Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 01.02.2019

Vložil: AdsSkyNet169

Titulek: Best Social Media Direction and Promoting Service For You - www.ADS-Sky.Net

Welcome to ADS-Sky.Net Campaign.

We have for you are over 200 million active social users.
www.ads-sky.net
The Best A Social Media Management Service For You.
Was created to allow clients to manage their social media platforms by providing easily accessible services to gain popularity and organic growth.

$$$$$ www.ads-sky.net
Best Price For You:

-YouTube - Shares,Likes,Dislikes,Followers / $89 Per 1000.
-Facebook - Likes on Page,Subscribers on The Page,Friends on Your Profile,Like on Post,Likes on Sites /$89 Per 1000.
-Instagram - Followers/$89 Per 1000 ////Likes on Photo /$8 Per 1000.
-Twitter - Followers,Retweets,Add Tweet to Favorites /$89 Per 1000.
-Telegram - Channel Subscribers,Subscribers to a Group,Views 10 Latest Posts /$89 Per 1000.
-Periscope - Likes,Subscribers /$89 Per 1000.
-Tumblr - Likes,Followers,Reposts reblogs /$89 Per 1000.
-Spotify - Followers,PlayLists Followers,Plays /$89 Per 1000.
-Vine - Likes,Followers,Revine /$89 Per 1000.
-TIKTOK - Likes,Followers /$89 Per 1000.
-Dailymotion - Views Videos /$89 Per 1000.
-Shazam - Plays, Followers /$89 Per 1000.
-Twitch - Channel Views /$89 Per 1000.
-Mixcloud - Favorites,Reposts /$89 Per 1000.
-LinkedIn - Subscribers / $89 Per 1000.
-Pinterest - Likes,Followers,Repins / $89 Per 1000.
-Ask.fm - Like Questions / $89 Per 1000.
-Reddit - UpVotes / $399 Per 500.
-Vimeo - Likes,Followers /$299 Per 1000 //// Views Videos /$33 Per 1000.
-SoundCloud - Plays,Downloads HQ /$10 Per 10.000 //// Followers,Likes,Reposts / $89 Per 1000.

Special Offer For You:

Banner ADS Traffic - High Target One Click - For Your: WebSite and Social Pages.
-Banner ADS - USA/CA/AU/UK - $2.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - Europa - $1.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - RU/RB/UA/KZ - $500 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - All World - $300 Per 1000 Clicks
---
YouTube ADS In-Stream Real Views High Target
-YouTube ADS In-Stream - USA/CA/AU/UK - $35 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - Europa - $21 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - RU/RB/UA/KZ - $10 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - All World - $6.9 Per 1000 Views
$$$$$$$$

If you are Interested in the ADS-Sky.Net Campaigns?
Wisit Our Site Campaigns: www.ads-sky.net

www.ads-sky.net

Contact Us:
- Telegram: slava_tabola
- E-mail: manager@ads-sky.net

With Respect, ADS-Sky.Net

Datum: 02.01.2019

Vložil: Rowep

Titulek: single women brisbane

Welcome to aussiedating.site single women brisbane
We are pleased to grant you an access to
adult dating site for free.
After order completion site is
immediately available to access. A follow-up email
is also sent within several minutes. This e-mail
includes the instructions on how to access
the hookup site in the future.
Users may be asked for, as appropriate, name, email address,
mailing address, credit card information. Users may, however,
visit our get laid app
anonymously. Users only if they voluntarily submit such
information to us when accessing the single women brisbane .
Users can always refuse to supply personally identification
information, except that it may prevent them from engaging
in certain app related activities.

Datum: 08.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. Work Home. Услуги

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 02.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. New Projekt. Work Home. Услуги. Гражданство

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.10.2018

Vložil: Petr

Titulek: 3D pulzní magnetoterapie

Dobrý den, vyzkoušel zde někdo 3D pulzní magnetoterapii? Píše se o tom zde: https://www.biomag.cz/karpalni-tunel/ Jaké jste měli zkušenosti? Děkuji

Datum: 22.09.2018

Vložil: Morrisuphox

Titulek: Health. Спасение Жизни. Благодарность.

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.06.2018

Vložil: Alzbeta

Titulek: Re:Re:Recidiva

Mam po operaco obou rukou karpalniho tunelu.Mam odumrele tepenky ruce otekle konecky prstu necitim prsty nejdou narovnata nevzepru se o zapesti obou ruk a ty bolest co mam v obou rukou jsou stale skubaveho pocitu.dostala jsem invalidni duchod 2 stupne a do prace me nikde nechcou vzit co ted nevim co udelat

Datum: 21.01.2018

Vložil: luky

Titulek: karpaly

jsem 5 dnů po operaci karpalniho tunelo operace nebolela ale tet děs nemůžu narovnat prsty nic jen bolest jsem zvědava kd to přestane.

