktí, i když i na ruce jsou drobné svaly, které také mohou pomáhat při ohýbání prstů.

Jak vypadají flexory na ruce?

    Flexory ruky jsou všechny svaly a jejich šlachy zprostředkovávající ohyb prstu nebo zápěstí. Na ruce máme flexory (ohýbače) všech pěti prstů, na druhém až pátém prstu jsou zdvojeny (flexor povrchní a hluboký). Pro prsty je jich tedy dohromady celkem devět, upínají se na střední (povrchní flexor) a konečné (hluboký flexor) články prstů. Palec má jediný flexor, který se upíná na konečný článek. Dále máme ještě několik flexorů zápěstí jejichž šlachy se upínají na zápěstních nebo záprstních kostech.

Jak poznám, že mám poraněnou šlachu? 

    Při jakékoli hlubší ráně na přední ploše zápěstí, dlaně či prstů, může k poranění šlachy dojít. Je nutno dát pozor i na rány, které vypadají jako malé a povrchní. Například i drobný skleněný střep dokáže protnout šlachu i několik centimetrů od rány.     Pokud po úrazu ruky, zápěstí či předloktí, nebo i náhle bez zjevné příčiny nejste schopni jeden nebo více prstů (případně zápěstí) ohnout, měli by jste pomyslet i na možnost šlachového poranění. Které pohyby při poranění nejsou možné závisí na místě a rozsahu poranění, většinou nefunguje šlacha v místě od poranění ke konečkům prstů.
Co mám v tomto případě dělat?

    Pokud si myslíte, že máte poraněn některý z ohýbačů na ruce, tak doporučuji navštívit bez zbytečného odkladu lékaře. Většinou chirurga, traumatologa nebo plastického chirurga. Pokud je stav následkem akutního úrazu, případně i s řeznou či tržnou ránou na ruce, navštivte lékaře ihned. Pokud není kůže porušena a porucha hybnosti vznikla bez zjevného úrazu a pokud nemáte ještě jiné obtíže, můžete s návštěvou lékaře vyčkat do dalšího dne. Operaci přerušené šlachy, pokud nejsou poraněny ještě další struktury ruky, je možno provést i druhý den bez zvýšeného rizika. Jako první pomoc přikryjte obvazem případnou otevřenou ránu, ruku poté uložte na improvizovanou dlahu a vydejte se k lékaři. Pokud se jedná o rozsáhlejší poranění ruky, nebo pokud jsou přítomna ještě jiná závažná poranění, volejte záchrannou službu. 
Jak tato poranění léčíme?

    Každé podezření nebo prokázané přerušení šlachy by mělo být vyšetřeno zkušeným chirurgem. A to bez zbytečného odkladu. Operativní sešití šlachy však již není nutno provádět ihned ("o půlnoci"). Flexorová poranění by měla být ošetřena do 12-24 hodin po úrazu. Sešití šlachy tedy lze přesunout na klidnější část dne, kdy je dostatek času k pečlivé operaci. Poranění s přerušením šlachy řešíme operativně sešitím šlachy a vlastní rány a následným znehybněním ruky na dlaze. Bez sešití konců šlachy k sobě nemůže ke zhojení dojít. Každé přerušení šlachy je tedy nutno operovat. Ve své podstatě vypadá sešití šlachy jednoduše, ale zase tak jednoduché to není. Když dojde k přerušení šlachy, oba její konce se samovolným tahem svalů oddálí od sebe. Navíc úrazy vznikají často v okamžiku, kdy jsou prsty ohnuté, a při jejich natažení se konce šlachy oddálí ještě více. Při operaci bývá někdy problém oba konce šlachy nalézt a je nutné často původně malou ránu zvětšit. Poranění šlachy také nemusí být kompletní, může být zachována pouze malá část šlachy, což do budoucna hrozí samovolným roztržením nebo minimálně bolestmi při jejím pohybu.

