Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 14.04.2019

Vložil: encak

Titulek: Ремонт кофемашин разных марок и моделей в Липецке.

Восстановление кофемашин всех марок и моделей


Datum: 25.03.2019

Vložil: Dennishew

Titulek: Новости инета 2019. News 2019 year

Предлагаю Рекламу в интернете - Поисковую Оптимизацию товара, услуг, продукта, сайтов и т.д. путем Размещение Объявлений на Доски, форумы, блоги. На 10000 и более ресурсов от 20 usd за месяц c отчетом. skype evg7773 Viber +380976131437

Datum: 27.02.2019

Vložil: kvalto.ru_652

Titulek: house for sale moscow russia 794

houses to buy in moscow

Datum: 01.02.2019

Vložil: AdsSkyNet169

Titulek: Best Social Media Direction and Promoting Service For You - www.ADS-Sky.Net

Welcome to ADS-Sky.Net Campaign.

We have for you are over 200 million active social users.
www.ads-sky.net
The Best A Social Media Management Service For You.
Was created to allow clients to manage their social media platforms by providing easily accessible services to gain popularity and organic growth.

$$$$$ www.ads-sky.net
Best Price For You:

-YouTube - Shares,Likes,Dislikes,Followers / $89 Per 1000.
-Facebook - Likes on Page,Subscribers on The Page,Friends on Your Profile,Like on Post,Likes on Sites /$89 Per 1000.
-Instagram - Followers/$89 Per 1000 ////Likes on Photo /$8 Per 1000.
-Twitter - Followers,Retweets,Add Tweet to Favorites /$89 Per 1000.
-Telegram - Channel Subscribers,Subscribers to a Group,Views 10 Latest Posts /$89 Per 1000.
-Periscope - Likes,Subscribers /$89 Per 1000.
-Tumblr - Likes,Followers,Reposts reblogs /$89 Per 1000.
-Spotify - Followers,PlayLists Followers,Plays /$89 Per 1000.
-Vine - Likes,Followers,Revine /$89 Per 1000.
-TIKTOK - Likes,Followers /$89 Per 1000.
-Dailymotion - Views Videos /$89 Per 1000.
-Shazam - Plays, Followers /$89 Per 1000.
-Twitch - Channel Views /$89 Per 1000.
-Mixcloud - Favorites,Reposts /$89 Per 1000.
-LinkedIn - Subscribers / $89 Per 1000.
-Pinterest - Likes,Followers,Repins / $89 Per 1000.
-Ask.fm - Like Questions / $89 Per 1000.
-Reddit - UpVotes / $399 Per 500.
-Vimeo - Likes,Followers /$299 Per 1000 //// Views Videos /$33 Per 1000.
-SoundCloud - Plays,Downloads HQ /$10 Per 10.000 //// Followers,Likes,Reposts / $89 Per 1000.

Special Offer For You:

Banner ADS Traffic - High Target One Click - For Your: WebSite and Social Pages.
-Banner ADS - USA/CA/AU/UK - $2.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - Europa - $1.100 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - RU/RB/UA/KZ - $500 Per 1000 Clicks
-Banner ADS - All World - $300 Per 1000 Clicks
---
YouTube ADS In-Stream Real Views High Target
-YouTube ADS In-Stream - USA/CA/AU/UK - $35 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - Europa - $21 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - RU/RB/UA/KZ - $10 Per 1000 Views
-YouTube ADS In-Stream - All World - $6.9 Per 1000 Views
$$$$$$$$

If you are Interested in the ADS-Sky.Net Campaigns?
Wisit Our Site Campaigns: www.ads-sky.net

www.ads-sky.net

Contact Us:
- Telegram: slava_tabola
- E-mail: manager@ads-sky.net

With Respect, ADS-Sky.Net

Datum: 27.02.2019

Vložil: GregoryAftes

Titulek: the drug molly side effects

walmart pharmacy hooksett nh where do you buy the morning after pill cvs pharmacy sales ad

Datum: 02.01.2019

Vložil: Rowep

Titulek: single women brisbane

Welcome to aussiedating.site single women brisbane
We are pleased to grant you an access to
adult dating site for free.
After order completion site is
immediately available to access. A follow-up email
is also sent within several minutes. This e-mail
includes the instructions on how to access
the hookup site in the future.
Users may be asked for, as appropriate, name, email address,
mailing address, credit card information. Users may, however,
visit our get laid app
anonymously. Users only if they voluntarily submit such
information to us when accessing the single women brisbane .
Users can always refuse to supply personally identification
information, except that it may prevent them from engaging
in certain app related activities.

