Otázky a odpovědi

Dobrý den, jsem týden po úrazu - řezná rana palce levé ruky s částečním poškozením nervu. Palec mi trne z vnitřní strany a také špička palce je téměř necitlivá. Rana je zhojená, ale čití je porušeno dál. Chirurg mi řekl, že je příliš malý nerv, na operaci prý mám počkat, že se to zhojí samo a nechal to tak. Tinnel mám pozit. Chtěla bych vědět Váš názor.

Dobrý den,

pokud je řezná rána v úrovni konečného článku palce, nervy jsou opravdu příliš malé a je jen velmi obtížné je sešít, i když i to pod mikroskopem a na specializovaných pracovištích lze. Pokud je však řezná rána v úrovni základního článku palce nebo dokonce v místě kde palec přechází v dlaň, tak tam je nerv již v takovém průměru, že ho lze sešít i pod lupovými brýlemi. V této úrovni by se nerv sešít měl, zvláště pokud je poraněn nerv vedoucí na stranu palce, přivrácené k ukazováčku. Pokud tedy máte řeznou ránu spíše při bazi palce a ještě je palec necitlivý v místě kde se ho dotýká druhý prst, doporučuji kontaktovat pracoviště plastické chirurgie nebo neurochirurgie bez zbytečného odkladu. 

MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu týkající se mého poranění posledního článku prostředníku pravé ruky. Při úchopu břemena a vertikálního tlaku na prsty jsem narazil na prostředník, pocítil rupnutí a zjistil, že mě netáhne poslední článek a zůstává v poloze cca 45° (bez výrazné bolesti a otoku). Při ošetření na TRA jsem dostal Alu vytvarovanou dlážku pro fixaci - 3 týdny. Bylo mě sděleno, že uvedené poškození šlachy se nedá operovat z důvodu malého podkožního prostoru a následného možného rizika - omezení hybnosti směrem do dlaně. Tato fixace, ale nezajistí úplné narovnání posledního článku. Je toto prosím jediná možnost léčby?

 

Dobrý den,

aluminiová dlaha musí být vytvarovaná tak aby udržovala poslední článek v hyperextenzi, tedy konečný článek aby byl plně natažen, respektive ještě o něco jeho natažení by mělo být překorigováno. Dlaha by neměla zasahovat až na základní článek prstu aby zbytečně neomezovala pohyblivost zdravého kloubu. Je lepší ji vyrobit z termoplastu ale ne všude ho mají k dispozici. Pokud je konečný článek v dlaze stále ohnutý, je dlaha neefektivní a šlacha se Vám nezhojí. Tyto poranění, pokud není přítomno poranění kosti se opravdu neoperují a léčí se dlahováním konzervativně, nicméně je nutno dlahovat 10-12týdnů!!! Obraťte se na nejbližší pracoviště chirurgie ruky nebo plastické chirurgie, ti by měli umět s s tímto poraněním poradit.

MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den,
v květnu letošního roku jsem si utrhl šlachu v posledním článku malíku pravé ruky. Následně došlo k operaci a přišití. Po zhojení jsem začal s reahbilitací, ale nepodořailo se mi malík aktivně rozhíbat (pasivně, s pomocí jsem malík ohnul).
Nyní v říjnu mi byla provedna tenolýsa. Při operaci lékaři zjistili, že v ruce a to z dlaně až do malíku mám srůsty. Tyto srůsty odstanili a ještě při operaci jsem sám malík ohnul. Lékař mi sdělil, že den po operaci mám ihned začít s rozcvičováním. Malík jsem začal v obvazu rozhýbávat dva dny po operaci - pasivně (aktivně mi to opět nejde).
Chci se zeptat, zda je možné, že se mi šlacha za dva dny opět nekde přichytila, nebo je to tím, že za cca 5 měsíců tak oslabila?  