Rehabilitace je polovina úspěchu

    Jako prevenci srůstů mezi sešitou šlachou a okolní tkání (jiné šlachy, podkoží, kosti) je nutno začít s časnou rehabilitací. Časné kontrolované (bez tahu na sešitou šlachu) pohyby, případně rovnou dynamická dlaha, významně zvyšují naději na dobré a hlavně rychlé zhojení. Dynamická dlaha je taková dlaha, která nahrazuje funkci poraněné šlachy elastickým gumovým tahem. Dlaha umožňuje regulované pohyby poraněných prstů, což je důležité pro zamezení srůstům šlachy s okolím a zároveň jako prevence ztuhnutí znehybněných kloubů prstů. Dlahu je nutno mít trvale, mimo dobu cvičení či převazů. Důležitá je také poloha končetiny po operaci. Poloha poraněné nad úrovní srdce zmenšuje riziko otoku, který může neléčen výrazně zkomplikovat pooperační léčbu. Podmínkou dynamického dlahování je dobrá spolupráce pacienta. U malých dětí a nespolupracujících pacientů je nutno dát ruku do pevné dlahy na 3-4 týdny a až poté začít rehabilitovat. Po 3-4 týdnech od úrazu můžeme povolit aktivní pohyby prstem bez odporu, po cca 6 týdnech odkládáme dlahu, po cca 10-12 týdnech nekomplikovaného hojení povolujeme lehkou práci a po 3 měsících jsou již šlachy většinou pevně zhojeny.

Jaké jsou výsledky léčby?

    Pokud je přerušení šlachy způsobeno ostrým předmětem (nůž, sklo atd.), je ošetřeno krátce po úrazu a pokud pacient dobře spolupracuje při rehabilitaci, je možno očekávat rychlé a kompletní zhojení. Naděje na dobrý výsledek se snižuje při velkém zhmoždění okolí šlachy, při současných zlomeninách kostí, nebo při špatné spolupráci pacienta při rehabilitaci. Poraněná šlacha má silnou tendenci v místě poranění přirůstat k okolí a ke kosti. Tato tendence je ještě zesílena pokud jsou poraněny i ostatní tkáně ruky, hlavně kosti, nebo pokud v průběhu hojení dojde k místní infekci. Také vytvoření tuhé jizvy může bránit obnovení plné pohyblivosti prstu i přes maximální péči. O to důležitější je dobrá spolupráce lékaře s pacientem a časná a kontrolovaná rehabilitace.

Jaké mohou být komplikace?

    Hojení šlachy se samozřejmě může komplikovat. Otok ruky vzniká následkem úrazu a operace a pokud přetrvává delší dobu, může omezovat pohyblivost prstů. Může dojít také k infekci rány, infekci šlachy, k jejímu přetržení, ke srůstům šlachy s okolím, které znemožní pohyb a tak dále. Vždy je potřeba dodržovat pokynů lékaře a rehabilitačního pracovníka. Pokud se bolesti ruky stupňují, pokud máte teplotu, pokud Vás výrazně tísní obvaz nebo pokud máte pocit, že je něco v nepořádku, konzultujte lékaře i dříve než jste pozváni na kontrolu.

Autor: MUDr. Aleš Fibír

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Poranění šlach flexorů

Datum: 22.09.2021

Vložil: Tomas

Titulek: prerizla slacha prstu po operaci a sundane dlaze

prerizl sem si slachy na ukazovacku a predevcirem mi po 6ti tydnech sundali dlahu, vim ze je predcasne delat zavery vzhledem k tomu ze je cely prst jakoby ze dreva,natekly a tvrdy, ale za ty dva dny co sem se to snazil rozcvicoval sem zjistil ze ten posledni clanek prstu nejsem schopny ani trosku skrcit, kdyz to udelam silou pomoci druhe ruky, tak se automaticky vraci do rovne pozice,neudrzim ho absolutne v te skrcene pozici. V tom kloubu prstu sem schopny natahovat i skrcit,ale posledni clanek nic.

