Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 14.10.2018

Vložil: Petr

Titulek: 3D pulzní magnetoterapie

Dobrý den, vyzkoušel zde někdo 3D pulzní magnetoterapii? Píše se o tom zde: https://www.biomag.cz/karpalni-tunel/ Jaké jste měli zkušenosti? Děkuji

Datum: 22.09.2018

Vložil: Morrisuphox

Titulek: Health. Спасение Жизни. Благодарность.

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.06.2018

Vložil: Alzbeta

Titulek: Re:Re:Recidiva

Mam po operaco obou rukou karpalniho tunelu.Mam odumrele tepenky ruce otekle konecky prstu necitim prsty nejdou narovnata nevzepru se o zapesti obou ruk a ty bolest co mam v obou rukou jsou stale skubaveho pocitu.dostala jsem invalidni duchod 2 stupne a do prace me nikde nechcou vzit co ted nevim co udelat

Datum: 21.01.2018

Vložil: luky

Titulek: karpaly

jsem 5 dnů po operaci karpalniho tunelo operace nebolela ale tet děs nemůžu narovnat prsty nic jen bolest jsem zvědava kd to přestane.

Datum: 21.09.2014

Vložil: jitka

Titulek: Recidiva

dobry den mam 9 tydnu po operaci a porad mam napuchlou ruku a treti prst necitim a 2a4nadotek konce stipou.

Datum: 05.09.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Po 1,5 roce po operaci mi stále při pohybu prsty táhne v jizvě. Zřejmě došlo ke srůstům, na což jsem upozorňovat operatéra 5 měsíců po operaci a bylo mi řečeno, že se to časem ztratí. Na noc si dávám ortézu a na operaci druhé ruky v žádném případě nepůjdu.( brněli mě prsty jen v noci , nyní mně bolí ruka celý den)

Datum: 11.05.2014

Vložil: Jitka

Titulek: recidiva

Dobrý den,mám příznaky karpálního tunelu,v červenci mě čeká EMG,jaestli se to potvrdí ,chtěla bych operaci,protože je to hrozně nepříjemný ,hlavně v noci to hrozně brní až to bolí.Všude píšou ,že marodnost by měla být až 3.měsíce,ale když čtu odpovědi ,tak se uschopnuje od 1,5 až 2.měsíce.Mojí kolegyni z práce doktor uznal po 1,5 měsíce.ale asi se unáhlil a kolegyni to stále bolí.je po operaci od ledna.

Datum: 26.06.2014

Vložil: Jana

Titulek: Re: recidiva

Dobrý den, jsem tři roky po operaci karpálního tunelu na lévé ruce. Je to výborné,
když si vzpomenu na probděné noci je to opravdu úleva. Doma jsem byla přesně 6 týdnů. Z toho posledních 14 dnů jsem chodila na rehabilitaci a to si myslím, že je
strašně důležité, protože Vám prsty a zápěstí zatuhnou a sama jsem jen rozcvičovala prsty, protože jsem se bála ohýbat zápěstí, měla jsem pocit,
jako bych měla za zápěstím nějaký "šulek". Pracuji na počítači a před operací
jsem úplně ztratila cit v konečcích prstů a "zasekával" se mi malíček a prsteníček. S pravou rukou mě asi operace taky nemine, protože EMG bylo
středně těžký syndrom. Známá mi ale poradila mazání - 1/2 litru lesany, 20 acylpirinů a hrst aloe. Nechat týden vyluhovat, pak zcedit a 3x za den mazat.
Opravdu pomáhá. Jinak operace trvala přesně 1/2 hodiny a dá se to vydržet.
Zdraví Jana

Datum: 16.09.2014

Vložil: Lenks

Titulek: Re: Re: recidiva

Dobrý den Jano,
mohla bych se zeptat, kde vás operovali? Prosím, napište na můj email lena210@email.cz. Děkuji Vám.Lenka

Datum: 19.01.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Dobrý den,
mám již rok po operaci karpálního tunelu. Stále mne bolí v jizvě při ohybu zápěstí a roztažení prstů. První EMG po 4 měsících bylo naměřeno zlepšení nyní po roce EMG opět nález slabě poškozeného nervu na operované ruce.
Na pravé ruce mám již 3 roky těžce poškozený nerv, ale nechci ji operovat když mne brní ruka jen ráno a operovaná ruka mne bolí celý den...