 

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná u Vás o šlachu ohýbače, tedy šlachy z dlaňové strany ruky, která prst ohýbá. Pokud jste při tenolýze prst ohnul a po dvou dnech již ne, je to velmi pravděpodobně (pokud se šlacha nepřetrhla) že se rychle vytvořily srůsty. Ty se mohou vytvořit velmi rychle, i třeba po 2 dnech, byť zatím nepevné a schopné přerušení během rehabilitace. Pokud jste více než 2 týdny po operaci a stále prst aktivně neohýbáte tak je šance na rozcvičení malá. Každopádně doporučuji určitě, pokud jste již nezačal, rehabilitovat na odborném rehabilitačním pracovišti s dostatečnou zkušeností s rehabilitací po operaci ruky. A to co nejdříve, nejlépe už zítra.

MUDr.Aleš Fibír

Hezký den, jsem po biopsii nervu (nerv byl odebrán u kotníku pravé nohy) a bolest na nártu se zvyšuje. V oblasti jizvy mne noha nebolí ale směrem k malíčku je bolest stupňující se. V noci nemohu spát od bolesti, nepomáhají ani prášky na bolest. Jaký je obvyklý průběh hojení, bolestivosti z hlediska časového? Prosím nemáte radu jak tuto bolest zmírnit? Jsem aktivní sportovkyně a tento zákrok mne omezuje, je mi 23 let.

Dobrý den,
je možné, že se jedná o vzniklý amputační neurom, který vzniká v horním pahýlu nervu. Při jeho tvrorbě lze pociťovat bolesti i na vzdáleném místě, které bylo tímto nervem zásobeno. To může trvat i půl roku, někdy je nutný i chirurgický výkon a úprava pahýlu nervu. Doporučuji se poradit s Vaším ošetřujícím lékařem, která transfer nervu prováděl, ten je schopen odlišit kdy se jedná o normální pooperační průběh a kdy je nutno zasáhnout chirurgicky. Zmírnění bolesti lze léky (analgetika) případně obstřikem ale efekt není dlouhodobý. Při větších a trvalých bolestech je na místě zákrok na postiženém nervu.
MUDr.Aleš Fibír

Poranila jsem si poslední článek ukazováčku levé ruky nožem. Rána hodně krvácela. Na ortopedii mi lékař cévu podvázal a ránu sešil. Již od úrazu jsem necítila poslední článek ukazováčku, dle lékaře mohlo jít o poranění nervů. Dnes je tomu pět týdnů, článek prstu stále necítím, kromě toho mám celý prst stále víc oteklý a bolestivý, mám v něm pocit smýkání a pnutí, od úrazu nespím od bolesti a prst se mi křiví, dle lékaře k poruše šlach nedošlo, na rentgen mne neposlal. Navštívila jsem ortop. během tří týdnů již čtyřikrát, pokaždé prohlédnuta jiným lékařem, ovšem bez efektu. Prý mám přijít za měsíc na kontrolu a zváží se operace na plast. chir.v Brně. Otok neustupuje a z bolesti jsem už fyzic. i psychic.vyčerpaná. Zajímalo by mne zda doktor /ři/ jednal /i/ správně.Od bolesti jsem nic nedostala,ani žádnou rehabilitaci či jinou úlevu od bolesti.

Dobrý den,
je velmi pravděpodobné, že při úrazu došlo k poškození digitálního nervu prstu. Pokud je prst na straně kde je rána směrem ke konci zcela necitlivý, tedy že dotyk necítíte, tak je nerv přerušen zcela. Někdy je poraněn jen zčásti a citlivost se může po několika týdnech upravit. Nerv lze vyhledat a zkusit opět sešít, pokud není rána příliš blízko konce prstu, kde je již nerv velmi tenký a jeho sešití může být technicky nemožné. Specialistou který Vám s tím může pomoci je plastický chirurg ev. neurochirurg, do jejichž odbornosti tyto výkony spadají.
Současný stav prstu souvisí asi i s hojením po úrazu  a i když šlacha nebyla přímo poraněna, tak může dojít k její fixaci k okolí a omezení hybnosti prstu. Léčba je rehabilitační (cvičení, případně speciální dlahování). Běžte tedy na kontrolu a o rehabilitaci zažádejte. Otok může přetrvávat delší dobu ale pokud je větší, měl by být řešen. Bolest lze léčit dostupnými léky. 

MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den, prosím vás o radu. Můj syn si minulý týden způsobil při pádu z kola, zlomeninu vřetení kosti. Je mu devatenáct let. Zlomenina byla natolik komplikovaná,že se vaši kolegové v semilské nemocnici,rozhodli třikrát zlomenou roztříštěnou vřetení kost operativně pomocí titanového implantátu zafixovat. Syn si,ale velmi stěžuje na necitlivost palce a brnění ukazováku a prostředníku. Je mi jasné,že při tak těžkém úrazu došlo k poranění nervů,které jsou v ruce. Chci vás požádat o radu, jak dlouhou dobu může trvat rekonvalescence, za jak dlouho můžeme očekávat zlepšení a nebo máme vyhledat neurologa .Jedná se mi o brnění v prstech.

Dobrý den,
velmi pravděpodobně se jedná o zlomeninu dolního konce vřetenní kosti, kterou se rozhodli léčit operativně. To je běžný postup. Při operačním přístupu je nutno odsunout stranou nervy a cévy. Dle distribuce postižení se pravděpodobně jedná o nervus medianus, který se odsouvá při předním přístupu na dolní konec vřetenní kosti. Při operaci může dojít ke zhmoždění nervu a přechodnému výpadku citlivosti, který trvá několik dní až týdnů. Teoreticky by mohlo dojít i k mechanickému poškození nervu, které by se projevovalo podobně s tím rozdílem, že by nedošlo ke spontánní úpravě. To, že je necitlivý jen palec ale ukazovák a prostředník brní však ukazuje spíše na zhmoždění. Určit povahu a důvod špatné funkce nervu dokáže neurolog respektive elektromyografické vyšetření, které je schopno odlišit zhmoždění nervu od jeho přerušení. Pokud se v nejbližších 2 týdnech nezačne citlivost zlepšovat (nemusí být normální ale musí být patrná změna k lepšímu) tak neurologa vyhledejte. Do té doby jsou vhodné vitaminy skupiny B (lze koupit jako potravní doplňky) ev. v injekční formě jako Milgamma injekce (recept musí napsat lékař, pac. si hradí injekce sám, cca 100Kč na 5 injekcí). Je také dobré se poradit s operatérem Vašeho syna co si o tom myslí.
MUDr.Aleš Fibír

Již delší čas pociťuji necitlivost malíku levé ruky, určitý pohyb s ním nejsem schopen vykonávat. V 35 letech jsem utrpěl zlomeninu lokte této levé ruky, operativně napravena, léta bez potíží, jen při změně počasí se někdy bolestivě hlásí. Nyní jsem v důchodu, je mi 67 let. Popisovaný stav je velmi nepříjemný, obávám se zhoršení, navíc jsem levák.

Dobrý den,
doporučuji vyšetření neurologem nebo ještě lépe rovnou EMG vyšetření (elektromyografie), které však provádějí hlavně neurologická pracoviště ale ne všechna. Informujte se u Vašeho praktického lékaře.  Dle příznaků které udáváte a dle úrazu v minulosti by se mohlo jednat o útlak ulnárního nervu v oblasti lokte. Toto onemocnění vyloučí nebo potvrdí právě EMG vyšetření. V případě pokročilého nálezu se onemocnění řeší chirurgicky uvolněním nervu.
MUDr.Aleš Fibír

dobry den, mel bych na Vas dotaz. Na prave ruce 4prstu posledniho clanku sem si utrhl extenzor. pri navsetve naseho lekare me byl dan prst do dlahy na dva mesice. potom jsme dlahu sudali a on se prst zase po trech dnech vratil coz asi znamena, ze slacha nesrostla. momentalne ji mam zase v dlaze a Vas bych se chtel zeptat co by se s tim dalo delat, aby prst zase drzel rovne a nebyl ohnuty?

