Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 08.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. Work Home. Услуги

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 02.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. New Projekt. Work Home. Услуги. Гражданство

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.10.2018

Vložil: Petr

Titulek: 3D pulzní magnetoterapie

Dobrý den, vyzkoušel zde někdo 3D pulzní magnetoterapii? Píše se o tom zde: https://www.biomag.cz/karpalni-tunel/ Jaké jste měli zkušenosti? Děkuji

Datum: 22.09.2018

Vložil: Morrisuphox

Titulek: Health. Спасение Жизни. Благодарность.

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.06.2018

Vložil: Alzbeta

Titulek: Re:Re:Recidiva

Mam po operaco obou rukou karpalniho tunelu.Mam odumrele tepenky ruce otekle konecky prstu necitim prsty nejdou narovnata nevzepru se o zapesti obou ruk a ty bolest co mam v obou rukou jsou stale skubaveho pocitu.dostala jsem invalidni duchod 2 stupne a do prace me nikde nechcou vzit co ted nevim co udelat

Datum: 21.01.2018

Vložil: luky

Titulek: karpaly

jsem 5 dnů po operaci karpalniho tunelo operace nebolela ale tet děs nemůžu narovnat prsty nic jen bolest jsem zvědava kd to přestane.

Datum: 21.09.2014

Vložil: jitka

Titulek: Recidiva

dobry den mam 9 tydnu po operaci a porad mam napuchlou ruku a treti prst necitim a 2a4nadotek konce stipou.

Datum: 05.09.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Po 1,5 roce po operaci mi stále při pohybu prsty táhne v jizvě. Zřejmě došlo ke srůstům, na což jsem upozorňovat operatéra 5 měsíců po operaci a bylo mi řečeno, že se to časem ztratí. Na noc si dávám ortézu a na operaci druhé ruky v žádném případě nepůjdu.( brněli mě prsty jen v noci , nyní mně bolí ruka celý den)

Datum: 11.05.2014

Vložil: Jitka

Titulek: recidiva

Dobrý den,mám příznaky karpálního tunelu,v červenci mě čeká EMG,jaestli se to potvrdí ,chtěla bych operaci,protože je to hrozně nepříjemný ,hlavně v noci to hrozně brní až to bolí.Všude píšou ,že marodnost by měla být až 3.měsíce,ale když čtu odpovědi ,tak se uschopnuje od 1,5 až 2.měsíce.Mojí kolegyni z práce doktor uznal po 1,5 měsíce.ale asi se unáhlil a kolegyni to stále bolí.je po operaci od ledna.

Datum: 26.06.2014

Vložil: Jana

Titulek: Re: recidiva

Dobrý den, jsem tři roky po operaci karpálního tunelu na lévé ruce. Je to výborné,
když si vzpomenu na probděné noci je to opravdu úleva. Doma jsem byla přesně 6 týdnů. Z toho posledních 14 dnů jsem chodila na rehabilitaci a to si myslím, že je
strašně důležité, protože Vám prsty a zápěstí zatuhnou a sama jsem jen rozcvičovala prsty, protože jsem se bála ohýbat zápěstí, měla jsem pocit,
jako bych měla za zápěstím nějaký "šulek". Pracuji na počítači a před operací
jsem úplně ztratila cit v konečcích prstů a "zasekával" se mi malíček a prsteníček. S pravou rukou mě asi operace taky nemine, protože EMG bylo
středně těžký syndrom. Známá mi ale poradila mazání - 1/2 litru lesany, 20 acylpirinů a hrst aloe. Nechat týden vyluhovat, pak zcedit a 3x za den mazat.
Opravdu pomáhá. Jinak operace trvala přesně 1/2 hodiny a dá se to vydržet.
Zdraví Jana

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 06.12.2018

Vložil: Jamesmof

Titulek: Автосервис в Минске

Наш Автосервис предлагает следующие виды услуг:

<a href=1rs.by/>сто в минске</a>
<a href=1rs.by/>диагностика подвески</a>
<a href=1rs.by/>замена масла в двигателе</a>
<a href=1rs.by/>диагностика подвески минск</a>
<a href=1rs.by/>ремонт подвески минск</a>
<a href=1rs.by/>замена масла стоимость</a>
<a href=1rs.by/remont-tormoznoj/zamena-tormoznih-kolodok/>ремонт авто минск</a>
<a href=1rs.by/>все сто минск</a>
<a href=1rs.by/>ремонт суппортов минск</a>
<a href=1rs.by/>ремонт подвески в минске</a>


Данный перечень не является исчерпывающим.
Звоните, приезжайте, всегда рады

Datum: 03.12.2018

Vložil: Jamesasced

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Datum: 01.12.2018

Vložil: Davidpurse

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Datum: 30.11.2018

Vložil: Davidquony

Titulek: Переобувка шин

Выездной мобильный шиномонтаж в Москве и МО круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!