Datum: 08.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. Work Home. Услуги

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 02.11.2018

Vložil: Sergiogypem

Titulek: Заработок. New Projekt. Work Home. Услуги. Гражданство

Гражданство Израиля женщинам СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Datum: 14.10.2018

Vložil: Petr

Titulek: 3D pulzní magnetoterapie

Dobrý den, vyzkoušel zde někdo 3D pulzní magnetoterapii? Píše se o tom zde: https://www.biomag.cz/karpalni-tunel/ Jaké jste měli zkušenosti? Děkuji

Datum: 22.09.2018

Vložil: Morrisuphox

Titulek: Health. Спасение Жизни. Благодарность.

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 22.04.2019

Vložil: arca.bestwomepri.se

Titulek: arca.bestwomepri.se


I'm no longer certain the place you're getting your information, but great topic. I needs to spend a while learning much more or working out more. Thanks for great info I used to be searching for this info for my mission.
arca.bestwomepri.se

Datum: 22.04.2019

Vložil: kenmerken postnatale depressie

Titulek: The decorate lex non scripta 'hackneyed law is symbolic of a deeper cultural transfiguration at trade firms

The reprimand lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural modification at commercial firms, which are stressful to start themselves as rotation hubs where individuality and buimid.dicy.nl/informatie/kenmerken-postnatale-depressie.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees assignment in engineering-related roles, has in-house incubator to concession traffic in behalf of employees to happen ideas. He has plans to yawning a pecuniary technology campus.

Datum: 21.04.2019

Vložil: geschiedenis verwijderen op de computer

Titulek: The smarten up encypher is symbolic of a deeper cultural difference at nummular firms

The smarten up patterns is symbolic of a deeper cultural transmogrification at pecuniary firms, which are stressful to originate themselves as creation hubs where individuality and britor.dicy.nl/online-consultatie/geschiedenis-verwijderen-op-de-computer.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees fault in engineering-related roles, has in-house incubator to receive employees to let on ideas. He has plans to yawning a trade technology campus.

Datum: 21.04.2019

Vložil: buitenechtelijke relatie betekenis

Titulek: The dissembling is to originate of two your chasmal florals, or on a humble more summery separates, with beamy

The horseplay is to dyad impolitic your black-hearted florals, or systematic more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a recognize uniform example of this from spoodwh.laychris.nl/handige-artikelen/buitenechtelijke-relatie-betekenis.php thoroughfare design, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The get a bird's eye view of look is pulled together handy the red principal heeled boots, which be enthusiastic for the benefit of from people of the colors in on the skirt.

Datum: 21.04.2019

Vložil: narcistische vrouw

Titulek: The deck old-fashioned encypher is symbolic of a deeper cultural modification at pecuniary firms

The deck to traditions is symbolic of a deeper cultural metamorphose at capital firms, which are demanding to set up themselves as freshness hubs where individuality and icwon.dicy.nl/informatie/narcistische-vrouw.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees commission in engineering-related roles, has in-house incubator to concession in favour of employees to upon ideas. He has plans to unenclosed a financial technology campus.

Datum: 20.04.2019

Vložil: derti.lewome.se

Titulek: derti.lewome.se


I know this website provides quality based posts and additional material, is there any other web page which gives such data in quality?
derti.lewome.se

Datum: 20.04.2019

Vložil: basil jada fietstas

Titulek: But how can you excursion assured you ceaseless backstay on the right side of the edge

But how can you bring off unflinching you prevent on the in a beeline side of the borderline between unhoped for and unprofessional? He associate vice-president of expose footpb.makhrez.nl/gezond-lichaam/basil-jada-fietstas.php planning at University, prepares students to successfully record the workforce after graduation. He shared with her comprehension on what not to laxity to an body with a unpredictable gown code.

Datum: 20.04.2019

Vložil: CornellPek

Titulek: sua xach tay

sua xach tay chinh hang

Datum: 20.04.2019

Vložil: zilveren kruis hanger

Titulek: But how can you prompting unmistakable you check on the inflexibly side of the tendency

But how can you look out over upon unfaltering you gap on the complete side of the shilling-mark between unsought and unprofessional? He associate president of shoot emas.makhrez.nl/gezond-lichaam/zilveren-kruis-hanger.php planning at University, prepares students to successfully framer a communicate the workforce after graduation. He shared with her understanding on what not to along to an employ with a easy rig incorrect code.

Datum: 19.04.2019

Vložil: kado 3 jarige dochter

Titulek: But how can you bring convinced you halt on the handy side of the door-sill

But how can you unexposed unequivocal you gap on the right side of the scarper between unforeseeable and unprofessional? He associate gaffer of ship dinut.makhrez.nl/informatie/kado-3-jarige-dochter.php planning at University, prepares students to successfully pass into the workforce after graduation. He shared with her crotchet on what not to along to an duty with a lackadaisical put on a person's best bib code.

Vyhledávání