Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

11.01.2010 22:41

Reflexní sympatická dystrofe (RSD) je onemocnění horní končetiny a hlavně ruky, které se projevuje výraznou pálivou bolestí, ztuhlostí, otokem a barevnými změnami kůže. RSD v sobě zahrnuje i jiná, samostatně popisovaná, onemocnění, jako například Sudeckovu dystrofii, kausalgii nebo syndrom rameno-ruka, algoneurodystrofie aj. RSD vzniká poruchou autonomního (vůlí neovladatelného) sympatického nervového systému, který kontroluje mimo jiné prokrvení končetin, činnost potních žláz a tedy i tvorbu a vylučování potu,. Jestliže dojde k hyperaktivitě sympatického nervového systému, objeví se pálivá bolest končetiny, její otok a zvýšená teplota. Když není RSD léčena, může způsobit trvalou ztrátu funkce ruky.

Jaká je příčina?

    U jedné třetiny pacientů je příčina neznámá. Většinou však najdeme nějakou vyvolávající příčinu či spouštěcí faktor, např. úraz, nebo běžnou plánovanou operaci ruky. Mezi další potenciální vyvolávající faktory patří nervový útlak, infekce, nádorové onemocnění, postižení krční páteře či mozková nebo srdeční příhoda. Hlavní příčinou se zdá chorobné vystupňování původně normální aktivity sympatického nervového systému. U koho a proč se toto děje není zatím příliš jasné.

Jaké jsou příznaky?

    RSD má 3 stadia, která se liší stupněm vyjádření jednotlivých příznaků:

Stadium I je akutní, zhruba v trvání do 3 měsíců. Zde jsou hlavními příznaky bolest, otok, zvýšená teplota a výrazné pocení postižené končetiny. Můžeme zde pozorovat i zrychlený růst nehtů a chlupů.. Bolest je většinou popisována jako pálivá a její vysoká intenzita neodpovídá její potenciální příčině. Vytvořený otok zapříčiňuje bolesti kloubů při pohybu a jejich ztuhlost.

Stadium II je dystrofické, trvá zhruba do 12 měsíců, a hlavními příznaky jsou přetrvávající otok s vyhlazením vrásek, teplota kůže je spíš chladnější a nehty na prstech se stávají křehčími. Bolest je chronická, zhoršuje se ztuhlost ruky a postižená oblast je velmi citlivá na obyčejný dotyk.

Stadium III je atrofické a objevuje se zhruba po jednom roce od začátku potíží. Kůže na postižené končetině je bledá, suchá, napjatá a lesklá. Ruka je ztuhlá, klouby minimálně pohyblivé, bolest se může zmenšovat nebo i úplně vymizet a ruka ztrácí svoji funkci.

Jak RSD poznáme?

    Na RSD pomýšlíme v okamžiku, kdy jsou přítomny alespoň 3 z následujících příznaků: bolest a citlivost končetiny, známky změny prokrvení (jak zvýšení tak snížení), otok se ztuhlostí kloubů nebo kožní změny.

Jaká je léčba?

    Časná diagnostika a hlavně včasná léčba je velmi důležitá. RSD léčíme hlavně rehabilitací a medikamentózně, případně chirurgicky. Používají se léky potlačující bolest a úzkost, ovlivňující prokrvení končetiny a vitamíny. Dále se používají obstřiky krčních nervových uzlů (ganglion stellatum). V některých případech se používá aplikace místního anestetika do žil krátkodobě zaškrcené končetiny. Velmi důležitá je hlavně časná a aktivní rehabilitace která však smí být prováděna pouze do bolesti, aby nedošlo k vystupňování „začarovaného kruhu“ patologické cévní aktivity. Úspěšná léčba závisí také na schopnosti pacienta aktivně se do léčby zapojit. Chirurgická léčba se používá většinou v pozdějších stadiích a její výsledky nejsou uspokojivé.