Dobrý den,
bylo dlahováno buď krátce, nebo v nedostatečné poloze, případně mohlo během dlahování dojít k ohnutí prstu (např. pokud Vám dlaha spadla) a tím se doba dlahování v postatě "restartuje". Dlahovat je u zavřených ruptur nutno 8-12 týdnů, spíše déle než krátce. Sblížené konce přetržené šlachy se musí sblížit tak, aby se projizvily a pevně spojily. V tuto chvíli doporučuji dlahovat bez přestávky 12 týdnů, konečný článek musí být trvale natažen, nebo ještě lépe překorigován do co největšího natažení (hyperextenze). Nesmí Vám dlaha spadnout, musí být dlahován jen střední a konečný článek aby zbylá část prstu neztuhla. Optimální je přiložení individuálně zhotovené dlažky z termoplastu. 
MUDr.Aleš Fibír

Vážený pane doktore, mám dg. ruptura extensor pollicis longus. Původně jsem byla operována pro zlomeninu distálního radia. Zrejmě v důsledku delších šroubů /dle RTG snímků/ byly poraněny slachy palce pravé ruky. Palcem jsem nemohla hýbat směrem nahoru, jinak normální poyblivost i úchop nezměněn. Následovala reoperace s rekonstrukcí extenzoru. Palec jsem měla 4 týdny v klidové poloze /dlaha/ Co jsem začala s rehabilitací je stav nezměněn. Bylo mi řečeno, že to chce čas. Palec se mi nedaří zvednout směrem nahoru, mám obavy, aby šlacha po 4 týdnech v klidové poloze nesrostla s okolní tkání. Zajímalo by mě, jaký způsob physiotherapie /elektro, magnetotherapie..../ byste doporučoval opět k plné funkčnosti palce a také, zda si myslíte, jak mi bylo řečeno, že "to chce čas". Za Vaši odpověď mnohokráte děkuji.

Dobrý den,
šlacha dlouhého natahovače palce (extenzor pollicis longus) mohla být poraněna prominujícím šroubem, ale velmi často je šlacha poraněna v místě zlomeniny, "předřením" přes kostní úlomek nebo hranu zlomeniny. Jestli jsem to dobře pochopil, byla Vám provedena plastika šlachy velmi pravděpodobně transpozicí šlachy extenzor indicis proprius. To je standardní postup v tomto případě. Jedná se o operaci, kdy šlacha svalu, který dělal natažení druhého prstu je odpojena a protažena směrem na palec, kde je sešita s pahýlem šlachy natahovače palce. Většinou stranou ke straně, což je sešití natolik pevné, že umožňuje plnou rehabilitaci velmi časně po operaci. Po 4 týdnech v klidu je možno již šlachu plně rehabilitovat s minimálním rizikem prasknutí rekonstruované šlachy. Nyní je nezbytná rehabilitace, která by pokud je vše v pořádku měla palec rozcvičit. Doporučuji spíše než jakékoliv přístrojové postupy (magnet, ultrazvuk či laser...) se snažit hlavně o pasivní a aktivní rozcvičování palce. Nic tedy neodkládat a cvičit. Náznak natažení a funkčnosti šlachy by však měl již v tuto chvíli být zřejmý. Pokud není, může být příčinou problému nejen srůsty rekonstruované šlachy s okolím, ale i možné prasknutí šlachy nebo jiná komplikace. V každém případě však v tuto chvíli není vhodné uvažovat o jakékoliv operaci. Palec je nutno rozcvičit, pokud není aktivní hybnost tak je nutno dosáhnout plné pasivní hybnosti. Blíže nejsem schopen bez Vašeho vyšetření se vyjádřit.
MUDr.Aleš Fibír