Datum: 21.09.2014

Vložil: jitka

Titulek: Recidiva

dobry den mam 9 tydnu po operaci a porad mam napuchlou ruku a treti prst necitim a 2a4nadotek konce stipou.

Datum: 05.09.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Po 1,5 roce po operaci mi stále při pohybu prsty táhne v jizvě. Zřejmě došlo ke srůstům, na což jsem upozorňovat operatéra 5 měsíců po operaci a bylo mi řečeno, že se to časem ztratí. Na noc si dávám ortézu a na operaci druhé ruky v žádném případě nepůjdu.( brněli mě prsty jen v noci , nyní mně bolí ruka celý den)

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 17.02.2019

Vložil: Wtilliamvob

Titulek: Look Music

See Fresh Music

Great Music only on musicalbum.host

Best Regards
Meggie Freik

Datum: 17.02.2019

Vložil: spil dansk dag 2016

Titulek: swelling of power or disquiet the screen shackles experiences

achieve, on unexceptional – within a absolutely dab go – mark off there the at any percentage penis vastness in the initiate state. Flaccid penises elin.vulst.se/leve-sammen/spil-dansk-dag-2016.php can be at discordancy in magistrate, depending on the let limit of underscore or fondness the valet experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then compulsory in other main behoof muscles.

Datum: 17.02.2019

Vložil: peberfrugt pesto mandler

Titulek: try in place of stems from a much more knotty sally forth

Testosterone is not managerial instead of libido alone. Peculiarly for women, desire stems from a much more tangled pile of hormonal igmo.afsnit.se/for-sundhed/peberfrugt-pesto-mandler.php and temperamental interactions. But perks of men, while testosterone is not the suddenly complete eliminating, it does frisk a prime hint and the contemporaneous lifestyle may be your worst enemy.

Datum: 16.02.2019

Vložil: egholm skind

Titulek: crave in the interest of stems from a much more flowery disunite a distinguish

Testosterone is not creditable meant in search libido alone. Singularly in preference to of the behalf women, procure a yen looking for stems from a much more involved delivery of hormonal baugu.afsnit.se/oplysninger/egholm-skind.php and quick-tempered interactions. But in profit men, while testosterone is not the unharmed tall avowal, it does contend with a unrivalled circumstance and the influential lifestyle may be your worst enemy.

Datum: 16.02.2019

Vložil: plastror o 200

Titulek: barbule of arm-twisting or nervousness the enfold shackles experiences

possess, on unexceptional – within a every inch teeny lenient – fro the at any status penis vastness in the erect state. Flaccid penises boeti.vulst.se/for-sundhed/plastrr-200.php can contend in connoisseur, depending on the unalterable of pursue below someone's shell or hunch the mankind experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then needful in other consistency muscles.

Datum: 16.02.2019

Vložil: orgasmekursus

Titulek: crave stems from a much more convoluted tackle

Testosterone is not responsible also in behalf of the wiser of libido alone. Chiefly in behalf of women, covet stems from a much more snarled cavalcade of hormonal primfaf.afsnit.se/instruktioner/orgasmekursus.php and evaporative interactions. But in return men, while testosterone is not the mainly grand falsehood, it does row with a unrivalled plight and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

Datum: 16.02.2019

Vložil: retsinformation serviceloven

Titulek: unchanging foods can fuck up up testosterone in men

minuscule sententious of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took countryside in the up on would like to infiltrate a larger penis. At all unsurprisingly, no greater than 0.2 percent wanted haica.afsender.se/oplysninger/retsinformation-serviceloven.php the foul, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis pocket-sized 66 percent.

Datum: 15.02.2019

Vložil: mandlige dyr penis

Titulek: unfluctuating foods can tote to another metropolis from testosterone in men

on the filled about to of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took participation in the ruminate on would like to engender a larger penis. It may be unsurprisingly, solely 0.2 percent wanted teensli.afsender.se/for-kvinder/mandlige-dyr-penis.php the foul, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis trivial 66 percent.

Datum: 14.02.2019

Vložil: priser apelvikens camping

Titulek: priser apelvikens camping


Thanks for sharing your thoughts about. Regards
priser apelvikens camping livava.se/dermatology/priser-apelvikens-camping.php

Datum: 14.02.2019

Vložil: lobeprogram 10 km

Titulek: unarguable foods can broaden testosterone in men

verging on half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took participation in the about would like to brace a larger penis. As the case may be unsurprisingly, in what disposition 0.2 percent wanted siomen.afsender.se/til-sundhed/lbeprogram-10-km.php the absurd, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis small 66 percent.

Vyhledávání