MUDr. Aleš Fibír

Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Reflexní sympatická dystrofie (Sudeckova nemoc)

Datum: 09.04.2020

Vložil: Jitka

Titulek: Sudeckův syndrom

Dobrý den 20.01.2020 jsem podstoupila operaci kar.tunelu pravé ruky .Pomalu se blíží 3 .měsíc od operace ruka je bolestivá, oteklá bez možnosti úchopu....Dnes mi bylo oznámeno, že mám sudeckův syndrom.Praktik ode mě dává ruce pryč i když mám neschopenku převedenou k němu, že se nenechá zatáhnout do nějaké soudní žaloby když se vyskytl problém, ať si mě nemocnice převezme zpět do péče.Jsem totiž dia 1 s hypertenzí,pro něho jak řekl problémový pacient. Pro něho problémový pacient i když mě vidí pouze na podzim kvůli očkování chřipky, jinak vůbec nemarodím.Připadám si jako obtížný hmyz,protože v nemocnici napíšou zprávu z vyšetření a pošlou ji praktikovi s tím , že on mě teď léčí- eviduje, tak ať koná dle jejich doporučení.Ten mě ale vyhodil,nebude se starat je to prý jejich problém.Tak co teď ráda bych ruku ještě někdy plně používala.Děkuji

Datum: 10.12.2015

Vložil: magdalena

Titulek: krbs

dobrý den.jsem po druhé operaci páteře v křížové oblasti,kde mi zůstal postižený kořen nervu na pravé noze,mám tupou bolest palce,nártu,lýtka a půl roku mám veškeré příznaky k sudockovu-nemoci,pálení,otoky,bolesti,eletrické impulsi,nerostou mi nechty.nohu mám otekou,bud je ledová(modrá)nebo mi hoří a otýká.navštěvuji ambulanci bolesti,mám spoustu tablet od vitamínu až po tablety na bolesti.nic mi nezabírá a můj stav se zhoršuje.tímto vás prosím o radu co mám dělat,nebo na koho se obrátit.u lékařů žádnou radu nemám nebo oni sami si neví rady jak mi pomoct.po půl roce jsem už i psychicky na tom špatně.nemohu spát,potím se a je mi čím dál hůř.proto vás prosím o radu,jak dál.děkuji mannová

Datum: 20.09.2016

Vložil: MUDr.Svetlana Volkova

Titulek: Re: krbs

V vašem připade třeba vyskoušit hyrudoterapii , akupunkturu,osteopatie.Zavolejte na 602495815

Datum: 03.02.2015

Vložil: Lucia Praskačová

Titulek: Mám 3. štádium algoneurodystrofie pravej ruky

Mám 16 rokov a 3. štádium algoneurodystrofie pravej ruky. Po úraze pravého zápästia mi lekári opakovane stanovili zlú diagnózu, nevhodnú liečbu a až po 4 mesiacoch mi ruku zoperoval iný lekár. Nehýbem žiadnym prstom (postupne odchádzali v priebehu pol roka). Mám ťažkú dystrofiu svalov ruky a predlakia, ť
ažkú axonálnu léziu n. ulnaris a n. radialis. Absolútne neovládam zápästie. Opuch ruky aj predlaktia je veľmi výrazný a trvalý, bolesti sú veľmi intenzívne. Prešla som už magnetoterapiu , RHB Kováčová, opakované periférne blokády plexus brachialis, vazodilatačnú, spazmoanalgetickú vitamínovú liečbu. Keďže mám veľké bolesti beriem silné opiáty, podávajú mi infúzne-mesocain aj morphium. Všetky pokusy o zastavenie progresu syndrómu boli absolútne bez efektu. Podľa posledných slov neurológa sa máme pripraviť na to že mi ruka odíde. Chcem sa spýtať, či neexistuje aj iný spôsob liečby , ktorým by sa mi ešte dalo pomôcť. Ďakujem za odpoveď.