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, už skoro týden mám nateklý prst je v tom hnis ale mam strach si to propichnout, v lekarne jsem si zakoupila mast visnak a moc to nepomaha. V prstu me pali a cuka, pres bolest celou noc nespim. tak bych se chtela poradit co delat. Uz je to k nevydrzeni. predem dekuji za odpoved

Dobrý den, 
pokud Vaše obtíže přetrvávají, doporučuji navštívit bez zbytečného odkladu nejbližší chirurgickou ambulanci. Prst je velmi pravděpodobně potřeba chirurgicky ošetřit, aby nedošlo k rozšíření infekce na celou ruku. Vždy když je přítomen v ráně hnis, je nutno ho vypustit, v případě většího zánětu jsou nutná antibiotika celkově. 
MUDr.Aleš Fibír

Dobry den, mela bych dotaz, byla jsem na vysetreni EMG, kde se potvrdilo v mem pripade, ze se jedna o poztizeni nervu-obecne oznacen jako demyelinizaci. Nerv je poztizen oboustranne v oblasti kustek zapesti-GUYNUV kanal, je tohle mozne vylecit a stat se opet zdravotne zpusobila nebo se tohle poztizeni vstahuje i do nemoci z povolani? Jedna se o lehky. dekuji za odpoved.

Dobrý den,
vyšetření EMG je schopno prokázat nebo vyloučit případný útlak nervu. Nejčastěji se jedná o postižení nervus medianu (syndrom karpálního tunelu) a pak i nervus ulnaris v oblasti lokte (syndrom kubitálního kanálu) nebo v oblasti zápěsí (syndrom Guyonova kanálu) jako ve Vašem případě. Při lehčím nálezu není operace nutná, doporučuje se odlehčení končetiny, aplikace vitamínů, noční dlahování. Efekt konzervativní léčby však nebývá velký a ani trvalý a případě dalšího zhoršování je již nutné operativní uvolnění, jehož efekt pak bývá trvalý bývá. Jako nemoc z povolání je teoreticky možno považovat i sy Guyonova kanálu, ale je nutno podstoupit vyšetření u specialisty na pracovní lékařství. Pouze on Vám může potvrdit či vyloučit profesionální příčinu onemocnění. 
MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den, mám od narození nevyvinutou levou ruku. Ruka mi končí u zápěstí a místo dlaně rovnou přichází malé prsty (asi centimetr dlouhé). Chtěl bych se zeptat jestli je nějaká možnost transplantace ruky, aby byla normální jak vizuálně, tak funkčně? Popř. jaké jsou nároky (finanční, rekonvalescence atd.)? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
transplantace ruky je velmi náročná operace a u nás zatím nebyla provedena. Jinak počty provedených operací v sousedních zemích dosahují spíše jednotek než desítek a v této chvíli se nejadná v žádném případě o rutinní operační techniku. Existuje totiž celá řada problémů, které dosud nejsou uspokojivě vyřešeny. Transplantace vyžaduje doživotní užívání léků potlačujících imunitu, aby nedošlo k odmítnutí transplantované končetiny, které mají řadu vedlejších účinků. Funkčnost a citlivost transplantované končetiny také není zdaleka stoprocentní, což ve výsledku snižuje spokojenost pacientů s výsledkem transplantace. U vás navíc není zjevné zda jsou vyvinuty např. všechny svalové skupiny na horní končetině tak, aby bylo možné je použít k "ovládání" transplantované končetiny a zda tedy by vůbec byla u vás operace technicky možná. Finančně je operace samozřejmě náročná, ale protože u nás zatím nebyla provedena, tak bližší informace nejsou k dispozici. Spíše bych doporučil se obrátit na specializované protetické pracoviště, které umí zhotovit myoelektrickou robotickou protézu, jejíž vizuální a funkční efekt je nyní již na vysoké úrovni.
MUDr.Aleš Fibír