Datum: 24.11.2018

Vložil: AshleyEnalm

Titulek: Несколько фактов о Челябинске


Основанный в 1736 году как крепость, Челябинск к XIX веку стал одним из крупнейших торговых центров Урала, а к концу века и всей России в связи с появлением в 1892 году железнодорожного сообщения города с Москвой<>] . В связи с активным строительством промышленных предприятий в Челябинске в годы первых пятилеток, а затем и эвакуацией заводов во время Великой Отечественной войны, город стал одним из крупнейших в СССР промышленных центров. Из-за интенсивного производства в городе танков и других боевых машин в военный период Челябинску в 2015 году присвоили звание города трудовой доблести и славы<>], а сам город в народе получил название «Танкоград» .

<b>Театр оперы и балета имени М. В. Глинки</b>

Развитие музыкальной культуры и художественно-эстетическое воспитание населения лежит на могучих, натренированных плечах Челябинского государственного академического театра оперы и балета имени М. В. Глинки, вернее на его четырех столпах — оркестре, опере, балете и хоре.

Datum: 14.11.2018

Vložil: Jasperlar

Titulek: Шикарная мебель

Всем привет
Столмебель, пока действуют скидки


Желаю творческих успехов

Datum: 12.11.2018

Vložil: Davidquony

Titulek: Мобильный шиномонтаж

Выездной мобильный шиномонтаж в Москве и МО круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!

Datum: 12.11.2018

Vložil: Daviddes

Titulek: Simone Biles Gewinnen Sie für den Weltmeisterschaften vier Allround-Titel

Biles hatte seit den Olympischen Spielen 2016 nicht mehr international teilgenommen, während sie vom Januar enthüllte, dass jene von einem ehemaligen Sportdoktor der Mannschaft USA sexuell missbraucht worden war.

Darüber hinaus wurde der 21-jährige Amerikaner am Vorabend dieser Welten mit einem Nierenstein ins Krankenhaus eingeliefert.

"Dies ist definitiv der gruseligste von denen aus der Vergangenheit", sagte sie.

Zuvor hatte Biles mit Svetlana Khorkina aus Russland allen Rekord von drei Allround-Golds geteilt.

"In diesem Jahr gab es definitiv Höhen und Tiefen, zur Therapie und zu anderen Dingen. Nur im Fitnessstudio über sein, war ein bisserl rau, aber man probiert, sich auf eine Angelegenheit zu konzentrieren, um durchzukommen", sagte sie.

"Ich hoffe, dies gibt anderen Frauen die Gewissheit, dass Diese es immer noch gut können, ohne dafür bestraft abgeschlossen werden und Eltern die Turnerinnen in den Sport zu versetzen und sich wohl zu fühlen. zoll

Die 19-jährige Britin Ellie Downie wurde nach alle beide (umgangssprachlich) Eingriffen am linken Knöchel nach ihrer Rückkehr ins Rennen elf.

Am Samstag nimmt Downie am Finale der Stufenbarren teil, während der zweifache Olympiasieger Max Whitlock den dritten Weltmeistertitel in Folge auf diesem Pauschenpferd gewinnen will.

Biles holt trotz Fehlern allen 12. Weltgold
Biles genoss Fehler im Tresorraum, Hauptgesims und Boden, aber ihre Gesamtzahl von 57, 491 reichte aus, um vielen Mai Murakami aus Japan in Silber und den Morgan Hurd aus allen USA auf Rang drei zu schlagen.

Ein Rückwärtsrollen bei der Landung herauf einem Sprung und 1 Abfallen vom Balken ließen sie fast drei volle Punkte hinter ihren Qualifikationsergebnissen zurückfallen.

Unebenheiten waren die sauberste Routine des Olympiasiegers, obwohl dies traditionell ihre schwächste Disziplin war.

Als sie zuletzt auf dem Untergrund stand, brauchte sie geraume Punktezahl von 13. 307, um Murakami zu schlagen, um Gold zu erhalten, und selbst mit einem Schritt außerhalb der Grenzen erzielte Biles 15. latrine, um den Titel über 1. 693 Mark zu besiegeln.

"Ich wünschte, mein hätte eine bessere Errungenschaft zeigen können, weil man nicht der Turner bin", fügte Biles hinzu, jener bei den Olympischen Spiel 2016 vier Goldmedaillen gewann.

"Aber wir machen die meisten Fehler und fallen - es ist nur, wie Sie aufstehen und einander selbst beweisen. "

Biles verhalf den USA zu anfang der Woche zu einem nachdrücklichen Gold der Frauen darüber hinaus ihr letzter Sieg brachte ihr den zwölften Weltmeistertitel ein.

Sie hat 15 Weltmeisterschaftsmedaillen erhalten, fünf hinter Rekordhalterin Khorkina.

Datum: 12.11.2018

Vložil: Diwaindevop

Titulek: Крупнейший гепатит форум по лекарствам

Новые методы лечения гепатита с софосбувир, даклатасвир, ледипасвир, велпатасвир


Datum: 09.11.2018

Vložil: Davidquony

Titulek: Мобильный шиномонтаж

Выездной мобильный шиномонтаж в Москве и МО круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!

Vyhledávání