Syndrom karpálního tunelu

22.11.2009 21:33

Pokud Vás každou noc vzbudí bolest ruky, u které Vás brní prsty a musíte se pak posadit a ruku protřepat, aby bolest přešla, pak určitě čtěte dál. Následující informace jsou totiž určeny právě Vám. Velmi pravděpodobně Vás v budoucnu potká operace "karpálu", v rámci oboru chirurgie ruky nejčastěji prováděná operace.

Co to tedy je?

    Jako syndrom karpálního tunelu označujeme stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tam existuje anatomicky definovaný prostor nazývaný zápěstní (odborně karpální) tunel, kudy prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů (flexorů) prstů jdoucích z předloktí na prsty. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Šlachy zvýšený tlak vydrží bez problémů, ale útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou příznaky?

    Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit jejich tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Středový nerv zásobuje palec, ukazováček prostředníček a část prsteníčku, proto bolesti postihují právě tyto prsty. Část pacientů může u sebe pozorovat jen některé z uvedených příznaků. Výjimečně nemusí mít potíže žádné, přestože je nerv již výrazně utlačen.

    Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky. V nejtěžších případech dochází k atrofii svalstva palce a ztrátě schopnosti postavit palec proti ostatním prstům (opozice palce). Ztráta citlivosti prstů se může stát trvalou.

Čím je to tedy způsobeno?

    Příčina choroby je obvykle neznámá. Ze známých příčin může být útlak nervu způsoben několika stavy: zánětem a zbytněním šlachových pochev (tendovaginitida), přetěžováním ruky např.prací v nepřirozené poloze, chybným postavením zápěstního kloubu, stavem po zlomenině v této oblasti či probíhajícím zánětem kloubu. Zadržování tekutin v těle, běžné v těhotenství, může způsobit otok vedoucí k příznakům syndromu karpálního tunelu. Potíže většinou po porodu spontánně ustupují. Syndrom se častěji vyskytuje u osob s chorobami štítné žlázy, revmatickou artritidou či cukrovkou. Můžeme se setkat i s kombinací několika příčin.

U doktora

    Pokud máte podobné obtíže, návštěva lékaře by byla vhodná. Kontaktujte Vašeho praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistovi. Tím bývá nejčastěji neurolog, ortoped či plastický chirurg. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografie) vyšetření. Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu jak v jeho složce motorické (ovládající svaly) tak i senzitivní (zajišťující citlivost). Zpomalení vedení nervu nad určitou hranici jasně prokazuje stištění nervu. Rentgenové vyšetření pomůže odhalit příčinu v poškození kloubu zánětem či stav po zlomenině.

Jaká je léčba?

    Jistého ústupu obtíží lze často dosáhnout různými konzervativními postupy. Jedná se o změnu stereotypního zatěžování ruky, odpočinkové dlahování zápěstí, podávání protizánětlivých léků a vitamínů či obstřiky nervu. Konzervativní léčba však má své limity a omezení. Ve středně těžkých a těžkých případech však tato terapie selhává a pacient musí podstoupit operaci, která odstraní útlak nervu. Cílem operace je zvětšit prostor karpálního tunelu a tím snížit tlak na nerv působící. Nejčastěji se provádí protnutí příčného zápěstního vazu, pod kterým nerv probíhá. Výkon se provádí v místním znecitlivění a lze ho provést ambulantně. Někdy se k výkonu připojuje ještě odstranění zbytnělých šlachových obalů v prostoru tunelu (synovektomie). Do jednoho až dvou dnů je možno očekávat výraznou úlevu. Ostatní potíže by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Rána se zahojí do 2 týdnů, rozcvičení ruky až k plné zátěži však může trvat i 3 měsíce.

    Je-li již nerv nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná až cca po 3 měsících od výkonu. Noční bolesti často promptně ustupují ihned po operaci. Tupost prstů většinou přetrvává déle stejně jako oslabení svalové síly. Po operaci se může objevit zvýšená citlivost jizvy, která přetrvává někdy i několik týdnů až měsíců. U nejtěžších případů se mohou pooperačně příznaky choroby zmírnit jen málo nebo vůbec ne. Pokud je nerv již nezvratně poškozen, je možno v jedné době provést zároveň rekonstrukční operaci, nahrazující ztracenou funkci. Rehabilitace ruky je důležitou součástí pooperační péče. 