Prosím vás o radu. Před 2 měsíci jsem si do 2.kloubu prostředníku vrazila trn. Odstranila jsem ho, prst mi hodně otekl, proto jsem navštívila chirurgii. Dostala jsemna ránu Višněvského balzám,na ruku dlahu a antibiotika. Ob den jsem chodila na převazy a asi po 14 dnech po mé urgenci mi z druhé strany kloubu lékař odstranil zbytek trnu. Prst byl pořád oteklý, horký tak jsem dostala další antibiotika. Nic se nezlepšilo, tak mě poslali na revizi kloubu. Nic tam nebylo, opět Višněvka a antibiotika. Po 10 dnech od revize přišly rehabilitace, ale prst znovu otekl a neohnu ho do dlaně ani úplně nenarovnám. Pořád bolí a bolest jde až do lokte. Prosím poradíte mi co můžu žádat za vyšetření? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,
lze jen s obtížemi odpovědět na Váš dotaz. Hodně záleží, jak prst vypadá a co je příčinou současného stavu, zda je nyní problém v kloubu nebo v tom, že není prst dostatečně rozcvičen apod. V zásadě lze říci, že pokud trvá podezření na infekci měkkých tání prstu či dokonce v kloubu, měly by být podávána antibiotika a to i delší dobu (cca 3 týdny) a to antibiotika širokospektrá, s dobrým průnikem do tkání. Pokud je totiž napaden kloub, jedná se o relativně vážný problém, který může skončit i úplným ztuhnutím  kloubu a jeho nehybností. V tomto případě se doporučuje klidový režim.
Pokud je příčinou potíží nedostatečně rozcvičený a ztuhlý prst a zánět je již zaléčen, zde se doporučuje rehabilitace, především pasivní a aktivní cvičení, dlahování statické i dynamické, vždy do bolesti a je nutno eliminovat otok prstu či ruky. Poraďte se s Vaším lékařem, který by měl oba stavy od sebe umět rozlišit.
MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den, mám 11 den po operaci SKT. Již před operací jsem měl mimo jiné velké problémy ohnout 4 prst na levé ruce. Tyto potíže stále přetrvávají, prst bez předchozí pomoci - stlačení ve směru ohybu,  ohnu s vypětím tak do 3/4 celkového ohybu.
Protože jsem byl celkem dobrý kytarista, chci se Vás zeptat, zda se mi hybnost tohoto prstu po nějakém čase obnoví a současně vás jako odborníky prosím o radu, jak mám rehabilitovat ruku, abych opět mohl hrát na kytaru.

Dobrý den,
je možné že se u Vás jedná o onemocnění šlachy ohýbače prstu, které se říká stenosující tendovaginitida (lupavý prst, skákavý prst, trigger finger apod.). Jedná se o onemocnění při kterém se šlacha nevejde do kanálu, ve kterém se normálně pohybuje a dochází k "přeskakování" při ohybu či poté při natažení prstu. To může být spojeno s bolestí, případně může být i prst trvale blokován. Otok ruky a šlach, který nastává vždy po operaci karpálního tunelu, může tyto obtíže přechodně zhoršit. Pokud se obtíže nezmírňují, konzultujte svého ošetřujícího lékaře. V případě nutnosti může být vhodné operační uvolnění šlachy. Rehabilitace ruky po operaci může pomoci pouze zčásti. Na kytaru hrát určitě budete. Otázka je za jak dlouho a zda nebude nutná i operace postižené šlachy.

