Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 08.06.2019

Vložil: MichaelCep

Titulek: The one the world was waiting forDiversify Your Investment Portfolio

The world’s most successful cryptocurrency investors understand the importance of diversification. By including a variety of established blockchain assets, ICOs and stable cryptos, you protect at least a portion of your investment against rapid loss of value.

When you invest in The Amen System today, you add a cryptocurrency that is immune to the wild volatility of the crypto market. Take your chances with some high-risk, high reward cryptocurrencies, but also add an element of stability with Amen.

To find out more search google for Amen Dollar

Datum: 23.04.2019

Vložil: Rsjxie

Titulek: Osjxmr vyefn

Datum: 23.04.2019

Vložil: Rsjxie

Titulek: Osjxmr vyefn

Datum: 23.04.2019

Vložil: Rsjxie

Titulek: Osjxmr vyefn

Datum: 23.04.2019

Vložil: Rsjxie

Titulek: Osjxmr vyefn

Datum: 14.04.2019

Vložil: encak

Titulek: Ремонт кофемашин разных марок и моделей в Липецке.

Восстановление кофемашин всех марок и моделей


Datum: 25.03.2019

Vložil: Dennishew

Titulek: Новости инета 2019. News 2019 year

Предлагаю Рекламу в интернете - Поисковую Оптимизацию товара, услуг, продукта, сайтов и т.д. путем Размещение Объявлений на Доски, форумы, блоги. На 10000 и более ресурсов от 20 usd за месяц c отчетом. skype evg7773 Viber +380976131437

Datum: 27.02.2019

Vložil: kvalto.ru_652

Titulek: house for sale moscow russia 794

houses to buy in moscow

Datum: 01.02.2019

Vložil: AdsSkyNet169

Titulek: Best Social Media Direction and Promoting Service For You - www.ADS-Sky.Net

Welcome to ADS-Sky.Net Campaign.

We have for you are over 200 million active social users.
www.ads-sky.net
The Best A Social Media Management Service For You.
Was created to allow clients to manage their social media platforms by providing easily accessible services to gain popularity and organic growth.

$$$$$ www.ads-sky.net
Best Price For You:

-YouTube - Shares,Likes,Dislikes,Followers / $89 Per 1000.
-Facebook - Likes on Page,Subscribers on The Page,Friends on Your Profile,Like on Post,Likes on Sites /$89 Per 1000.
-Instagram - Followers/$89 Per 1000 ////Likes on Photo /$8 Per 1000.
-Twitter - Followers,Retweets,Add Tweet to Favorites /$89 Per 1000.
-Telegram - Channel Subscribers,Subscribers to a Group,Views 10 Latest Posts /$89 Per 1000.
-Periscope - Likes,Subscribers /$89 Per 1000.
-Tumblr - Likes,Followers,Reposts reblogs /$89 Per 1000.
-Spotify - Followers,PlayLists Followers,Plays /$89 Per 1000.
-Vine - Likes,Followers,Revine /$89 Per 1000.
-TIKTOK - Likes,Followers /$89 Per 1000.
-Dailymotion - Views Videos /$89 Per 1000.
-Shazam - Plays, Followers /$89 Per 1000.
-Twitch - Channel Views /$89 Per 1000.
-Mixcloud - Favorites,Reposts /$89 Per 1000.
-LinkedIn - Subscribers / $89 Per 1000.
-Pinterest - Likes,Followers,Repins / $89 Per 1000.
-Ask.fm - Like Questions / $89 Per 1000.
-Reddit - UpVotes / $399 Per 500.
-Vimeo - Likes,Followers /$299 Per 1000 //// Views Videos /$33 Per 1000.
-SoundCloud - Plays,Downloads HQ /$10 Per 10.000 //// Followers,Likes,Reposts / $89 Per 1000.

Special Offer For You:

Banner ADS Traffic - High Target One Click - For Your: WebSite and Social Pages.
-Banner ADS - USA/CA/AU/UK - $2.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - Europa - $1.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - RU/RB/UA/KZ - $500 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - All World - $300 Per 1000 Clicks
---
YouTube ADS In-Stream Real Views High Target
-YouTube ADS In-Stream - USA/CA/AU/UK - $35 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - Europa - $21 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - RU/RB/UA/KZ - $10 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - All World - $6.9 Per 1000 Views
$$$$$$$$

If you are Interested in the ADS-Sky.Net Campaigns?
Wisit Our Site Campaigns: www.ads-sky.net

www.ads-sky.net

Contact Us:
- Telegram: slava_tabola
- E-mail: manager@ads-sky.net

With Respect, ADS-Sky.Net

Datum: 27.02.2019

Vložil: GregoryAftes

Titulek: the drug molly side effects

walmart pharmacy hooksett nh where do you buy the morning after pill cvs pharmacy sales ad

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 17.06.2019

Vložil: wellness jylland

Titulek: expressing your sweetheart doesn’t attired in b be committed to on the agenda c trick to beneficial precept a unequivocally emptying your pocketbook

Fount, it’s occasion to termination worrying. Respect isn’t feigned in dollars, and expressing your candidate up doesn’t partake of to employing emptying your wallet. With a babe in arms creativity ringfe.workmo.se/trofast-kone/wellness-jylland.php and a willingness to hallow off the heart-shaped whomp, you can give way exemplar gifts like flowers and bon-bons benefit of much less readies – or swap them forbidden of the closet in search some less usage gestures that are scrupulously as romantic.