Rizika operace

    Každá operace má svá rizika. Žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace můžeme rozdělit na všeobecné, hrozící při jakékoliv operaci, a komplikace specifické pro konkrétní druh operačního výkonu. Mezi všeobecné komplikace patří infekce a případný rozestup operační rány s následným prodlouženým hojením rány, krvácení během operace a po ní, tvorba hypertrofických až keloidních jizev, alergická reakce na desinfekci, použité léky či šicí a obvazový materiál. Při značném krvácení může být nutná operační revize

    Mezi specifické komplikace dekomprese karpálního tunelu můžeme zařadit vzácné poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy v patě dlaně či vznik algodystrofického syndromu. Vyloučit nelze ani recidivu obtíží při nadměrném jizvení a tvorbě srůstů v místě zákroku. Po operaci také někdy pozorujeme zhoršení chronického zánětu šlachových obalů které se projevuje jako zaskakování prstů při jejich ohýbání.

Co neovlivníte

    Jestli máte potíže a diagnóza se potvrdí EMG vyšetřením, tak Vás velmi pravděpodobně čeká v budoucnu chirurgický výkon. Jen výjimečně příznaky samy od sebe odezní. Konzervativní léčba má někdy efekt, často bohužel dočasný. Pokud Vám lékař nabízí operaci, tak není vhodné příliš dlouho vyčkávat. Nerv se může při delším útlaku poškodit nevratně a po operaci nemusí dojít k plné úpravě funkce ruky. Za jak dlouho k tomu dojde nelze určit. Většinou po několika letech, někdy ale i po několika málo měsících.

Autoři: MUDr. Aleš Fibír, MUDr. Martin Kloud

Upozornění

Diskusní forum slouží pouze ke vzájemné komunikaci návštěvníků těchto stránek. Pokud chcete položit odborný dotaz, použijte prosím kontaktní formulář.

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 14.06.2018

Vložil: Alzbeta

Titulek: Re:Re:Recidiva

Mam po operaco obou rukou karpalniho tunelu.Mam odumrele tepenky ruce otekle konecky prstu necitim prsty nejdou narovnata nevzepru se o zapesti obou ruk a ty bolest co mam v obou rukou jsou stale skubaveho pocitu.dostala jsem invalidni duchod 2 stupne a do prace me nikde nechcou vzit co ted nevim co udelat

Datum: 21.01.2018

Vložil: luky

Titulek: karpaly

jsem 5 dnů po operaci karpalniho tunelo operace nebolela ale tet děs nemůžu narovnat prsty nic jen bolest jsem zvědava kd to přestane.

Datum: 21.09.2014

Vložil: jitka

Titulek: Recidiva

dobry den mam 9 tydnu po operaci a porad mam napuchlou ruku a treti prst necitim a 2a4nadotek konce stipou.

Datum: 05.09.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Po 1,5 roce po operaci mi stále při pohybu prsty táhne v jizvě. Zřejmě došlo ke srůstům, na což jsem upozorňovat operatéra 5 měsíců po operaci a bylo mi řečeno, že se to časem ztratí. Na noc si dávám ortézu a na operaci druhé ruky v žádném případě nepůjdu.( brněli mě prsty jen v noci , nyní mně bolí ruka celý den)

Datum: 11.05.2014

Vložil: Jitka

Titulek: recidiva

Dobrý den,mám příznaky karpálního tunelu,v červenci mě čeká EMG,jaestli se to potvrdí ,chtěla bych operaci,protože je to hrozně nepříjemný ,hlavně v noci to hrozně brní až to bolí.Všude píšou ,že marodnost by měla být až 3.měsíce,ale když čtu odpovědi ,tak se uschopnuje od 1,5 až 2.měsíce.Mojí kolegyni z práce doktor uznal po 1,5 měsíce.ale asi se unáhlil a kolegyni to stále bolí.je po operaci od ledna.

Datum: 26.06.2014

Vložil: Jana

Titulek: Re: recidiva

Dobrý den, jsem tři roky po operaci karpálního tunelu na lévé ruce. Je to výborné,
když si vzpomenu na probděné noci je to opravdu úleva. Doma jsem byla přesně 6 týdnů. Z toho posledních 14 dnů jsem chodila na rehabilitaci a to si myslím, že je
strašně důležité, protože Vám prsty a zápěstí zatuhnou a sama jsem jen rozcvičovala prsty, protože jsem se bála ohýbat zápěstí, měla jsem pocit,
jako bych měla za zápěstím nějaký "šulek". Pracuji na počítači a před operací
jsem úplně ztratila cit v konečcích prstů a "zasekával" se mi malíček a prsteníček. S pravou rukou mě asi operace taky nemine, protože EMG bylo
středně těžký syndrom. Známá mi ale poradila mazání - 1/2 litru lesany, 20 acylpirinů a hrst aloe. Nechat týden vyluhovat, pak zcedit a 3x za den mazat.
Opravdu pomáhá. Jinak operace trvala přesně 1/2 hodiny a dá se to vydržet.
Zdraví Jana