MUDr.Aleš Fibír

Asi před měsícem jsem si nožem poranil prostřední článek malíku pravé ruky. Od té doby první kloub malíku ohýbám s problémy, ale hlavní starost mi dělá, že vlastní vůlí vůbec neohnu poslední článek prstu. Kloub je dobře ohebný, pomůžu-li si druhou rukou. Zatlačím-li však na poslední článek zespoda, neklade absolutně žádný odpor. Zajímalo by mě, jaký další důvod, než poškozenou šlachu to může mít?

    Pokud s takovýmto odstupem od úrazu a operace stále nemůžete aktivně (tedy bez pomoci druhé ruky) ohnout poslední článek tak je to důvod k tomu, navštívit lékaře. Doporučuji rovnou plastického chirurga, do jehož péče chirurgie ruky také patří. Důvodem může být buď srůsty šlachy s okolím v místě úrazu a následné operační revize, nebo případně prasknutí částečně poraněné šlachy, pokud nepočítám nepravděpodobnou možnost, že by bylo poranění šlachy přehlédnuto. Bez zbytečného odkladu lékaře navštivte.

MUDr.Aleš Fibír 

Dobrý den,mám lehkou formu karpálního tunelu a chtěl jsem se zeptat na Váš názor na používání Powerballu. Na internetu jsou různé názory, co se týče prospěšnosti, nebo škodlivosti. Zvažuji jeho koupi, pokud by měl být opravdu přínosem. Mám ale strach, že se můj stav může právě tímto zhoršit. Poradíte mi, prosím,jak to tedy ve skutečnosti je?

    Vzhledem k tomu, že používání Powerballu není běžnou součástí konzervativní léčby, tak ani já Vám tuto léčbu doporučit nemohu. Studie na to žádné neznám, spíše však vycházím z povahy nemoci. Syndrom karpálního tunelu je totiž onemocnění, při kterém je stlačen jeden z nervů ruky v místě karpálního tunelu. Skrze tento tunel prochází ještě 9 šlach ohýbačů prstů a nejčastějším důvodem, proč je tam málo místa je, že šlachové obaly těchto šlach zesílí a zvětší svůj objem. Šlachám zvýšený tlak nevadí, ale nervu ano. Nejčastější příčinou otoku šlachových obalů je přetížení ruky (chronické nebo akutní), zátěž ruky v nepřirozené poloze, zadržování tekutin (při některých onemocněních nebo v těhotenství), některá systémová onemocnění aj. Základní konzervativní léčba je klid, event. obstřik, který by měl způsobit zmenšení otoku obalů šlach. Jakákoliv zátěž (a tedy i používání powerballu) v tuto chvíli by mohla zhoršit otok a tím pádem i projevy nemoci. Použití Powerballu Vám však úplně nezakazuji, spíše jsem skeptický vůči efektu. Významně si však ublížit nemůžete, pokud powerball několikrát zkusíte. 

MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den, před dvěma týdny jsem zvedal betonovou tvárnici přičemž se v momentě zdvihu dostavila velmi nepříjemná bodavá bolest, která směřovala od prvního článku prostředníku pravé ruky až po zápěstí. Zhruba týden se dostavoval pocit otoku všech prstů a mravenčení(převážně v noci). Dnes již pociťuji pouze nepřetržité mravenčení v palci pravé ruky, které neustupuje. Všechny prsty jsou plně funkční, bez otoků a zarudnutí. Prosím o radu jak nastalou situaci řešit.

Dobrý den,
doporučuji pokud možno klidový režim, vhodná by byla zápěstní ortéza se zápěstím v neutrální poloze. Ortézu je vhodné nosit alespoň na noc. Pokud toto do 2 týdnů nepomůže, kontaktujte svého lékaře, případně neurologa. Elektromyografické vyšetření vyloučí nebo potvrdí případný útlak nervu, který má podobné symptomy.
S pozdravem
MUDr.Aleš Fibír

Dobry den, pred 8 dnami som si spravil reznu ranu nad palcom v mieste kde palec prechadza do dlane z vonkajsej strany.slachy neporusene,zasivanie uz vytiehnute. palec je uz takmer plne funkcny,ale pri dotyku koze z vonkajsej strany mam pocit,ze mi hori..neskutocne palivy pocit na kozi po celej ploche palca a citlyvy na dotyk. mate stakymto niecim skusenost?