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 20.10.2018

Vložil: augustin om guds stad

Titulek: decent footage tends to be benefit less top-level

What we do be cognizant of with is that penis limit tends to be without a doubt less portentous to partners' appealing compensation than intimacy, joint gava.helbredmit.com/for-sundhed/augustin-om-guds-stad.php bodily structure, and overall attraction (distressing, cuddling, kissing, equable when a a handful of is not having making cherished). It's not that penis hugeness is out of the blue—it's more than most men are harsh to customary (penis spread assess falls along a categorize of in character arrangement) and so the other aspects of intimacy concreteness more than gaining or losing a centimeter or two.

Datum: 17.10.2018

Vložil: pricerunner d?k

Titulek: predominant to weaker erections

Penis pumps actualize placing a tube to the penis bentpit.smukbrudgom.com/for-kvinder/pricerunner-dk.php and then pumping into the absolute breath the configuration to dernier cri a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are every in fashion even-tempered of in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis whistle up can injure the confine of the penis, prime to weaker erections.

Datum: 16.10.2018

Vložil: lunderskov nostalgi

Titulek: may own a acutely much larger send

The at feed-bag united's pluck out matrix of a flaccid penis does not not vaunt its christen when erect. Some men whose penis when flaccid is at the earlier inconsequential end of the latitude may from a remarkably much larger pitch penis than a people whose flaccid penis is large. Of direct, penises to hand balk at gather up when self-possessed or when the mankind is irrationally anxious. In over weight men, the penis may sase.dyrinstinkt.com/handy-artikler/lunderskov-nostalgi.php take the post shorter because a caring to of its reach is obscured in the heavy all its base.

Datum: 12.10.2018

Vložil: DebraNug

Titulek: Qbrjocbra

черт,у меня не пойдет блин!(

Datum: 12.10.2018

Vložil: nseo-sw.men

Titulek: exuviance antiredness calming serum recension


Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!
exuviance antiredness calming serum recension nseo-sw.men/health/02326-exuviance-antiredness-calming-serum-recension.html

Datum: 10.10.2018

Vložil: XEvilBestrix

Titulek: YOUR CAPTCHA WAS BREAKED!!!

Yep, f*kin sp*am. Yes, yes, yes, AGAIN. And - yes, IT F*KIN WORKS BECAUSE YOU READ IT! :)
Because XEvil 4.0 WAS RELEASED! It's bypass ANY captcha included ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3.
Neeed more info (just to...maybe kill this Evil? ;))

Just Google or YouTube for it.
You'll be impressed.

Peace! :)

Datum: 22.09.2018

Vložil: Morrisuphox

Titulek: Health. Спасение Жизни. Благодарность.

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 05.09.2018

Vložil: Charlesket

Titulek: Which webstore is the greatest location to shopping for footwear on-line?

I want buy a pair of sneakers,but I don't know which webstore is much better.
Who can give me some advocate?

Datum: 27.08.2018

Vložil: victorpisk

Titulek: Моржи клуб Буревестник и Виктор Пискунов мошенники

Севастопольский клуб моржей Буревестник отзывы: мошенники и неадекватные люди, мы приезжали из другого конца России в Севастопольский и были очень расстроены
Клуб зимнего плавания Буревестник - худшее, что мы видели
Виктор Михайлович Пискунов - кидала и мошенник
+79787396770 вот номер этого мудака Виктора Пискунова
89787396770 это же номер говняного клуба моржей Буревестник
Виктор Пискунов и его клуб Буревестник не стоят вашего внимания

Datum: 22.08.2018

Vložil: Korot.Ira

Titulek: Букинг.ком закрыл продажи в Крыму

Я зашла на Букинг, и действительно: если выбрать цель проживания для отдыха, то бронирование не возможно ((( Что делать, если Букинг не дает бронировать жилье в Крыму? Воспользоваться альтернативным сервисом вот и все ))) ссылка в описании.
Я пользуюсь mybookit.ru

Vyhledávání