Datum: 29.10.2021

Vložil: Miluse

Titulek: Re: prerizla slacha prstu po operaci a sundane dlaze

Dobry den. To je zcela normalni... Nepanikarte.... Pokud je prst otekly, neohnete ho.... Pomoci druhe ruky musite otok nejdrive mackanim a stahovanim tzv odplavit a az prst splaskne je mozne s nim zacit cvicit.... Nejdriv je to takovy drevak.... Je treba mit na pameti ze s nateklym prstem toho moc nenacvicite.... Je treba si koupit coban / takovy specialni obinadlo co Vam prstik stahne/ a stahovat ho aby tolik nenatekal... Take si kupte Silipos - navlek na noc vylucuje nejakou latku do jizvy co se hoji.... /
Mluvim z vlastni zkusenosti - preriznuta slacha a nerv na palci.. Zecatku nesel ohnout ale casem a cvicenim ano a zlepsuje se to... Doktori Vam nereknou, ze kdyz s prstem cvicite, / po zbaveni otoku / ohybat ho musite na delsi dobu, zacnete 2 - 5 min drzet v ohnuti min ohnuti a pak pomalu navysovat.... Me udelali na rehabilitaci tzv. rukavici na cviceni a pak jsem si prst zapinala na takovem udelatku na plastovy navlek / rukavici/ na 20 min, pak az 40 min a polohovala do stale lepsiho a lepsiho ohnuti prstu... Hlavne nespechat, nikam to nervat, pomalu, navysovat... Nechat slachu vzdy odpocinout!!! Ohnout na 5 min, pak pauza 2 min, zas ohnout atd... Cvicit 5,6 x denne zkusit 5 - 7,8 ohnuti na 2 - 5 min, pak zas do Cobanu stahnout, azas treba za hodku cvicit... Cvicit jak Vam slacha rekne... Kdyz to boli, polevit... pomalu... To bude dobre... Me uz prst take funguje / je to 6 mesicu po uraze a uz se vraci hodne k normalu, ja mela srust takze jsem slachu vytahavala ale jeste to 100% neni... ohyb neni 100% ale je to cesta, furt se to zlepsuje. At se Vam dari... Snad Vam clanek pomuze.. Srdecne rehabilitaci jsem mela ve Vojenske nemocnici v praze a jsou tam fakt profici - doporucuji pi. Dr. Korabovou, hned vidi co je treba, zda tam mate srust, jak cvicit atd...

Datum: 16.11.2021

Vložil: Tomas

Titulek: Re: Re: prerizla slacha prstu po operaci a sundane dlaze

No ja nejspis udelal chybu ze sem s tim hned od sundani chodil do prace kde tridim rukama zeleninu a ja to porad cvicil v praci ruzne celych x hodin tak ze sem to mel tak natekle ze sem s tim absolutne nemohl hybat, presneji receno: v praci me to vzdy odteklo, kdy kuze byla uplne svesena a kdyz sem dosel dom, extremne to oteklo, i pres noc a rano. Nyni uz tolik otok nemam ale ten pohyb je porad stejny od pocatku. Tedy vubec se to nelepsi, pohnu s tim clankem jen o asi milimetr. Vypada to ze je to asi nejake srostle. Myslite ze pokud je to srostle je nejaka sance ze se to rozhybe, nebo s tim musim jit na operaci? Uz je to skoro 2 mesice. Posledni asi 2 - 3 tydny jakmile sem zjistil ze je to i pres ubytek otoku a setreni prstu porad stejne me to demotivovalo a cvicim jen z donuceni a daleko mene. Proste neni motivac kdyz vidim ze se to absolutne nelepsi

Datum: 16.11.2021

Vložil: Tomas

Titulek: Re: Re: prerizla slacha prstu po operaci a sundane dlaze

Jinak chodim na rehabilitace a co se jizvy ryce, tak sem chodil na serii ultrazvuk+vodolecba, nyni mi dali nejakou magnetickou rezonanci nebo neco podobneho. Jizva je opravdu daleko jemnejsi a mensi. Jinak mam nejspis i poskozene nervy, protoze pod jizvou smerem k nehtu mam cele to misto ztuhle-tvrde na pocit a kdyz si po nem prejedu tak to je takovy mravenci pocit jako kdyz si presedim nohu a ta pak brni

Datum: 31.08.2021

Vložil: Katka

Titulek: Tenofya 3 prstu

Dobry den nemohla jsem narovnat 3 prst na ruce po zlomene loketni kosti.ted me cekaji rehabky

Datum: 10.08.2021

Vložil: Dawgeomma

Titulek: cialis packaging

<a href=https://cialiswwshop.com/>purchase cialis</a>

Datum: 22.07.2021

Vložil: Dawgeomma

Titulek: cialis asuncion paraguay

<a href=https://cialiswwshop.com/>cialis 5mg online</a>

Datum: 18.06.2021

Vložil: Dawgeomma

Titulek: can i cut cialis in half

<a href=https://priligyset.com>cialis with priligy pills

Datum: 02.06.2021

Vložil: Dawgeomma

Titulek: avocat sp cialis en csst

<a href=https://vsviagrav.com/>is it legal to order viagra online

Datum: 05.09.2019

Vložil: Ivana

Titulek: Flexor palce nohy

Zdravím včera jsem špatně slapla ze schodů a bolí mě palec nohy a spodní strana vnitřní od palce směrem k patě mydlim ze to není zlomenina ale poranění flexoru protože se mi ohyba palec směrem dolu

Vyhledávání