Dobrý den, je možné, že je v jizvě drážděn kožní nerv. To by mělo odeznít do 3 měsíců po operaci. Pokud by byl přerušen tak část palce necítíte. Doporučuji jizvu chránit před dotykem a pokud se stav do 2-3 měsíců spontánně neupraví tak navštívit lékaře. Lékaře můžete samozřejmě navštívit i dříve.

S pozdravem MUDr.Aleš Fibír

Dobrý den, před 4 týdny jsem se řízla do palce na vnitřní straně, kde palec přecází v dlaň. Rána byla sešita, byl poškozen 0,5 milimetru flexor, měl jsem 3 týdny dlahu. Problém je ten, že stále mám palec necitlivý a to na vnitřní straně palce po celé jeho délce i s půlkou nehtu. Stále mě palec brní a je v něm nepříjemná tupá bolest a stále trochu otíká. Jizva nyní druhý den na pohmat bolí. Ve zprávě mám napsáno, že je zřejmě porušený nervík. Zpraví se to, nebo už cit v palci nebude a co dál, nemůžu nic chytnout, všechno mi padá, jsem z toho zoufalá. Děkuji moc za odpověd

Dobrý den, myslím že máte poraněn nerv. Ten probíhá přesně v místě, kde popisujete úraz a je uložen povrchněji než šlacha. Proto pokud je šlacha poraněna, je velmi pravděpodobné, že byl poraněn i nerv. Vzhledem k tomu, že nerv inervuje stranu palce přivrácenou k ostatním prstů tak je velmi důležitý a musí se sešít. Doporučuji se obrátit na specializované pracoviště: neurochirurgie nebo plastické chirurgie aby naplánovali operaci. Nerv lze sešít i po několika měsících, čím dříve tím lépe pokud tomu nebrání stav měkkých tkání (zánět nebo velké jizvení po předchozím úrazu).

S pozdravem MUDr.Aleš Fibír

Syn 1,5 roku má srostlý 3. a 4. prstíček na ruce, snad jen kůží. Zároveň se mu křiví malíček a je drobnější než na druhé ručičce. Mohu se zeptat, kdy je nevhodnější doba operační zákrok podstoupit, odkud se bere kožní štěp a jak vlastně náročná operace to je, prý může trvat až 2 hodiny? Nevíme na jaké pracoviště se obrátit? Neexistuje nějaká možnost, omlouvám se za laické termín, vypěstovat kůži mimo tělo, aby nemuseli brát štěp z tělíčka.... chceme ho ušetřit co nejvíce trápení a bolesti. Je nějaká nová metoda? Jsme z toho hodně zmatení, vůbec nemáme informace, jen to co vyčteme na internetu... a to je velmi chaotické. Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den, myslím že zákrok by bylo možno provést již nyní, záleží na tom jak ruka vypadá, což se bez možnosti klinického vyšetření poznat stoprocentně nedá. Doporučuji konzultaci plastickým chirurgem, který se problematice věnuje. Kožní štěp se většinou bere z oblasti třísla vlevo, vypěstovat na buněčných kulturách nejde, resp. pouze experimentálně, v běžné klinické praxi tato metoda není, natož aby ji hradila zdravotní pojišťovna. Pokud jste ještě u plastického chirurga nebyli, doporučuji návštěvu bez zbytečného prodlení. Specialista je schopen Vám poradit nejvhodnější čas pro operační řešení. Výkon je nutno provést dříve pokud dochází následkem srůstu prstů např. k deformovanému růstu prstů apod.
S pozdravem MUDr.Aleš Fibír

Vyhledávání

Pokud máte nějaký dotaz, použijte 

kontaktní formulář