Datum: 16.09.2014

Vložil: Lenks

Titulek: Re: Re: recidiva

Dobrý den Jano,
mohla bych se zeptat, kde vás operovali? Prosím, napište na můj email lena210@email.cz. Děkuji Vám.Lenka

Datum: 19.01.2014

Vložil: Petr Kotulán

Titulek: Recidiva

Dobrý den,
mám již rok po operaci karpálního tunelu. Stále mne bolí v jizvě při ohybu zápěstí a roztažení prstů. První EMG po 4 měsících bylo naměřeno zlepšení nyní po roce EMG opět nález slabě poškozeného nervu na operované ruce.
Na pravé ruce mám již 3 roky těžce poškozený nerv, ale nechci ji operovat když mne brní ruka jen ráno a operovaná ruka mne bolí celý den...

Datum: 03.02.2014

Vložil: radka

Titulek: Re: Recidiva

Dobrý den chtěla jsem se pana Petra zeptat jestli je schopný po operaci karpálního tunelu pracovat nebo má na to invalidní důchod:V březnu jdu na operaci karpálního tunelu a vůbec nevím jestli budu schopna nastoupit do zaměstnání nebo ne.

Datum: 07.02.2014

Vložil: Zbyněk

Titulek: Re: Re: Recidiva

Dobrý den paní Radko,
10. 12. 2013 jsem byl operaci karpálního tunelu. Operace trvala cca 10 min. Dneska jsem byl na kontrole u svého neurologa na ENG vše OK . Doma s rukou cvičím , postuipně ji zatěžuji. Dnes jež v ruce udržím 20 kg zátěž samozřejmně že jen chvíli. S operací jsem spokojen , ihned po zákroku jsem mohl v noci vklidu spát. Pracuji v zemědělství . Myslím si že ne invalidní důchod to není. Od 10 . 2 . nastupuji opět do zaměstnání.
Přeji hodně štěstí

Diskusní téma: Syndrom karpálního tunelu

Datum: 13.08.2018

Vložil: Danielfom

Titulek: Мы поможем Детям!Вместе!!

ДРУЗЬЯ, СОС РЕБЕНОК ВОТ УЖЕ 7,5 ЛЕТ ЖИВЕТ В СОСТОЯНИИ РЕАНИМАЦИИ
СРОЧНО НЕОБХОДИМО ДАЛЬНЕЙШЕЕ ЛЕЧЕНИЕ
Эпилептические приступы приследуют Эмира с самого рождения. У ребенка даже не было сил плакать. Вина тому врачебная ошибка в родах.
Вы можете себе представить, что чувствуют родители, когда они ждут своего первого, долгожданного ребенка? Когда заботливый муж провожает жену в дом, где рождается счастье, с абсолютно здоровой беременностью, без патологий, а ребенок по вине врачей впадает в кому, попадает в реанимацию, и только на пятый месяц впервые оказывается дома уже глубоким инвалидом, зависимым от аппаратов.
Несмотря на то, что ребенок тяжелый, родители не опустили рук и делают все возможное, чтобы поправить его здоровье, избавить Эмира от страданий.
Родители Эмира обращаются за помощью к добрым людям!

Datum: 15.12.2017

Vložil: Macek

Titulek: Figo

Jsem po operaci karpalni tunelu vonící mne to boly aj rano nebo jak neco delam ajak jsou špatně počasí tak ani nejdu ven hnet me to boly dochtor říkal že se to spraví byl sem na emg vše je ok říkal dochtor ale ja trpím bolesti hlavně v noci

Datum: 18.08.2017

Vložil: Andrea

Titulek: Syndrom karpalniho tunelu

Dobry den.jsem pul roku po operaci karpalniho tunelu obou rukou.od ledna jsem na UP a nyni si hledam zamestnani.jenze problem je ze me nikde nechtej prijmout.prave kvuli karpalum.mam narok na ČID???

Datum: 22.01.2016

Vložil: Bona

Titulek: Re

Také mám po operaci obou rukou. Vřele doporučuji. Je to úleva. Po dvou dnech si všechno lehčí přidržím. Třetí den v pohodě práce na počítači.Pracuji v zemědělství a tak jsem potřebobala po třech týdnech i vykydat zvířatům. Bála jsem se námahy ale jako rehabilitace to posloužilo výborně. Teď po 1,5 měsíci stále cítím tah v jizvě ale práce to rozcvičí.

Vyhledávání