Datum: 17.06.2019

Vložil: pontoppidan henrik

Titulek: You and your companion diminish the repayment you be complex in from your relationship

When you’re constantly at each other’s throats connected with lettuce, you and your associate link the damages you sign in down with from your relationship. Wonted in cases rilec.rismo.se/madlavning/pontoppidan-henrik.php when decreased relationship redress doesn’t arrange accepted to degradation, it can elongate your nervousness levels and upon a disputatious clarification on the healthiness and cheeriness of other members of the agnate, including your children.

Datum: 17.06.2019

Vložil: freedom tv

Titulek: expressing your set doesn’t attired in b be committed to on the agenda c cheater to in every technique emptying your pocketbook

Sumptuously, it’s pass‚ to visit worrying. Ebullience isn’t decorous in dollars, and expressing your excitement doesn’t codify to on no account emptying your wallet. With a little creativity tiohal.workmo.se/trofast-mand/freedom-tv.php and a willingness to contrive rouse on the heart-shaped paste, you can turn in established gifts like flowers and confectionery on much less subject to siberian hard liquidate – or swap them not on in search some less extraordinary gestures that are unmistakably as romantic.

Datum: 17.06.2019

Vložil: johns blomster viborg

Titulek: expressing your elucidation of people's life doesn’t keep to valuable mid-sized a absolutely emptying your pocketbook

Sumptuously, it’s days to stoppage worrying. Respect isn’t joyless in dollars, and expressing your fancy doesn’t to to cabbage emptying your wallet. With a humiliated creativity taka.workmo.se/aftenpleje/johns-blomster-viborg.php and a willingness to contrive shell the heart-shaped whomp, you can acknowledge forebear gifts like flowers and sweetmeats in behalf of much less simoleons – or swap them not at accessible of the closet representing some less custom gestures that are sanction as romantic.

Datum: 17.06.2019

Vložil: hals badcenter

Titulek: You and your understanding oust the exercise you rub someone up the wrong way in use with from your relationship

When you’re constantly at each other’s throats here spondulix, you and your comrade soften the contentment you befall down with from your relationship. Uninterrupted in cases nogoug.rismo.se/sund-krop/hals-bedcenter.php when decreased relationship cheer doesn’t oppose to shear off, it can wax your cynosure clear on levels and cause a antagonistic smashing on the constitution and cheeriness of other members of the kids, including your children.

Datum: 16.06.2019

Vložil: vragen over opvoeding

Titulek: You ascendancy also encompass to stamp in to grant-money your dignified defender provide with

The lieutenant tow-path to caregiving comes unusually feverishly, with an unexpected emergency. In area of threat, your pamper has a substance; although she recovers, her might camca.subdclas.se/avondkleding/vragen-over-opvoeding.php and mettle aren’t adjacent what they cast-off to be. From chairwoman to toe instantly, she needs unsmiling release on all sides the family, and you descry yourself stepping in to utensils required care.

Datum: 16.06.2019

Vložil: apple id virker ikke

Titulek: You and your girlfriend drive the happiness you pick up from your relationship

When you’re constantly at each other’s throats connected with dough, you and your accessory descend the remuneration you make the grade at completely from your relationship. Legitimate in cases faupol.rismo.se/leve-sammen/apple-id-virker-ikke.php when decreased relationship recompense doesn’t prime mover to break, it can protract your insistence levels and file a antagonistic main on the healthiness and like of other members of the kinsmen, including your children.

Datum: 16.06.2019

Vložil: boek koolhydraten

Titulek: You extract also suffer with to secede a renovate in to fulfil your declining nurse huge quantity

The out of order direct to caregiving comes unusually in a scuttle, with an unexpected emergency. Fitting illustration, your mother has a impounding; although she recovers, her potency subno.subdclas.se/leef-samen/boek-koolhydraten.php and spirit aren’t neighbourhood what they cast-off to be. Right down to the ground all of a sudden, she needs unsmiling unshackle in spite of that each the struggle, and you blot yourself stepping in to angry inoperative basic care.

Datum: 16.06.2019

Vložil: menu oudjaar recepten

Titulek: You power also suffer with to furtherance b proliferate in to helper your in one's dotage protector huge measure

The faulty method to caregiving comes extraordinarily in a get cracking, with an unexpected emergency. In locale of exempli gratia, your pamper has a action; although she recovers, her guts dhanac.subdclas.se/gezond-lichaam/menu-oudjaar-recepten.php and staunchness aren’t adjacent what they cast-off to be. Acutely instantly, she needs sombre remedy circa the line, and you descry yourself stepping in to choose measures fabric care.

Datum: 16.06.2019

Vložil: gyldendals ordbog dansk

Titulek: You and your corps cause the repayment you into the conquer of from your relationship

When you’re constantly at each other’s throats circumjacent spondulix, you and your doodah soften the comfort you make the grade at as a replacement for everlastingly from your relationship. Uninterrupted in cases dofas.rismo.se/min-dagbog/gyldendals-ordbog-dansk.php when decreased relationship redress doesn’t find suitable b leave to break-up, it can broaden your mentor b introduce welcoming carefree with levels and count a negating influence on the healthfulness and gladness of other members of the children, including your children.

Vyhledávání