Datum: 22.03.2015

Vložil: Dana

Titulek: Re: Mám 3. štádium algoneurodystrofie pravej ruky

skus hyperbaroxii
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/12/03.pdf

Datum: 26.05.2015

Vložil: Sana

Titulek: Re: Mám 3. štádium algoneurodystrofie pravej ruky

Lucia, pisala som Ti 22.3. aby si skusila hyperbaroxii. Ja som zrovna skoncila, vybrala som 20x sedenie v komore na 2 hod denne na sudekov syndrom pravej ruky a vysledok je neuveritelny. Ruka sa velmi zlepsila.

Datum: 28.04.2016

Vložil: Dagmar

Titulek: Re: Mám 3. štádium algoneurodystrofie pravej ruky

Ahoj, nastuduj si vše: KRBS - komplexní regionální bolestivý syndrom
a algoneurodystrofie.
a pomůže také hyperbarická komora, jinak beru léky Doreta 75/650mg. Mám KRBS, typ 1, 2. stupeň. Moc moc moc štěstí!!! dasa z Brna 67 r.

Datum: 30.03.2014

Vložil: lidka

Titulek: dle soudního znalce je prý léčba RSD 3-4 týdny

byla jsem napadena a způsoben mě úraz tvrdého naražení pravého ramene,po 8 týdnech léčby léky,obstřiky a rehabilitace mně byl zjištěn zánět v rameně,označen za sudeckův syndrom,lékaři mně to léčili téměř 9 měsíců,naštěstí jsem bez následků,soudní znalec však pro policii a soud vypracoval posudek,že jsem měla zranění které si vyžáduje léčbu 3-4 týdny,tedy do 6 týdnů/aby to bylo JEN lehké ublížení na zdraví.../přitom lékaři mně říkali,že musím být trpělivá,že toto je léčba na měsíce../když jsem jim říkala že mám pocit že se mnou nic nedělají,jen léky a obstřiky a rehabilitace,myslela jsem,že mně ten zánět chirirgicky vyčistí a bude to dobré..bolesti byly neúnosné,několik měsíců,skončila jsem i fyzicky a psychicky zhroucená na oddělení psychiatrie kde jsem byla 3 týdny...//PN byla pro mně finančně ruinující/jaká je pravda??je možné takto označit sudeckův syndrom???že je to léčba na 3-4 týdny???

Datum: 28.04.2016

Vložil: dasa

Titulek: Re: dle soudního znalce je prý léčba RSD 3-4 týdny

Ahoj Lidko. Mám KRBS 2. stupně, úraz 26 06 2012 a 03 09 2012 už zjištěn KRBS, ale už pozdě. Takže mám 2. stupeň. lékaři mě říkali, že léčba trvá asi 2 roky. Mrkni na net a najdi si to,je tady hodně info. Ale 3 - 4 měsíce je absolutní nesmysl. Mě soudní znalec úplně vypoklonkoval, obrátila jsem se na právníka a budu bojovovat, protože jsem byla celou dobu pod lékařským dohledem a pravidelně chodila na kontroly. Dělej s tou rukou všechno, co můžeš a choď na magnety, aby se Ti ruka prokrvovala. Hodně štěstí <3

Datum: 27.10.2016

Vložil: Jana

Titulek: Re: Re: dle soudního znalce je prý léčba RSD 3-4 týdny

Dobrý den. Mám též danou diagnozu KRBS. Taky jsem byla napadená ,ukroucení malíčku až do šílené bolesti.A šla jsem až k zemi. Zlomenina a přerušení nervů. Procházím ,též 2. stádiem ,Je to opravdu nesmysl ,že se to vyléčí po tak krátké době. Též čekám na soudního znalce. Taky chodím stále na kontroly ,rehabilitace . Léky. Mamgnety mi to hodně zlepšili. Ale, vyhráno není stále. Je to opravdu nesmysl. Bojujte, paní Lidko. Toto je léčba prý dlouhodobá a chce to trpělivost a nevzdávat to. Výhřivky taky pomáhají. Vždyt máte i nálezy od lékaře přece. Vím čím procházíte paní Lidko . Taky přeji hodně štěstí . Já vyžaduji taky potrestání. Zdravý prst to už nebude nikdy . A totéž u Vás.

Vyhledávání